Biznes Fakty
Zaprzysiężenie Karola Nawrockiego. Decyzja Marszałka Sejmu została opublikowana.

Zaprzysiężenie Karola Nawrockiego na prezydenta odbędzie się 6 sierpnia o godzinie 10:00.
Monitor Polski opublikował rezolucję marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie zwołania Zgromadzenia Narodowego. Podczas tego wydarzenia Karol Nawrocki złoży przysięgę prezydencką, rozpoczynając tym samym swoją prezydenturę.
Z opublikowanej w sobotę rezolucji Szymona Hołowni wynika, że Zgromadzenie Narodowe odbędzie się w sali posiedzeń Sejmu 6 sierpnia o godzinie 10:00.
Podczas wydarzenia Marszałek Sejmu przyjmie ślubowanie prezydenckie Karolowi Nawrockiemu .
Zgromadzenie Narodowe. Prezydent elekt złoży przysięgę
W drugiej turze wyborów prezydenckich popierany przez PiS Karol Nawrocki zdobył 50,89 proc. głosów, pokonując kandydata KO Rafała Trzaskowskiego , który zdobył 49,11 proc. głosów.
Zgodnie z Konstytucją, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje urząd po odmówieniu przed Zgromadzeniem Narodowym następującej przysięgi : „Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny i pomyślność obywateli będą zawsze moim najwyższym nakazem”. Przysięga może kończyć się słowami: „Tak mi dopomóż Bóg”.
Po uroczystym posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego Prezydent weźmie udział w Konwentach Seniorów Sejmu i Senatu.
1 lipca Sąd Najwyższy , zwołując całą Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, zatwierdził wybór Karola Nawrockiego na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który odbył się 1 czerwca br.
Prezes Izby Krzysztof Wiak w wyjaśnieniu zauważył, że liczne protesty wyborcze nie wpłynęły na zwiększenie wagi zgłoszonych zarzutów, a żadna ze stwierdzonych nieprawidłowości nie wpłynęła na wynik wyborów.
Adam Bodnar: Niejasności prawne dotyczące uznania ważności wyborów
Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Adam Bodnar wysłał w czwartek pismo do Marszałka Sejmu, w którym poinformował go o „nieprawidłowościach i wątpliwościach prawnych” powstałych w trakcie badania protestów wyborczych i ustalania legalności wyborów prezydenckich.
W opublikowanym liście Bodnar przedstawił 12 punktów podkreślających „nieprawidłowości i niejasności prawne” napotkane w trakcie procesu zatwierdzania wyborów prezydenckich przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.
Minister Sprawiedliwości podkreślił, że zdaje sobie sprawę, iż Marszałek Sejmu, prawdopodobnie kierując się zasadą domniemania ważności wyborów, ogłosił zwołanie Zgromadzenia Narodowego w celu zaprzysiężenia Prezydenta-elekta Karola Nawrockiego na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Niemniej jednak, jak ocenił, „ze względu na wagę wyborów prezydenckich , Marszałek powinien być świadomy wszelkich nieprawidłowości (…) związanych z procedurą stwierdzania ważności wyborów i sposobem ich przeprowadzenia ”.
Polska Agencja Prasowa (PAP) zwróciła się następnie do Biura Obsługi Mediów Kancelarii Sejmu o komentarz w tej sprawie. „Marszałek odniesie się do treści listu na kolejnym posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu” – brzmiała odpowiedź. Kolejne posiedzenie Sejmu zaplanowano na 22-25 lipca.
WIDEO: Demonstracje w Warszawie, robi się niebezpiecznie. „Proszę, nie dotykajcie mnie”

Marcin Jan Orłowski /polsatnews.pl /PAP
Źródło