Biznes Fakty
Windows 365 i komputery na abonament to nowość Microsoftu. Internauci zbulwersowani: „to ma być postęp? To żart”
Microsoft prezentuje nowy komputer stacjonarny, który pod względem wielkości przypomina Apple Mac mini. Problem w tym, że działa tylko w trybie online. Nowość nazywa się Windows 365 Link i trafi na rynek w przyszłym roku. W internecie pojawiło się wiele negatywnych komentarzy na temat produktu. Internauci zarzucają brak innowacyjności i „wiązanie klientów” abonamentem.
- Microsoft wprowadza mini PC Windows 365 Link, wymagający stałego połączenia z internetem i subskrypcji
- Windows przesyłany z chmury ma ułatwić zarządzanie IT w firmach i zwiększyć bezpieczeństwo, ale wiąże klientów z modelem abonamentowym
- Urządzenie jest przystępne cenowo, ale nie robi wrażenia pod względem zastosowanych komponentów
- Internauci zarzucają Microsoftowi m.in. brak innowacyjności
- Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl
W trakcie konferencji Microsoft Ignite 2024 firma zaprezentowała m.in. niewielką czarną skrzynkę z kilkoma portami z tyłu. To nowy mini PC z serii Windows 365 Link. Pod względem rozmiarów przypomina Maca mini, ale w praktyce wymaga stałego dostępu do internetu i de facto sam system operacyjny jest w jego przypadku strumieniowany z chmury.
Microsoft postrzega nowe komputery jako idealne rozwiązanie dla klientów biznesowych. Dlaczego? Firmy mają zyskać łatwiejszą możliwość zaopatrywania się w sprzęt — nie muszą kupować relatywnie drogich komputerów z systemami operacyjnymi. Zamiast tego, na co liczy gigant, zdecydują się na mini PC w cenie 349 dol. (ok. 1430 zł), który nadaje się do codziennej pracy. Warunkiem jest jednak połączenie z internetem, bo w ten sposób przesyłany jest sam system, a w praktyce komputer to w zasadzie urządzenie do uruchamiania wirtualnych maszyn w chmurze.
Czytaj też: Windows ma być na abonament. FTC upubliczniła wewnętrzną prezentację Microsoftu
Windows 365 Link. Tanio, ale też mało wydajnie
Strumieniowanym systemem jest Windows 11, a sam komputer nie należy do zbyt wydajnych. To kompaktowy, pozbawiony aktywnego chłodzenia (brak wentylatorów) niewielki mini PC, który uruchamia się w kilka sekund. Nie ma jeszcze pełnej specyfikacji technicznej, ale zagraniczne media donoszą, że znajdziemy w nim procesor Intela, 8 GB pamięci RAM oraz 64 GB pamięci masowej na dane. Wewnętrzne komponenty teoretycznie nie mają zbyt dużego znaczenia, bo w założeniu wszystkie aplikacje i usługi mamy uruchamiać z chmury i wykorzystać moc obliczeniową serwerów. W praktyce często takie doświadczenia nie są w pełni zadowalające — dużo zależy od tego, jakie mamy łącze internetowe, a także jak sprawnie dana aplikacja działa w konkretnej przeglądarce internetowej.
Bardzo ważne jest natomiast samo wyposażenie Mini PC. Komputer ma trzy porty USB-A 3.2 i jeden port USB-C 3.2. Są też złącza DisplayPort i HDMI, jak i łączność Ethernet. Jest też łączność bezprzewodowa Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.3.
Dalsza część pod materiałem wideo:
Co ważne, system operacyjny w ramach serii Link nie wymaga zarządzania ze strony użytkownika. Działy IT mają łatwo dodawać kolejne maszyny w platformie Microsoft Intune, gdzie będzie można je odpowiednio skonfigurować i przekazać pracownikom. Microsoft podkreśla, że takie podejście jest dużą zaletą, bo sprzęt działa w połączeniu z pakietem zabezpieczającym Intune i możemy liczyć na wyższe bezpieczeństwo niż w przypadku, gdy system operacyjny instalowany jest lokalnie na dysku komputera.
Pavan Davuluri, szef działu Windows i Surface w Microsoft, w wywiadzie dla The Verge twierdzi, że w ten sposób firma chce, aby „dostęp do komputera w chmurze był jak najprostszy i najefektywniejszy. Celem jest, aby samo urządzenie było jak najbardziej przejrzyste, minimalizując kroki od konfiguracji po logowanie i wyłączanie”. Na komputerze nie będziemy mogli uruchamiać niczego lokalnie, co ma zapewnić wysokie bezpieczeństwo, ale też wprowadza ograniczenia, na które niektórzy użytkownicy Windows mogą nie być przygotowani.
Czytaj też: Komputery AI nie radzą sobie za dobrze z jednym zadaniem. O tym producenci nie mówią
Miliardowe budżety, a innowacji brak
HP, Dell czy Lenovo oferują już od długiego czasu podobne komputery mini PC, w dodatku za zbliżone pieniądze. Microsoft wierzy, że jego sprzęt będzie jednak lepszą alternatywą. Firma chce rozwijać kategorię produktów Cloud PC i uważa, że ma ona przed sobą przyszłość. Najpierw wprowadzi sprzęt pod własną marką, natomiast w późniejszych miesiącach powinny pojawić się pierwsze modele innych producentów.
Do korzystania z komputera wymagana będzie subskrypcja Windows 365, która zaczyna się od 28 dol./mc (ok. 115 zł). Jednocześnie Microsoft będzie też promował ten sprzęt jako zgodny z Copilot Plus, czyli platformą AI napędzaną technologią GPT od OpenAI. Davuluri podkreślił, że firma pracuje już nad wprowadzeniem Copilota Plus to platformy Windows 365 w chmurze.
Internauci, po zapoznaniu się z informacjami o Windows 365 Link, nie kryją oburzenia. Przykładowe komentarze brzmią: „na rynku są mini PC w podobnej cenie, ale z lepszymi komponentami i na których uruchomimy pełnoprawny system operacyjny Windows, bez konieczności podłączenia do internetu. Ten sprzęt powinien być znacznie tańszy”, „niesamowity postęp… komputer dla firmy wymagający abonamentu” oraz „przygotujcie się na początek ery, gdzie za system operacyjny trzeba płacić abonament”. Oczywiście to tylko subiektywne opinie użytkowników, w dodatku anonimowe, niemniej w sekcjach z komentarzami zdecydowanie przeważają te negatywne i tego typu opinie występują dość często.
Pomysł Microsoftu wydaje się interesujący, jednak wygląda tylko na pozorną oszczędność — na starcie zapłacimy mniej za sprzęt, ale po czasie okaże się, że konieczność opłacania subskrypcji sprawi, że w końcu będzie to droższy wydatek.
Autor: Grzegorz Kubera, dziennikarz Business Insider Polska
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło