„To będzie skomplikowane”. Włoski lekarz o stanie papieża

Domenico Stinellis/AP

Papież Franciszek może pojawić się w przyszłą niedzielę

Papież Franciszek odczuwa poprawę, a leczenie jest skuteczne, jednak powrót do zdrowia prawdopodobnie potrwa „długo”, według jednego z włoskich lekarzy. Nadal nie wiadomo, czy Ojciec Święty poprowadzi uroczystości wielkanocne.

Watykan ogłosił w piątek dalszą niewielką poprawę stanu zdrowia papieża, szczególnie w zakresie jego oddychania i komunikacji werbalnej. Franciszek mierzy się z wyzwaniami w tym obszarze z powodu przedłużonej tlenoterapii wysokoprzepływowej. Biuro prasowe wskazało, że poziom tlenu jest obniżany.

Watykan: Zdrowie papieża Franciszka poprawia się

Od powrotu z Polikliniki Gemelli do Watykanu 23 marca papież przebywał w swoim apartamencie w Domu Świętej Marty .

W sobotę spodziewane są aktualizacje dotyczące tego, czy przywódca Kościoła katolickiego przemówi do wiernych podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański w południe po mszy odprawionej z okazji Jubileuszu Chorych i Pracowników Służby Zdrowia w kontekście Roku Świętego. Oczekuje się, że weźmie w niej udział około 20 000 uczestników z różnych krajów.

– Spodziewano się poprawy stanu klinicznego Papieża w zakresie infekcji. Leczenie antybiotykami było skuteczne, a poprawa oddychania jest również kluczowym czynnikiem w tym, co ma być przedłużonym i trudnym powrotem do zdrowia. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ uszkodzenia tkanki płucnej spowodowane tlenem mogą być znaczne – stwierdził profesor Matteo Bassetti, kierownik oddziału chorób zakaźnych w szpitalu San Martino w Genui, w wywiadzie dla agencji Adnkronos.

Lekarz zaznaczył, że proces rekonwalescencji będzie długotrwały i dopiero czas pokaże, czy uda się przerwać podawanie tlenu. – Kiedy papież pojawił się w oknie Polikliniki Gemelli, był widocznie wyczerpany, ale są też obiecujące oznaki – zauważył.

Papieżowi grozi „długa rekonwalescencja”

Profesor Massimo Andreoni, dyrektor naukowy Włoskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych i Tropikalnych, zauważył, że „rekonwalescencja Papieża będzie długa i skomplikowana”.

– Jednak pogoda się poprawia, a nadejście wiosny z łagodniejszymi temperaturami powinno pomóc w regeneracji i promować aktywność, nawet poza Casa Santa Marta – stwierdził Andreoni. Interpretując aktualizacje Watykanu, wyjaśnił, że „sugerują one dalsze postępy i małe kroki naprzód”.

– Niemniej jednak zajmie to sporo czasu. Cierpliwość jest niezbędna, ale papież wykazał się niezwykłą odwagą i odpornością – dodał ekspert.

Czy papież przemówi do wiernych?

Zasugerowano, że modlitwa Anioł Pański w przyszłą niedzielę może mieć inny format niż w ostatnich tygodniach, co wskazuje, że papież może pozdrowić wiernych. Miałoby to szczególne znaczenie, ponieważ w Watykanie zostanie odprawiona msza dla uczestników Jubileuszu Chorych i Pracowników Służby Zdrowia w Roku Świętym.

Biuro prasowe Watykanu poinformowało dziennikarzy, że szczegóły dotyczące modlitwy Anioł Pański zostaną podane w sobotę. Podkreśliło również, że jest za wcześnie, aby omawiać szczegóły Wielkiego Tygodnia i obchodów Wielkanocy.

WIDEO: Misja pokojowa na Ukrainie. Ekspert: Polska może być kluczowa

aba/pni/polsatnews.pl/PAP

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *