Grupa Azoty: wniosek do prokuratury ws. PNF, chodzi o podejrzenie wyrządzenia szkody spółce

D252f3af56d20d1c4352b78b6b4c4842, Biznes Fakty

Szczerba: kampanię PiS-u finansowała fundacja spółki Skarbu PaństwaTVN24

Grupa Azoty złożyła do prokuratury zawiadomienie w sprawie podejrzenia przestępstwa, polegającego na wyrządzeniu spółce szkody w wielkich rozmiarach. Zawiadomienie dotyczy między innymi nieprawidłowości i niezgodności z prawem funkcjonowania Polskiej Fundacji Narodowej – poinformowała w piątek spółka. Jak wyjaśniono, "zobowiązano się bezwarunkowo przez okres 10 lat do łącznych wpłat na kwotę 45,5 mln zł i nie zagwarantowano możliwości wycofania się z finansowania fundacji".

Grupa Azoty S.A. w Tarnowie poinformowała w piątek, że złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa „w sprawie wyrządzenia spółce szkody w wielkich rozmiarach polegającej na doprowadzeniu do powstania oraz działań i zaniechań dotyczących podejrzenia nieprawidłowości i niezgodności z prawem funkcjonowania Polskiej Fundacji Narodowej (PFN), z wykorzystaniem wielomilionowych środków finansowych pochodzących od spółki, tj. o czyn z art. 296 par. 3 kodeksu karnego”.

– Sprawa jest w tym momencie analizowana – przekazał w piątek po południu rzecznik Prokuratury Regionalnej w Krakowie prok. Janusz Kowalski.

Rozwiń

Kontrowersyjne zobowiązanie

„W najbliższych dniach i tygodniach podejmiemy podobne działania w innych obszarach” – zapowiedział prezes Grupy Azoty Adam Leszkiewicz w poniedziałkowym oświadczeniu.

„W przypadku Polskiej Fundacji Narodowej, rażący jest fakt, że przy jej tworzeniu w 2016 r zobowiązano się bezwarunkowo przez okres 10 lat do łącznych wpłat na kwotę 45,5 mln zł i nie zagwarantowano możliwości wycofania się z finansowania fundacji, nawet w przypadku pogorszenia sytuacji finansowej spółki” – zaznaczył.

„Co istotne, pomimo rekordowych poziomów strat raportowanych przez Spółkę w ostatnich 6 kwartałach, nie podjęto próby wycofania finansowania, a w przestrzeni publicznej dostępne były informacje o przypadkach niegospodarności w wydatkowaniu środków PFN. Spółka zaangażowała się w wieloletnią i wielomilionową inicjatywę de facto sponsoringową, deklarując środki na działalność PFN, pomimo że ta forma prawna z istoty rzeczy nie służy celom sponsoringowym na rzecz podmiotów gospodarczych” – dodał.

W oświadczeniu wskazano też, że w sierpniu br. zarząd Grupy Azoty podjął uchwałę upoważniającą przedstawiciela Grupy Azoty w Radzie Polskiej Fundacji Narodowej do zaprezentowania stanowiska spółki Radzie Fundacji w zakresie zmiany dobrowolności wpłat za lata 2024 i 2025 na Polską Fundację Narodową oraz podjęcia kroków w celu likwidacji Fundacji.

Zakłady Azotowe "Puławy"Wojtek Jargiło/PAP

Leszkiewicz poinformował, że w spółkach Grupy Kapitałowej Grupa Azoty „kończy się powoli” pierwszy okres analizy działań i zarządzania w ostatnich latach. „Jest to szczególnie istotne w kontekście sytuacji finansowej, w jakiej znalazła się Grupa od II połowy 2022 r.”- zwrócił uwagę w oświadczeniu prezes Grupy Azoty Adam Leszkiewicz. Dodał, że „trudna sytuacja” powoduje, że zarząd ma „szczególny obowiązek” reakcji w zakresie wszelkich zidentyfikowanych działań, co do których istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Grupa Azoty to największy producent na krajowym rynku nawozowym i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycję na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. 

Polska Fundacja Narodowa

Polska Fundacja Narodowa powstała na przełomie 2016 i 2017 roku. Jej celem jest między innymi promocja i ochrona wizerunku Polski w kraju i za granicą. Spółki Skarbu Państwa, siedemnastu fundatorów, które zakładały PFN, przekazały tam kilkaset milionów złotych.

Wokół fundacji narosło wiele kontrowersji. Jeszcze w 2017 roku, fundacja na zlecenie rządu sfinansowała kampanię „Sprawiedliwe sądy”, która miała pokazać „nadużycia kasty sędziowskiej” oraz konieczność reformy wymiaru sprawiedliwości. Z pewnością było zgodne z działaniami rządu Zjednoczonej Prawicy, który pracował wtedy nad nowelizacją ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym.

Fundacja zasłynęła również kupnem jachtu za blisko milion euro. Otrzymał nazwę „I love Poland”. Wymalowany w narodowe barwy jacht miał reklamować kraj, zawijając do światowych portów. Niewiele z tego się udało, a jacht sprzedano, o czym w lutym tego roku pierwsza informowała „Gazeta Wyborcza”.

CZYTAJ WIĘCEJ O POLSKIEJ FUNDACJI NARODOWEJ: Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową? >>>

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *