Biznes Fakty
Sprawozdanie finansowe PiS. Szef PKW potwierdza decyzję
Szef PKW ogłosił decyzję ws. sprawozdania finansowego PiS
– PKW postanowiła przyjąć sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego PiS – potwierdził Sylwester Marciniak, przewodniczący Komisji. To oznacza, że formacja Jarosława Kaczyńskiego jest bliska otrzymania niemałych pieniędzy z budżetu państwa. Zdaniem szefa PKW uchwała jest "nietypowa", ponieważ dotyczy też Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.
Jak przekazał Sylwester Marciniak, PKW postanowiła wykonać postanowienia Sądu Najwyższego z 11 grudnia i przyjąć sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego PiS. Przewodniczący Komisji dodał, że uchwała w tej sprawie „jest nietypowa”, ponieważ zawiera również drugi paragraf dotyczący statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
– PKW nie przesądza przy tym, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego jest sądem w rozumieniu konstytucji RP i nie przesądza o skuteczności orzeczenia – zastrzegł Marciniak, uściślając, że decyzja zapadłą większością głosów, a od uchwały nie przysługuje skarga. Cztery osoby zagłosowały „za”, trzy – „przeciw”, a dwie się wstrzymały.
PKW przyjęła sprawozdanie PiS. Marciniak chce spotkać się z Manowską
Według wcześniejszych doniesień PAP za przyjęciem uchwały głosowali Sylwester Marciniak, Wojciech Sych, Arkadiusz Pikulik oraz Mirosław Suski. Trzech było przeciw: Ryszard Kalisz, Paweł Gieras oraz Maciej Kliś, a dwóch wstrzymało się od głosu: Ryszard Balicki i Konrad Składowski.
Uchwała najpóźniej we wtorek ma trafić do Ministerstwa Finansów i – według Marciniaka – szef resortu Andrzej Domański powinien „wykonać ją niezwłocznie”. Szef PKW zapowiedział, że wkrótce zamierza zorganizować spotkanie z I Prezesem SN Małgorzatą Manowską. – Celem przeprowadzenia dyskusji odnośnie składów orzekających w sprawach wyborczych – wyjaśnił.
Sprawa subwencji dla PiS. O co chodzi?
Przypomnijmy, że 11 grudnia Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uznała skargę PiS ws. odrzucenia przez PKW sprawozdania komitetu wyborczego tej partii z wyborów parlamentarnych z 2023 roku.
Pięć dni później Komisja – stosunkiem głosów 5:4 – odroczyła obrady w tej sprawie do czasu „systemowego uregulowania przez konstytucyjne władze RP” statusu prawnego Izby Kontroli SN, której status jest kwestionowany m.in. przez rząd i część członków PKW. Sprawa miała wrócić do PKW 23 grudnia w trybie obiegowym, ale tak się nie stało.
Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak wyjaśnił, że czterech członków wyraziło sprzeciw wobec podejmowania uchwały w sprawie sprawozdania w takim trybie. Tłumaczył, że wystarczy, aby jeden z członków Komisji wyraził sprzeciw wobec podjęcia uchwały w trybie obiegowym – wówczas należy wyznaczyć termin posiedzenia, na którym ma zapaść decyzja w danej sprawie.
WIDEO: Janina Ochojska: Donald Tusk mnie zawiódł
Agata Sucharska / wka / Polsatnews.pl
Źródło