Biznes Fakty
Ministerstwo robi zwrot. “Teraz wszystko w rękach premiera”
Złożyliśmy autopoprawkę w sprawie przesunięcia systemu kaucyjnego o sześć miesięcy. Teraz wszystko w rękach premiera – przekazała na portalu X wiceministra klimatu Anita Sowińska.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało i skierowało na Radę Ministrów autopoprawkę do nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi w sprawie przesunięcia terminu wejścia w życie systemu kaucyjnego. Według wcześniejszych założeń nowe regulacje miały obowiązywać już od stycznia 2025 roku.
“Złożyliśmy autopoprawkę na Radę Ministrów w sprawie przesunięcia systemu kaucyjnego o 6 miesięcy. Teraz wszystko w rękach premiera. Potrzebujemy ustawy kaucyjnej ze względów środowiskowych, społecznych i gospodarczych” – napisała na platformie X wiceministra klimatu Anita Sowińska.
Nowelizacja z kłopotami
Pod koniec lipca na rządowych stronach została opublikowana przygotowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska najnowsza wersja projektu nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (pierwszą przedstawiono w kwietniu). W dokumencie zawarto m.in. przepis wyłączający obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych, a także obowiązek przyjmowania opakowań szklanych wielokrotnego użytku przez mniejsze sklepy, o ile sprzedają one napoje w takich butelkach. Projekt nadal nie trafił jednak na rząd ani do Sejmu, choć konsultacje się zakończyły.
To najprawdopodobniej tego dokumentu dotyczy autopoprawka ministerstwa w sprawie przesunięcia terminu wejścia w życie systemu kaucyjnego. Żeby wejść w życie, cała nowelizacja musiałaby jeszcze zostać zaakceptowana przed obie izby parlamentu i prezydenta, na co czasu jest coraz mniej.
Jednocześnie o przesunięcie wejścia w życie systemu kaucyjnego apeluje branża handlowa i samorządy – choć z innych powodów. Zwolennikami sprawnego uruchomienia rozwiązań są natomiast organizacje ekologiczne.
Ministra: system kaucyjny nie jest gotowy
W środę ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że system kaucyjny na chwilę obecną nie jest gotowy do wejścia w życie. Jak dodała, resort rozważa przesunięcie terminu jego wdrożenia o pół roku.
– Wszystkie strony zainteresowane, również sami operatorzy zapytani dzisiaj, czy są gotowi, odpowiedzieli, że nie – powiedziała.
Dodała również, że projekt nowelizacji systemu kaucyjnego z autopoprawką resortu klimatu uszczelniającą i przesuwającą termin jego wejścia w życie stanie na Radzie Ministrów. Jak zauważyła, przesunięcie terminu musi być złożone na rząd do końca roku.
System kaucyjny – na czym będzie polegał?
Zgodnie z ustawą o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz przygotowaną przez MKiŚ nowelizacją, system kaucyjny w Polsce miałby zacząć działać od początku 2025 r. Jego celem jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu.
Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 m kw., będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję. Natomiast mniejsze sklepy będą pobierać kaucję, ale przystąpienie do systemu odbioru opakowań będzie w ich przypadku dobrowolne.
Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego. Kaucja ma zachęcić do zwrotu opakowań i zwiększyć ilość ponownie wykorzystanych i przetwarzanych surowców służących do wytworzenia opakowań. System ma objąć trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra.