Biznes Fakty
Zapytali Marco Rubio o Władimira Putina: Przekręcona odpowiedź współpracownika Trumpa

Marco Rubio uniknął nazwania Władimira Putina zbrodniarzem wojennym
– Naszym obecnym celem jest zakończenie tego konfliktu – stwierdził Marco Rubio, gdy zapytano go w Kongresie USA, czy nazwałby Putina zbrodniarzem wojennym. Sekretarz stanu USA spotkał się z reakcją za swoją niekonsekwencję, przypominając krytykom swoje wcześniejsze wypowiedzi. Rubio wcześniej nazwał Putina „gangsterem”, między innymi.
Zobacz więcej
W 2015 roku Marco Rubio , będąc jeszcze senatorem, stwierdził, że Władimir Putin jest „gangsterem nadzorującym największy arsenał nuklearny na świecie”. – To osoba, która eliminuje tych, którzy sprzeciwiają się mu politycznie. Jeśli jesteś politycznym przeciwnikiem Putina, możesz znaleźć pluton w swoim napoju lub zostać zastrzelonym na ulicy – zauważył, jak donosi CNN.
Trzy lata później obecny sekretarz stanu USA stwierdził, że nie ma wątpliwości, że rosyjski przywódca „upoważnił zbrodnie wojenne”. W środę, podczas dyskusji w Kongresie, demokratyczny kongresmen Bill Keating zapytał Rubia, czy nadal podtrzymuje narrację, która wywodzi się z jego wcześniejszych wypowiedzi.
Zapytali, czy Rubio podtrzymuje swoje poprzednie oświadczenia. Szczególnie unikał udzielania bezpośredniej odpowiedzi
Asystent Trumpa niechętnie udzielił jednoznacznej odpowiedzi . „Podczas konfliktu na Ukrainie doszło do zbrodni wojennych i będą reperkusje, ale naszym bezpośrednim celem jest zakończenie tej wojny” – utrzymywał, podkreślając, że trwające spory skutkują większą liczbą ofiar, obrażeń i „dodatkowych zbrodni wojennych”.
Keating zareagował na oświadczenia Sekretarza, krytykując go za niespójność i unikanie jasnej odpowiedzi . Rubio szybko odniósł się do jego zarzutów, odnosząc się do kontekstu geopolitycznego podczas kryzysu kubańskiego . „Gdyby nie było komunikacji między Stanami Zjednoczonymi a Rosją w 1961 r., świat mógłby stanąć w obliczu katastrofalnych konsekwencji” – stwierdził.
W styczniu 2017 r. Rubio zadał pytanie Rexowi Tillersonowi , wówczas kandydatowi na stanowisko Sekretarza Stanu, który później objął tę funkcję podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa: „Czy Putin jest zbrodniarzem wojennym?” „ Nie klasyfikowałbym tego w ten sposób ” – odpowiedział wówczas Tillerson.
Dialog Trump-Putin. Prezydent USA: Zmierzamy we właściwym kierunku
W poniedziałek Trump przeprowadził z Putinem rozmowę telefoniczną, która trwała około dwóch godzin. Po dyskusji amerykański prezydent rozmawiał z reporterami i krótko podsumował kluczowe punkty .
– Generalnie robimy postępy (…) Rosja opowiada się za zaprzestaniem działań wojennych, ale konieczne jest opracowanie najskuteczniejszych strategii prowadzących do pokoju . Rosja jest gotowa wynegocjować z Ukrainą memorandum, które obejmowałoby zawieszenie broni – podkreślił.