Biznes Fakty
Przemysł w Polsce. Dane GUS. Produkcja w grudniu 2024
Produkcja przemysłowa w grudniu 2024 roku wzrosła o 0,2 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 8,0 procent – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w grudniu 2024 o 2,3 proc. rdr i i spadku w ujęciu miesiąc do miesiąca o 6,9 proc.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w grudniu produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,6 proc. niższym niż w analogicznym miesiącu 2023 r. i o 1,1 proc. niższym w porównaniu z listopadem 2024 r.
Nowe dane z przemysłu. Komentarze
„Po październikowym wystrzale produkcji przemysłowej nie został już prawie żaden ślad. Produkcja rozczarowała w grudniu o ok. 2 pkt. proc. i jej poziom jest już tylko minimalnie powyżej wrześniowego. Co się stało? 1. Mieliśmy wyraźne pogorszenie nastrojów, ale w ostatnich latach to nie był użyteczny wskaźnik dla prognozujących. 2. W grudniu rozkład świąt bardzo sprzyjał długim urlopom (aczkolwiek nie zawsze to przeszkadzało fabrykom). 3. Europa Zach. wciąż w stagnacji” – komentują analitycy Pekao w mediach społecznościowych.
Jak dodają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), grudniowe dane oznaczają „spadek aktywności po usunięciu efektów kalendarzowych. „Aktywność firm pozostaje umiarkowana – dobrze radzili sobie producenci elektroniki i farmaceutyków. – produkcja wzrosła o kolejno 16,7 i 9,9 proc. rdr” – czytamy we wpisie.
„Nadchodzące miesiące powinny przynieść umiarkowany wzrost przemysłu – do marca produkcja będzie rosnąć w tempie 1-2% w skali roku, po uwzględnieniu różnic kalendarzowych. Głównym motorem będzie produkcja dóbr konsumpcyjnych, prawdopodobnie zobaczymy też lepszą aktywność branż powiązanych z budownictwem np. produkcji metali i surowców niemetalicznych” – uważają analitycy PIE.
„Ożywienie przemysłu widoczne na początku 4kw24 zatrzymało się, ale też specyficzny układ grudniowego kalendarza mógł spowodować dodatkowe przestoje” – wskazują analitycy ING Economics Poland.