Podatek od nieruchomości. Nowe przepisy

278af5dfd8021a842f1ce7983f616086, Biznes Fakty

Rząd Donalda Tuska bierze się za naprawę Polskiego Ładu. Samorządy mają dostawać więcej pieniędzy z podatkówAdrianna Otręba/Fakty TVN

Resort finansów opublikował nową wersję projektu zmian w podatku od nieruchomości. Nowe przepisy zakładają, że opodatkowana będzie tylko część budowlana elektrowni fotowoltaicznych, magazynów energii, pieców przemysłowych, kolei linowych czy wyciągów narciarskich. – Nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych wraca do powiązania przepisów podatkowych z prawem budowlanym – wskazał ekspert podatkowy z kancelarii MDDP Rafał Kran. Wyjaśnił, że zmiany zakładają między innymi to, iż budynki i budowle muszą być obiektami wzniesionymi w wyniku robót budowlanych.

Ministerstwo Finansów na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowało nową wersję projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej.

Jak ocenił Kran, „zmiany są relatywnie duże”.

Rząd szykuje zmiany w podatkach

– Kierunkowo należy ocenić, że nie zmierzają one do wzrostu obciążeń, choć wszystko zależy od struktury majątku podatnika. Kluczowe jest to, że zrezygnowano z przesłanki „całości techniczno-użytkowej”, na podstawie której gminy mogłyby żądać podatku nie tylko od obiektów budowlanych, ale również od różnych komponentów technicznych, w tym komputerów i urządzeń elektronicznych – stwierdził Rafał Kran.

W jego opinii na nowej wersji projektu najbardziej zyskuje branża OZE. Wskazał, że branży „udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych”.

– Podatek od nieruchomości nie będzie więc hamulcowym rozwoju tej branży. Podobnych postulatów energetyki konwencjonalnej i wodnej nie uwzględniono. Branża narciarska również powinna być zadowolona. Wyciągi narciarskie mają być opodatkowane tylko od części budowlanych, z pominięciem w podstawie opodatkowania m.in. krzesełek czy gondol. Podatkowi nie mają też wprost podlegać obiekty małej architektury, na przykład wiaty rowerowe – stwierdził ekspert.

TREŚĆ NOWEGO PROJEKTU >>>

"Wydawało się więc, że nowa regulacja podatkowa zerwie z tymi powiązaniami"

Przypomniał, że głównym powodem, dla którego resort finansów zajął się przygotowaniem zmian w ustawie o podatkach lokalnych było orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Kwestionował on wykorzystywanie do celów podatkowych definicji budowli i budynku, zapisanych w prawie budowlanym.

– Wydawało się więc, że nowa regulacja podatkowa zerwie z tymi powiązaniami. Nowa wersja projektu w zaskakujący sposób wraca do bliskiego związku podatku od nieruchomości z Prawem budowlanym, choć w inny sposób. Budynki i budowle muszą być obiektami wzniesionymi w wyniku robót budowlanych. Z jednej strony powinno to wyeliminować z opodatkowania elementy ściśle techniczne, które podlegają jedynie montażowi. Z drugiej strony wiele będzie zależeć od dokumentacji budowlanej (lub jej braku) oraz praktyk administracji budowlanej, która może być różna – stwierdził doradca podatkowy.

Wskazał także, że w nowej wersji projektu ustawy nastąpił powrót do kategorii urządzeń budowlanych jako typu budowli. W jego opinii ta kategoria jest „mało precyzyjna”.

– Dotychczas był to jeden z głównych obszarów sporów. Pierwsza wersja projektu rezygnowała z tej kategorii, a w najnowszej znów jest on uwzględniony, choć w nieco zmienionej formie. Nowy projekt nie precyzuje też w wystarczający sposób zakresu odrębnego opodatkowania budowli w budynkach, co jest szczególnie istotne dla branży przemysłowej wykorzystującej kompleksowe instalacje przemysłowe. Można zakładać, że spory w tym zakresie nie ustaną – stwierdził Kran.

Powiedział, że jeśli zmiany mają wejść w życie w przyszłym roku, na ich przeprowadzenie przez parlament pozostało niewiele czasu.

– Nowe brzmienie przepisów ma wejść w życie od 2025 roku, o ile nie będzie opóźnienia na etapie parlamentarnym. Ustawa bowiem musi być opublikowana w Dzienniku Ustaw do końca listopada bieżącego roku – powiedział Kran.

"Doceniamy zmiany zawarte w projekcie"

„Nowy projekt zmian w podatku od nieruchomości, który przedstawił resort finansów, uwzględnia postulaty przedsiębiorców. Zaproponowane zmiany w definicji budynku i budowli nie spowodują wzrostu opodatkowania oraz zrealizują cel służący uproszczeniu przepisów przy zachowaniu 'podatkowego status quo'” – stwierdziła w komunikacie praowym Konfederacja Lewiatan.

– Cieszymy się, że w trakcie konsultacji społecznych Ministerstwo Finansów uwzględniło wiele uwag i postulatów przedsiębiorców. Skorygowane zostały przepisy, które rodziły obawy o istotny wzrost opodatkowania majątku przedsiębiorstw. Od początku wskazywaliśmy, że poza budynkami i budowlami opodatkowane mogą zostać między innymi różnego rodzaju urządzenia techniczne, urządzenia peryferyjne sieci telekomunikacyjnych i energetycznych oraz instalacje OZE. Doceniamy zmiany zawarte w projekcie, ich wprowadzenie pokazuje, jak ważne są dialog i pogłębione konsultacje – podkreślił cytowany w komunikacie prasowym Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan.

– Pozytywnie oceniamy też przepis pozwalający na wydłużenie terminu na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości na 2025 rok do 31 marca przeszłego roku, dzięki temu firmy będą miały dwa miesiące więcej na inwentaryzację i analizę posiadanego majątku pod kątem nowych przepisów – dodał.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *