Możliwe przekształcenia placówek Poczty Polskiej. Zapowiedź Ministerstwa Aktywów Państwowych

5bf19b8ed99626bf4f17fcfee560a398, Biznes Fakty

Mikosz: Poczta Polska doszła na krawędźTVN24

Ministerstwo Aktywów Państwowych przekazało, że placówki Poczty Polskiej nie zostaną zlikwidowane. Natomiast, nie wyklucza zmiany statusu niektórych z nich, tj. przekształcenia w filię placówki pocztowej.

“Odnosząc się do planów zmian sieci placówek należy podkreślić, że Poczta Polska jako operator wyznaczony, zgodnie z przepisami powszechnie obowiązującymi, ma obowiązek utrzymania wymaganego wskaźnika dostępności do usług powszechnych, niezależnie od efektywności ekonomicznej tych placówek. Spółka nie planuje zatem likwidacji placówek pocztowych, nie wyklucza natomiast zmiany statusu niektórych placówek (przekształcenie w filię placówki pocztowej)” – wyjaśniło Ministerstwo Aktywów Państwowych, w odpowiedzi na interpelację poselską.

Cięcia kosztów

“Zmiany takie pozwolą na obniżenie kosztów prowadzenia działalności pocztowej, nie spowodują natomiast obniżenia dostępności i jakości usług pocztowych, a także zmniejszenia katalogu tych usług” – dodano.

Jak wskazano w odpowiedzi na interpelację, ze względu na trudną sytuację spółki i uwarunkowania rynkowe Poczta Polska zmuszona jest przeprowadzić szereg działań naprawczych, które będą ujęte w formie kompleksowego “Planu transformacji”.

“Priorytetem spółki będzie budowa efektywnej logistyki obsługi paczek i przesyłek kurierskich, automatyzacja i gruntowna modernizacja technologiczna oraz zdecydowana poprawa efektywności modelu operacyjnego dla usługi powszechnej” – napisano.

Przygotowany przez zarząd i zatwierdzony przez radę nadzorczą plan transformacji zakłada, że spółka będzie stopniowo przekształcana w nowoczesną firmę kuriersko-detaliczno-finansowo-cyfrową, a zmiany obejmą kluczowe obszary działalności, takie jak usługi kurierskie czy finansowe. Plan zakłada także modernizacje systemów IT, procesów logistycznych oraz sieci sprzedaży.

Grupowe zwolnienia

W minionym tygodniu prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz podczas konferencji prasowej poświęconej planowi transformacji spółki poinformował o wprowadzeniu programu dobrowolnych odejść, który obejmie ponad 9 tys. osób, czyli 15 proc. załogi oraz o wypowiedzeniu Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, jako “zupełnie niedostosowanego do dzisiejszych realiów” ani do “potrzeby elastyczności i nowoczesności w sposobie zarządzania kadrami”. Wypowiedzenie układu stanie się skuteczne od 28 lutego 2025 roku.

Dodano, że plan dobrowolnych odejść skierowany będzie do pracowników administracji, a jego celem jest właściwe zabezpieczenie finansowe osób odchodzących.

– Pracownicy, którzy zdecydują się z niego skorzystać, otrzymają równowartość 12 pensji i będą mogli podjąć nową pracę już następnego dnia – poinformował prezes spółki Sebastian Mikosz, cytowany w informacji prasowej.

Poczta Polska to spółka Skarbu Państwa, największy operator pocztowy w kraju. Zatrudnia ok. 62 tys. pracowników, a jej sieć obejmuje 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych w całym kraju.

Dodał, że te zmiany są konieczne, “ponieważ dziś blisko 65 proc. kosztów Poczty Polskiej stanowią płace”. – Celem zmian jest uczynienie z Poczty Polskiej atrakcyjnego pracodawcy – podkreślił Mikosz. 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *