Biznes Fakty
Sztab kryzysowy. IMGW wskazał najbardziej zagrożone miasta
Sztab kryzysowy z udziałem członków rządu i przedstawicieli służb
W poniedziałek do Głogowa i Nowej Soli dotrze kulminacja fali powodziowej – zapowiedział na sztabie kryzysowym we Wrocławiu dyrektor IMGW. Według niego oba te miasta znajdują się w stanie "dość niepokojącym". Straż pożarna natomiast przesuwamy siły i środki do województw lubuskiego i zachodniopomorskiego. Podczas spotkania padło też, że w Głuchołazach jest spory problem z zapewnieniem wody pitnej.
W sobotę o godzinie 8 rano odbyło się kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego we Wrocławiu z udziałem premiera. Na wstępie Donald Tusk zapowiedział, że w sobotę do pracy przystąpi nowy pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński.
– Będzie starał się pomóc nam już na etapie odbudowy. My jesteśmy w niektórych miejscach ciągle w środku akcji zapobiegawczej powodzi i ratunkowej – uściślał szef rządu.
Jak zapowiedział, z Kierwińskim będzie przygotowywał wstępne propozycje ustawowe. – Tam jest dużo roboty, żeby to było wszystko lege artis i zgodne z prawem. Sytuacja jest nadzwyczajna, wymaga w niektórych aspektach nadzwyczajnych regulacji. dodał.
Powódź 2024. Głogów i Nowa Sól w stanie „dość niepokojącym”
Następnie głos zabrał dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który poinformował o aktualnej sytuacji powodziowej. – W Trestnie (koło Wrocławia – red.) mamy spadek o ok. 30 centymetrów, pojutrze Wrocław powinien znaleźć się w okolicach albo poniżej stanu alarmowego – przekazał Robert Czerniawski.
Siedmiocentymetrowy spadek poziomu wody odnotowano również w Brzegu Dolnym. – W Malczycach woda ma w tej chwili wysokość 796 cm. To jest maksimum, stan jest stabilny, kulminacja potrwa około doby – dodał dyrektor IMGW.
Jak poinformował maksymalna wysokość wody powinna pojawić się dzisiaj w Ścinawie. – To będzie 655 cm, czy wzrost o około 15 cm od stanu obecnego. W Głogowie fala kulminacyjna powinna się pojawić w poniedziałek rano. Będzie to około 710 cm, czyli wzrost o około metr od stanu obecnego. W Nowej Soli w poniedziałek popołudniu będziemy mieli wzrost o 180 cm od stanu obecnego – wyliczał.
IMGW: Trzeba przyglądać się mniejszym miejscowościom
Szef IMGW zaznaczył, iż „w dalszym ciągu podtrzymujemy twierdzenie, że Głogów i Nowa Sól znajdują się w stanie 'dość niepokojącym’. – Trzeba zwrócić uwagę na mniejsze wioski, które są w dalszym ciągu narażone na zagrożenie – podkreślił.
Jako przykład podał miejscowość Prawików, gdzie „zarządzono odejście od uszczelniania wałów”. – Trzeba tym mniejszym miejscowościom się przyglądać i zwrócić na nie szczególną uwagę – zaapelował.
Dyrektor IMGW poinformował też, że fala kulminacyjna utrzymuje się około półtorej doby. – Spadek jest powolny, on trwa kilka dni, zanim osiągnie stan poniżej stanu alarmowego – szacował.
Powódź na Dolnym Śląsku. Most w Ścinawie zamknięty do odwołania
Głos zabrał również minister infrastruktury Dariusz Klimczak, który poinformował, że w ciągu kilkunastu godzin powinien zostać wprowadzony ruch wahadłowy na dotychczas zamkniętym moście w Malerzowicach Wielkich, tj. odcinku drogi krajowej nr 46 w woj. opolskim w powiecie nyskim.
– Prawdopodobnie dzisiaj otworzymy jeden tor linii kolejowej Nysa – Prudnik. Prace cały czas intensywnie trwają – dodał.
Minister przekazał również, że z powodu podniesienia się poziomu wody o 50 cm, zamknięty do odwołania został most drogowy w Ścinawie. Otwarty jest za to most kolejowy w tej miejscowości. – Jest trzy metry wyższy od drogowego, ale ten most także jest ciągle monitorowany przez patrol kolejarzy z PKP PLK – przekazał.
Głuchołazy bez pitnej wody. „Duży problem”
Komendant Główny PSP nadbryg. Mariusz Feltynowski poinformował natomiast, że uwaga strażaków koncentruje się teraz na województwach lubuskim i zachodniopomorskim.
– Przesuwamy siły i środki na województwo lubuskie i zachodniopomorskie. Raporty, które odebrałem od komendantów wojewódzkich, nie mówią jednak o wielkim zagrożeniu – powiedział komendant główny PSP. – Odsyłamy siły z zachodniopomorskiego, które były wcześniej w innych województwach i podmieniamy je siłami z woj. małopolskiego, śląskiego i innych lokalizacji w kraju – dodał
Feltynowski jako duży problem wskazał zapewnienie Głuchołazom wody pitnej. Dostarczono tam dziewięć „systemów do wody pitnej”, która jest zdatna do spożycia dopiero po przegotowaniu. – Trwa dalsze udrażnianie dróg, żebyśmy mogli wprowadzać normalne funkcjonowanie tego miasta – przekazał.
Informując o sytuacji w Prawikowie w powiecie wołowskim, nadbrygadier poinformował, że wał, który przecieka nie jest wałem pierwszym, lecz drugim i znajduje się 500 m od rzeki. Powiedział, że we wsi „16 domów zasugerowano do ewakuacji, a dwa z nich się ewakuowały”.
Fala powodziowa. Lubuskie przygotowuje się na wielką wodę
Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Joanna Kopczyńska poinformowała natomiast, że od 23 września „wszystkie drogi wodne będące w administracji RZGW Szczecin zostaną całkowicie zamknięte dla żeglugi”.
Jak dodała, razem z wojskiem dokonano pełnej inspekcji wałów przeciwpowodziowych na granicznym odcinku rzeki Odry. – Nie ma sygnałów, żeby coś było nie w porządku, wszystko jest przygotowane – zaznaczyła prezes Wód Polskich.
Odnosząc się do sytuacji w Prawikowie, gdzie ze względów bezpieczeństwa wycofano wojsko z prac przy wale przeciwpowodziowym, Kopczyńska powiedziała, że miejscowości jest na tzw. wysoczyźnie. – Jeśli zaleje, to zaleje leśniczówkę i las. Takie informacje mam z nadzoru wodnego – powiedziała.
Wojewoda lubuski Marek Cebula przekazał, że region przygotowuje się na nadejście fali powodziowej. – Mamy mocno zaawansowane przygotowania do nadejścia fali. Przyjmiemy każdą ilość worków z piaskiem, jeśli gdzieś są jeszcze wolne – powiedział na posiedzeniu sztabu kryzysowego.
Powódź 2024. Jaki stan rzek w Lubuskiem?
Wojewoda przekazał, że w Lubuskiem trwają intensywne prace na wałach związane z budowaniem umocnień i foliowaniem. Wojewoda przedstawił też wstępny raport strat ze Szprotawy, który otrzymał w piątek w godzinach wieczornych.
– W Szprotawie, gdzie przeszła już fala powodziowa, zostało zalanych 11 budynków gospodarczych, 60 mieszkalnych, 12 przepompowni, 14 dróg, 3 zabytkowe mosty, 5 placów zabaw, 3 przystanie i jeden park – wyliczał.
Poinformował również o stanie wody w woj. lubuskim. Zgodnie z danymi wojewody w Nowej Soli stan alarmowy został przekroczony o 47 cm, w Cigacicach o 32 cm, w Nietkowie o 29 cm, a w Połecku o 47 cm. W Słubicach woda osiągnęła stan alarmowy, a w Kostrzynie nad Odrą lustro wody jest jeszcze 114 cm poniżej jego wysokości.
WIDEO: Dr Grzegorz Chocian: Wywiad niemiecki próbował mnie zwerbować
dk/wka / Polsatnews.pl
Źródło