Spotkanie Biejat z prezydentem Dudą. „Będę walczyć do końca”

6be56bf3fa9d9eab18d57bedb7f02df4, Biznes Fakty
Wiadomości Polsatu

Kandydatka na prezydenta wyraziła swoje poglądy na temat poprawki dotyczącej składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców, stwierdzając, że „to prawodawstwo jest jednoznacznie szkodliwe”.

Magdalena Biejat, reprezentująca lewicę w nadchodzących wyborach prezydenckich, spotkała się w poniedziałek z prezydentem Andrzejem Dudą. Jej celem było przekonanie prezydenta, aby nie popierał ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. „Będę wytrwale dążyć do tego, aby system działał skutecznie, aby naprawić system, a nie go rozmontowywać” – zapewniła podczas konferencji prasowej.

Magdalena Biejat, w briefingu po wizycie u prezydenta Andrzeja Dudy, ujawniła, że przekazała głowie państwa „listy od mieszkańców, pracowników służby zdrowia i ekonomistów, aby zilustrować prezydentowi konieczność zawetowania tego projektu ustawy, ponieważ jest on zasadniczo szkodliwy”.

– Złożyłam obietnice wszystkim tym grupom (…), że zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby powstrzymać niszczenie służby zdrowia; nigdy nie pozwolę, aby publiczna służba zdrowia stała się ofiarą kampanii wyborczej i tego, że któryś z kandydatów musi niewątpliwie odnieść sukces przed zakończeniem tej kampanii – oświadczyła.

Magdalena Biejat po spotkaniu z prezydentem: Będę walczyć do końca

– Jeżeli w tej sprawie muszę zwrócić się do prezydenta Andrzeja Dudy , to zwróciłem się do prezydenta Andrzeja Dudy, bo będę walczył do końca o to, żeby ten system funkcjonował prawidłowo, żeby go naprawiać, a nie rozmontowywać – dodał kandydat na prezydenta .

– Nie dajcie się zwieść twierdzeniom, że ta zmiana, którą przyjął Sejm , będzie korzystna dla przedsiębiorców o najniższych dochodach, bo to po prostu nieprawda – podkreśliła.

Według Biejat fryzjerzy, szewcy i floryści zarabiający około średniej krajowej „ewentualnie zarobią może 100, 200 zł”. – Obecnie wizyta u specjalisty jest droższa – zaznaczyła.

Kandydatka Lewicy sprzeciwia się obniżeniu składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Podczas ostatniej debaty kandydatów w Końskich podkreśliła, że Polska przeznacza 5% swojego PKB na opiekę zdrowotną , podczas gdy średnia europejska wynosi 10% PKB.

Jednocześnie stwierdziła, że jeśli zostanie wybrana na prezydenta, nie poprze tego projektu ustawy.

Zmiana składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przychody Narodowego Funduszu Zdrowia spadły o kilka miliardów

Nowe przepisy, mające na celu obniżenie składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców, zostały przyjęte przez Sejm 4 kwietnia głosami Koalicji Obywatelskiej , Polski 2050 i PSL .

Jeśli te przepisy wejdą w życie, prognozuje się, że dochody Narodowego Funduszu Zdrowia zmniejszą się o ok. 4,6 mld zł w przyszłym roku. Minister finansów Andrzej Domański zapewnił, że niedobór ten zostanie pokryty z budżetu państwa.

Senat ma omówić projekt ustawy na nadchodzącym posiedzeniu. Przeciwnicy zmian, w tym członkowie lewicy i samorządu medycznego, wzywają prezydenta Andrzeja Dudę do zawetowania projektu ustawy, gdy zostanie on przedstawiony do podpisu.

WIDEO: Bronisław Komorowski: Część kandydatów na prezydenta kupiła podpisy

wb/sgo/Polsatnews/pap

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *