Podszywają się pod fiskusa. Ostrzeżenie

Ece63151322ea959852e1f18e780da22, Biznes Fakty

Ekspert o oszustwach internetowychTVN24

Ministerstwo Finansów w czwartkowym komunikacie ostrzegło przed fałszywymi e-mailami, których autorzy podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową. Według resortu oszuści chcą w ten sposób wyłudzić dane podatników.

„Oszuści podszywający się pod Krajową Administrację Skarbową wysyłają fałszywe wiadomości e-mail, w których informują, że urząd skarbowy wydał powiadomienie dotyczące podatnika. Zachęcają, by kliknąć w link, który pozwoli zapoznać się z powiadomieniem” – napisało MF w komunikacie.

„Klikniecie w link przenosi na fałszywą stronę, gdzie podatnik jest informowany o konieczności zaktualizowania oprogramowania. Przestępcy chcą w ten sposób wyłudzić dane podatnika” – dodano. Resort przestrzegł przed takimi oszustwami i zaapelował o zachowanie szczególnej ostrożności.

Jak rozpoznać phishing

Phishing to metoda, która polega na wysyłaniu fałszywych e-maili lub SMS-ów. Przestępcy podszywają się pod jakąś osobę lub firmę i rozsyłają wiadomości z linkiem lub załącznikiem. Link zazwyczaj prowadzi do nieprawdziwej strony szybkich płatności lub strony logowania do bankowości elektronicznej. 

Oszuści często zmieniają swoją taktykę, ale są pewne oznaki, które pomogą rozpoznać e-mail lub wiadomość tekstową służącą do phishingu. 

E-maile i SMS-y wyłudzające informacje mogą wyglądać, jakby pochodziły od firmy, którą znasz lub której ufasz. Na pierwszy rzut oka mogą wyglądać znajomo, ponieważ przestępcy chcą uśpić naszą czujność. Fałszywe wiadomości często opowiadają historię, która ma skłonić do kliknięcia w link lub otwarcia załącznika.

Najczęściej wykorzystywane scenariusze, które powinny wzbudzić czujność: informacja, że na rachunku jest podejrzana aktywność lub próby logowania, wystąpił problem z kontem lub informacjami o płatności, musisz potwierdzić niektóre dane osobowe, masz nieopłaconą fakturę, musisz dopłacić do przesyłki albo masz do odebrania kupon na darmowe rzeczy.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *