Kolejne zawiadomienie do prokuratury w Grupie Azoty. Chodzi o umowy menadżerskie

0290e5599daa8121c08f801d91f107e0, Biznes Fakty

Eksplozja w zakładach azotowych w PuławachTVN24

Grupa Azoty złożyła kolejne zawiadomienie do prokuratury – podała spółka w komunikacie prasowym. Chodzi o zmiany w umowach o zakazie konkurencji zawieranych z kadrą menadżerską.

We wtorkowej informacji prasowej Grupa Azoty poinformowała o złożeniu zawiadomienia do prokuratury dotyczącego „podejrzenia popełnienia przestępstwa polegającego na umyślnym sprowadzeniu bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody majątkowej Spółce w wysokości blisko 500 tys. zł”.

Rozwiń

Kolejne zawiadomienie do prokuratury w Grupie Azoty

„Chodzi o ustalone w wyniku audytu nieprawidłowości w procesie zawierania w drugiej połowie 2023 r. zmienionych umów o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy z kluczową kadrą menadżerską (dyrektorami), ze złamaniem wewnętrznych regulacji, ustalonymi nieprawidłowościami w dokumentacji Spółki oraz w okolicznościach sugerujących działanie w interesie finansowym samych zainteresowanych, a ze szkodą dla Spółki. Część wskazanych umów została podpisana po 15 października 2023 roku, tj. w okresie gdy Grupa Azoty od kilku kwartałów odnotowywała rekordowe poziomy strat netto” – podała spółka.

W informacji prasowej wyjaśniono, że podpisane umowy miały gwarantować wybranym pracownikom, że w przypadku rozwiązania stosunku pracy, wypłacane będzie im przez sześć miesięcy odszkodowanie w wysokości 100 proc. płacy zasadniczej otrzymywanej przed ustaniem stosunku pracy. Spółka podała także, że na zawarcie umów wyraził zgodę ówczesny zarząd Grupy Azoty.

– Decyzja o podpisaniu umów o zakazie konkurencji z wybranymi pracownikami w okresie, gdy poziom zadłużenia Grupy zbliżał się do 10 mld zł to smutne podsumowanie tego, co było przedmiotem zainteresowania ówczesnej kadry managerskiej. Zapisy, które zostały przeforsowane w nietransparentnym procesie decyzyjnym miały gwarantować niewypowiadalny charakter tych umów, a co za tym idzie bardzo wysokie odszkodowanie przez 6 miesięcy po ustaniu stosunku pracy. Nie możemy i nie dopuścimy do sytuacji, w której kadra managerska mająca swój udział w doprowadzeniu Grupy Azoty do obecnej sytuacji, będzie wynagradzana bardzo wysokim odszkodowaniem przez 6 miesięcy po ustaniu pracy. Wypowiedzenia umów o zakazie konkurencji trafiły już do wskazanych w zawiadomieniu byłych pracowników – stwierdził cytowany w informacji prasowej prezes Grupy Azoty Adam Leszkiewicz.

Spółka wskazała, że zawarte w 2023 r. nowe umowy z wybranymi pracownikami były „niezgodne z przepisami oraz regulacjami wewnętrznymi”. Umowy te m.in. wydłużały okres zakazu konkurencji z 3 do 6 miesięcy oraz zmniejszały kary umowne za naruszenie przez pracownika zakazu konkurencji do 5 tys. zł za każde naruszenie z wcześniejszej równowartości 3-krotnego wynagrodzenia brutto.

„Zgodnie z rekomendacją Zarządu Grupy Azoty S.A., w Grupie Kapitałowej trwają audyty w zakresie funkcjonowania spółek z Grupy w ostatnich latach. Audyty mają związek m.in. z rekordowymi poziomami strat, jakie Grupa odnotowywała od IV kwartału 2022 roku, brakiem realizacji efektywnych działań naprawczych, realizowanymi inwestycjami oraz zawieranymi umowami. W wyniku tych kontroli Grupa Azoty złożyła pierwsze zawiadomienia do prokuratury, które dotyczyły m.in. Polskiej Fundacji Narodowej, umów sponsoringowo-reklamowych oraz byłego Prezesa Klubu Chemik Police. W najbliższych tygodniach Grupa Azoty podejmie podobne działania również w innych obszarach” – wskazała spółka.

Inne zawiadomienia do prokuratury

W poniedziałek Grupa Azoty Puławy podała, że złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Chodzi o działanie na szkodę spółki w zakresie umów sponsoringowo-reklamowych i umów darowizn, co miało doprowadzić do powstania szkody na ponad 5,2 miliona złotych.

Czytaj więcej: „Szkoda na ponad 5,2 miliona złotych” >>>

Na początku września zawiadomienie do prokuratury w obszarze umów sponsoringowo-reklamowych złożyła również Grupa Azoty S.A. W zawiadomieniu wskazano, że umowy były zawierane pomimo wstrzymania wydatków niekrytycznych z uwagi na trudną sytuację finansową Spółki oraz z naruszeniem wewnętrznych procedur i przepisów prawa, co miało doprowadzić do powstania szkody majątkowej w wysokości ponad 7,5 mln złotych w roku 2023. 

Czytaj również: Grupa Azoty zawiadamia prokuraturę. Pieniądze na promocję „w interesie podmiotów politycznych” >>>

Grupa Azoty

W Grupie Azoty trwają obecnie audyty, które mają związek między innymi z rekordowymi poziomami strat, odnotowanymi w ostatnich latach. Skutkiem przeprowadzanej kontroli są pierwsze zawiadomienia skierowane do prokuratury, które dotyczyły Polskiej Fundacji Narodowej, umów o zakazie konkurencji oraz byłego prezesa klubu sportowego Chemik Police. Spółka zapowiedziała kolejne podobne kroki w najbliższych dniach i tygodniach.

Grupa Azoty to jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycję na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *