Sondaż: Czy koalicja 15 października powinna zmienić premiera? Wyniki niekorzystne dla Donalda Tuska

Czy rządząca koalicja powinna rozważyć zastąpienie premiera? Niedawny sondaż wskazuje, że znaczna liczba wyborców ma takie oczekiwania.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, Premier Rzeczypospolitej Polskiej.

Zdjęcie: PAP/Piotr Nowak

Jakub Mikulski

Wezwania do rezygnacji Donalda Tuska pojawiły się po porażce Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich, nawet w koalicji rządzącej. Debata na temat odpowiedzialności za wynik wyborów nasiliła się wśród członków koalicji, a niektórzy politycy zaczęli opowiadać się za zmianą roli premiera. Wcześniej w czerwcu Marek Sawicki z PSL zauważył w wywiadzie dla PAP, że „Donald Tusk nie może już pełnić funkcji premiera”. Podkreślił, że obecny lider „faktycznie zamknął drzwi do dialogu z prezydentem elektem Karolem Nawrockim”, dodając, że „premier Władysław Kosiniak-Kamysz prawdopodobnie łatwiej mógłby osiągnąć porozumienie z prezydentem elektem, biorąc pod uwagę jego pozytywne relacje z Andrzejem Dudą”.

Rząd Tuska odnotowuje ostatnio spadek poparcia. W najnowszym sondażu CBOS odsetek przeciwników rządu wzrósł do 47% (wzrost o 3 punkty procentowe w porównaniu z pomiarem z maja). Zwolennicy utrzymują się na poziomie 32%. Oznacza to najsłabszą pozycję rządu w CBOS od początku jego kadencji. Sam Tusk również mierzy się z niskimi ocenami w badaniach zaufania. W opublikowanym w tym tygodniu sondażu IBRiS dla Onetu premier zajmuje szóste miejsce z oceną zaufania na poziomie 35,4% i wskaźnikiem nieufności na poziomie 52,3%. Ponadto w badaniu opublikowanym przez CBOS w piątek szef rządu zajmuje jedenaste miejsce (35% zaufania, 52% nieufności). Pod względem deklarowanego nieufności przewyższa go tylko lider PiS Jarosław Kaczyński (56%).

Restrukturyzacja rządu Donalda Tuska. Czy może to dotyczyć również samego premiera?

12 czerwca Sejm, głosami posłów koalicji, udzielił wotum zaufania gabinetowi Tuska. Obecnie jednak trwa aktywna dyskusja wśród koalicjantów na temat rekonstrukcji rządu. W piątek Tusk spotkał się z liderami koalicji – Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, Szymonem Hołownią i Włodzimierzem Czarzastym – aby przedstawić propozycje rekonstrukcji gabinetu. Jak donosił Michał Kolanko po spotkaniu na rp.pl, głównym wnioskiem z dyskusji jest kontynuacja koalicji 15 października, chociaż rekonstrukcja może być „nie tak radykalna, jak z udziałem wszystkich liderów, i prawdopodobnie nie tak rozległa, jak wielu przewidywało”. „Mimo to będzie to zmiana, która przynajmniej w teorii daje szansę na nowy początek, którego rząd i wszyscy koalicjanci pilnie potrzebują. Jedyną alternatywą są w rzeczywistości przedterminowe wybory” – analizuje dziennikarz „Rzeczpospolitej”.

Dyskusje liderów koalicji odbyły się po nocnym spotkaniu, ujawnionym przez dziennikarzy „Newsweeka” i Radia ZET, w którym uczestniczyli marszałek Sejmu Szymon Hołownia i Adam Bielan, wybitny europoseł PiS. Według „Faktu” Jarosław Kaczyński, między innymi, odwiedził później rezydencję Bielana. Sam Hołownia w oświadczeniu wydanym po rozmowach liderów wyjaśnił, że regularnie rozmawia z politykami opozycji. W tym samym oświadczeniu zauważył, że spotkanie liderów było „bardzo produktywne”. W sobotę Tusk skomentował sytuację na Platformie X, przyznając, że „utrzymanie koalicji jest trudne, ale wykonalne, podobnie jak przebudowa rządu i koordynowanie strategii, która umożliwi kontrofensywę po przegranej w wyborach prezydenckich”. „Oczywiście, wymaga to odwagi i lojalności. Pomimo znanych trudności, jestem zobowiązany do wypełnienia tego zadania” – oświadczył.

Czy koalicja powinna rozważyć również zastąpienie premiera w ramach planowanej rekonstrukcji rządu? Zapytaliśmy o to opinię publiczną w badaniu przeprowadzonym dla „Rzeczpospolitej” przez SW Research.

Czy koalicja powinna zastąpić premiera? Wyniki ankiety

Na pytanie „Czy uważasz, że rządząca koalicja powinna zmienić premiera w ramach rekonstrukcji rządu?” pozytywnie odpowiedziało 45,5% uczestników. Prawie jedna trzecia respondentów (32,3%) nie zgodziła się, a 22,4% było niezdecydowanych.

Zdjęcie: rp.pl/Weronika Porębska

– Dwie na pięć kobiet i jeden na dwóch mężczyzn uważa zmianę szefa rządu za rozsądną decyzję. Taką perspektywę podziela ponad połowa osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym (56%) i co drugi mieszkaniec terenów wiejskich – skomentowała Justyna Sobczak, Senior Project Manager w SW Research.

Metodologia badań

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników internetowego panelu SW Panel w dniach 1-2 lipca 2025 r. Analiza objęła próbę 800 użytkowników Internetu w wieku 18 lat i starszych. Próba została dobrana przy użyciu metodologii losowo-kwotowej. Struktura próby została dostosowana za pomocą wagi analitycznej, aby dostosować ją do składu demograficznego Polaków powyżej 18 roku życia na podstawie kluczowych cech istotnych dla badania. W konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *