Spotkanie Rubio-Ławrowa. USA niezadowolone z działań Rosji

D8f39aba1466dc3929bca016af9763b9, Biznes Fakty
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej

Sekretarz stanu USA Marco Rubio i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow

„Przeprowadziłem otwartą i ważną rozmowę z Siergiejem Ławrowem” – oświadczył w czwartek sekretarz stanu USA Marco Rubio. Wyjaśnił, że dialog z rosyjskim urzędnikiem koncentrował się między innymi na niedawnej decyzji Donalda Trumpa o dostarczeniu Kijowowi broni obronnej.

Sekretarz stanu USA Marco Rubio spotkał się w czwartek w Malezji z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, tuż przed szczytem ASEAN w Kuala Lumpur.

Departament Stanu USA zapowiedział to spotkanie wcześniej. To pierwsza podróż do Azji prominentnego członka administracji Donalda Trumpa od czasu objęcia urzędu.

Rubio i Ławrow spotykają się w sprawie decyzji Trumpa

Dyskusja dyplomatów miała miejsce kilka dni po tym, jak prezydent USA ogłosił zamiar wysłania niezbędnego sprzętu obronnego na Ukrainę . W reakcji Kreml zinterpretował decyzję Trumpa jako wycofanie się z prób rozwiązania problemów drogą dyplomatyczną.

Marco Rubio zauważył, że ostatnie rozmowy między Waszyngtonem a Moskwą nie przyniosły żadnych znaczących porozumień mających na celu zakończenie wojny na Ukrainie. Doniesienia amerykańskich mediów wskazują, że prezydent Donald Trump jest „ skrajnie niezadowolony ” z działań rosyjskich władz. Podobno zaczyna zdawać sobie sprawę, że „ Putin jest obojętny na pogarszające się stosunki ze Stanami Zjednoczonymi ” i nadal dąży do realizacji swoich celów.

„Musimy obserwować postępy w rozwiązaniu konfliktu” – skomentował Rubio, jak donosi Reuters. Dialog z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych trwał 50 minut .

Szczegóły spotkania nie zostały jednak ujawnione. Agencja Reuters zauważa, że po zakończeniu konferencji prasowej Rubio zasygnalizował Ławrowowi, aby nie zabierał głosu przed mediami . Obaj urzędnicy konsekwentnie wybierali milczenie, co może sugerować chęć utrzymania przynajmniej serdecznych stosunków między ich narodami.

Stany Zjednoczone udzielą Ukrainie wsparcia w postaci broni obronnej

W poniedziałek Partia Republikańska ogłosiła, że – wbrew wcześniejszym zapowiedziom – Stany Zjednoczone dostarczą broń obronną na terytorium Ukrainy . Podczas wtorkowej konferencji prasowej Donald Trump potwierdził, że zapoznał się z propozycją i zatwierdził ją z powodu braku konkretnych rezultatów negocjacji z Putinem. Rosyjski przywódca „zachowuje bardzo serdeczne nastawienie, ale nic się nie zmaterializowało” – zauważył.

Ukraina jest więc optymistycznie nastawiona do poprawy stosunków z USA. Prezydent Wołodymyr Zełenski wyraził swoją wdzięczność w liście wysłanym w środę do „Donalda Trumpa i całego społeczeństwa amerykańskiego”.

„Rozmawialiśmy o dostawach broni i wzmocnieniu obrony powietrznej. W obliczu nasilających się ataków Rosji, stało się to priorytetem . Omawialiśmy również zakup amerykańskiej broni, współpracę w zakresie produkcji obronnej i jej lokalizację na Ukrainie” – oświadczył Zełenski w mediach społecznościowych po spotkaniu ze specjalnym wysłannikiem prezydenta USA na Ukrainę, Keithem Kelloggiem.

WIDEO: Budowa pierwszej komercyjnej stacji kosmicznej. Ujawniamy kulisy jej powstawania.

Patryk Idziak / mjo / polsatnews.pl / Reuters

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *