Biznes Fakty
Produkcja przemysłowa – lipiec 2024
Produkcja przemysłowa w lipcu 2024 roku wzrosła o 4,9 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 3,3 procent – podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w lipcu o 7,5 proc. rdr i spadku o 0,9 proc. mdm.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w lipcu produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 2,2 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,2 proc. niższym w porównaniu z czerwcem.
Według wstępnych danych w lipcu br., w stosunku do lipca ub. roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 26 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 21,0 proc., mebli – o 14,5 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 13,9 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 10,9 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 10,8 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 10,0 proc., artykułów spożywczych – o 9,4 proc., metali – o 8,6 proc.
Z kolei spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z lipcem ub. roku, wystąpił w 8 działach, m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 18,7 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 9,1 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 5,2 proc., w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 3,8 proc.
Komentarze ekonomistów
„W lipcu produkcja przemysłu 4,9%r/r (konsensus: 7,3%). Słabość popytu na wyroby polskiego przemysłu zdominowała pozytywny efekt statystyczny (2 dni robocze więcej r/r). Dane odsezonowane wskazują na spadek produkcji o 0,2%m/m. Gorszy od oczekiwań początek 3kw24 w przemyśle” – napisali ekonomiści ING.
„Wyskok na dynamice produkcji przemysłowej do 4,9% r/r w lipcu z 0,3% w czerwcu, ALE to nie nagłe ożywienie w przetwórstwie – tylko w dużej mierze efekt liczby dni roboczych. Odsezonowana dynamika produkcji odbiła do 2,2% r/r, co każe wnioskować o dalszej, lecz nadal powolnej odbudowie sektora. Średniookresowe momentum stopniowo wzrasta” – skomentowali analitycy Pekao.
„Produkcja przemysłowa wzrosła w lipcu o 4,9%r/r – poniżej oczekiwań (7,3%). Dodatni wynik to również efekt 2 dni roboczych więcej niż rok temu. Od początku roku najlepiej radzą sobie producenci trwałych dóbr konsumpcyjnych, słabsze wyniki notują wytwórcy towarów inwestycyjnych” – ocenili eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.