Biznes Fakty
Ziobro ma zostać doprowadzony do Sejmu. PK składa wniosek
Zbigniew Ziobro
Prokuratura Krajowa przekazała do prokuratora generalnego Adama Bodnara wniosek o zgodę Sejmu na zatrzymanie i doprowadzenie Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą ds. Pegasusa. Polityk nie stawił się na przesłuchaniu cztery razy.
Informacje o stanie zdrowia Zbigniewa Ziobry przekazał w czwartkowym „Graffiti” Michał Wójcik.
– Rozmawiałem wczoraj z panem ministrem. Jest w niezłej formie. Będzie teraz miał specjalne badanie, żeby sprawdzić czy są przerzuty. Ale przybrał na wadze, osiem kilogramów w ostatnim czasie. To bardzo dobra informacja. Miał zabieg poszerzania przełyku za granicą – powiedział wiceprezes PiS. Jak dodał, ma nadzieję, że Ziobro „wróci do polskiej polityki i to szybko.
Michał Wójcik: Ziobro nie może pojawić się przed taką komisją
Wójcik pytany o to, czy były minister sprawiedliwości stawi się przed komisją śledczą ds. Pegasusa, odpowiedział: – Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego były minister sprawiedliwości nie może w ogóle się pojawić przed taką komisją. Łamałby prawo w ten sposób. Nie pojawi się przed komisją – ocenił Wójcik. Politycy PiS powołują się na decyzję TK z września. Stwierdził on wówczas, że artykuł uchwały sejmowej o powołaniu komisji jest niezgodny z konstytucją, ze względu na – według TK – niepełny skład Sejmu, w którym nie mogli zasiadać Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik.
– Zbigniew Ziobro pojawi się przed komisją, jeżeli będzie nowa komisja. Będzie uchwała Sejmu, nowa komisja, zgodna z przepisami. To obiecują, że Zbigniew Ziobro się pojawi przed komisją – dodał Wójcik.
Dopytywany o scenariusz, w którym Ziobro zostałby doprowadzony siłą na przesłuchanie przed obecną komisją śledczą, polityk stwierdził: – To będzie ordynarne złamanie przepisów. Komisji nie ma praktycznie. Nie funkcjonuje.
Komisja ds. Pegasusa. Wniosek w sprawie Ziobry
4 listopada Zbigniew Ziobro po raz czwarty nie stawił się na wezwanie komisji ds. Pegasusa, nie usprawiedliwił też nieobecności. Tamto posiedzenie komisji było już drugim po uzyskaniu opinii biegłego, który ocenił, że stan byłego szefa MS pozwala mu na zeznawanie przed komisją.
Komisja zdecydowała wówczas, że wystąpi do Sądu Okręgowego w Warszawie z wnioskiem o nałożenie na Ziobrę kary porządkowej za nieusprawiedliwione niestawiennictwo oraz z wnioskiem o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie go na przesłuchanie. Zapowiedziano wniosek do prokuratora generalnego o uchylenie Ziobrze immunitetu i wyrażenia przez Sejm zgody na jego zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie.
Ziobro zakwestionował nałożoną na niego karę i określił sędzię, która ją orzekła Annę Ptaszek mianem „celebrytki” „z masą dyscyplinarek”, która „od lat zajadle zwalcza reformy sądownictwa” i „nawet nie raczyła wysłuchać jego argumentów”.
„’Wasi’ sędziowie mnie nie zastraszą, bo prawa przestrzegam” – stwierdził Ziobro na mediach społecznościowych.
WIDEO: Syreny zawyły w całej Polsce. Hołd dla kolegi