Wybory prezydenckie i referendum w Mołdawii. Kluczowe głosowania

7ad28196f9aa737146e81450345f1f4e, Biznes Fakty
EASTNEWS/DANIEL MIHAILESCU, AP/VADIM GHIRDA

Kandydaci na prezydenta Mołdawii. Alexander Stoianoglo, Maia Sandu, Renato Usatii

Obywatele Mołdawii w niedzielę oddawali głosy na kandydata w wyborach prezydenckich i wzięli udział w referendum konstytucyjnym dotyczącym integracji europejskiej. Głosy w referendum rozłożyły się niemal po połowie. Minimalnie więcej jest zwolenników odpowiedzi "tak". Jeśli chodzi o wybory prezydencki,e prowadzi dotychczasowa prezydent.

Ubiegająca się o reelekcję Maia Sandu uzyskała 41,91 proc. poparcia po zliczeniu głosów z 97,7 proc. komisji wyborczych. Drugie miejsce należy do Alexandra Stoianoglo, kandydata, którego poparła tradycyjnie prorosyjska partia socjalistów. Na trzecim miejscu plasuje się Renato Usatii, były burmistrz Bielc – drugiego co do wielkości miasta Mołdawii.

Wybory w Mołdawii. Są wyniki

Po zliczeniu głosów z 98 proc. komisji wyborczych wyniki referendum w sprawie wpisania eurointegracji do konstytucji dzielą się niemal po równo. Minimalnie więcej jest zwolenników odpowiedzi „tak”.

 

Jeszcze na dwie godziny przed końcem głosowania wraz z ujawnieniem danych mołdawskiej Centralnej Komisji Wyborczej jasne było, że referendum dotyczące integracji europejskiej będzie ważne. Frekwencja wyniosła wtedy 42,44 proc., co oznacza, że przekroczony został wymagany próg 33,3 proc. 

 

Lokale wyborcze zgodnie z planem powinny zostać zamknięte o godz. 21 (godz. 20 w Polsce – red.), ale w kilku przypadkach w samej Mołdawii głosowanie zostało przedłużone. Do podobnej sytuacji doszło za granicą, m.in. w Bukareszcie i w Moskwie. 

 

Mołdawska CKW podała, że godziny 21 przy urnach odmeldowało się ponad 1,5 miliona obywateli, co stanowi 51,54 proc. całkowitej liczby wyborców zarejestrowanych na listach.

Wybory w Mołdawii. „Najważniejsze w historii”

Władze przekonywały, że to wybory jedne z najważniejszych w historii, których wyniki rozstrzygną o „przyszłości kraju”. W referendum Mołdawianie odpowiadali na pytanie, czy eurointegracja powinna zostać wpisana do konstytucji. Jak wynika z przedwyborczych sondaży za takim rozstrzygnięciem opowiadało się nieco ponad połowa respondentów. 

 

Jak wynika z danych opublikowanych przez Centralną Komisję Wyborczą po zliczeniu głosów z 80,26 proc. komisji wyborczych, w niedzielnym referendum wpisanie eurointegracji do konstytucji poparło jednak 44,92 proc. wyborców, a przeciw było 55,08 proc. głosujących. 

 

 

Komentatorzy zwracają uwagę na dużą aktywność diaspory. Poza granicami kraju zagłosowało według opublikowanych o godz. 21 danych CKW prawie 226 tys. osób.

 

W wyborach prezydenckich startowało 11 kandydatów. Według sondaży od samego początku faworytką była ubiegająca się o reelekcję proeuropejska Maia Sandu. Po przeliczeniu głosów z 75,12 proc. komisji wyborczych wynika, że prowadzi z wynikiem 36,38 proc. 

WIDEO: Amerykański prorok wyborczy. Wskazał nazwisko przyszłego prezydenta USA

Artur Pokorski / Polsatnews.pl

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *