Tylu Polaków rozważa emigrację zarobkową w tym roku. Dokąd i dlaczego chcą emigrować

3a24a071d2487bb0658aab9b4cc22ff3, Biznes Fakty

Obawy pokolenia Z przed wejściem na rynek pracy. "System edukacji potrzebuje zmian"Maciej Słomczyński/Fakty po Południu TVN24

13,3 procent Polaków rozważa emigrację zarobkową w najbliższym roku – dowiadujemy się z badania GI Group. W porównaniu z ubiegłym rokiem odsetek spadł o 3,6 punktu procentowego. Głównym motywatorem emigracji Polaków nadal pozostają czynniki finansowe. Nowością w czołówce wybieranych kierunków jest Hiszpania, liderem pozostają Niemcy.

Liczba nieplanujących wyjazdu znacząco wzrosła (z 58,9 proc. do 68,4 proc.), nadal pozostaje poniżej wartości sprzed pandemii, które oscylowały w przedziale 85 – 90 proc.

Polacy rozważają emigrację zarobkową

Osób niezdecydowanych jest 18,3 proc. i jest to spadek o 6,6 pkt. proc. w ciągu roku.

Z badania wynika, że głównym motywatorem emigracji Polaków nadal pozostają czynniki finansowe, choć odsetek osób wskazujących na ten powód zmniejszył się o niemal 13 pkt. proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Obecnie 63,4 proc. badanych chce wyemigrować ze względu na wyższe zarobki, podczas gdy rok temu było to ponad 76 proc.

Również mniej osób deklaruje chęć wyjazdu ze względu na lepszy standard życia i warunki socjalne za granicą (spadek o 20,1 pkt. proc., z 61 proc. na 40,9 proc.).

„Można przypuszczać, że wyhamowanie inflacji i wzrostu cen oraz podwyżki wynagrodzenia minimalnego mogły wpłynąć na zmniejszenie znaczenia tych czynników” – napisano w komentarzu.

Mniej respondentów deklaruje również chęć emigracji z powodu braku odpowiedniej pracy w Polsce (30,1 proc., spadek o 4,6 pkt. proc. w stosunku do ubiegłego roku).

Autorzy badania podają, że dla coraz większej grupy osób znaczenie ma możliwość podróżowania i zwiedzania świata (39,8 proc. vs. 35,6 proc. rok temu).

Autorzy raportu zwracają uwagę na spadek liczby respondentów, dla których motywatorem do wyjazdu jest większe poszanowanie wolności i praw obywatelskich za granicą (18,3 proc., spadek o 9,7 pkt. proc.), oraz wzrost odsetka chcących emigrować z uwagi na bezpieczniejsze położenie geopolityczne innych krajów (16,1 proc. vs. 13,6 proc.).

Autorzy podają, że wyższy poziom zarobków za granicą pozostaje głównym czynnikiem motywującym do emigracji we wszystkich grupach wiekowych. Perspektywa wyższych dochodów przyciąga przede wszystkim najmłodszych – aż 73,3 proc. deklarujących chęć wyjazdu w tej grupie wiekowej wskazuje na taki powód.

Najmłodsi respondenci znacznie częściej niż pozostałe grupy wiekowe motywują też decyzję o emigracji lepszym standardem życia i warunkami socjalnymi w innych krajach, a także chęcią podróżowania i zwiedzania świata.

Emigracja zarobkowa – gdzie?

Wśród preferowanych kierunków emigracji po raz kolejny liderem są Niemcy, choć zainteresowanie wyjazdem do tego kraju jest mniejsze niż rok temu. Drugie miejsce, podobnie jak rok temu, zajmuje Holandia. Nowością w czołówce wybieranych kierunków jest Hiszpania, która do tej pory znajdowała się na dalszych pozycjach. Zainteresowanie Wielką Brytanią jest niewielkie.

Podobnie jak w zeszłym roku przeważają plany krótkoterminowe, choć preferencje dotyczące długości emigracji uległy pewnym zmianom.

W ubiegłym roku dominowały plany na trzy lub sześć miesięcy. Obecnie co czwarta osoba chcąca emigrować (25,8 proc.) zamierza wyjechać na około pół roku. Wyjazdy roczne są nieco mniej popularne, rozważa je prawie 24 proc. badanych. Trzymiesięczny wyjazd planuje 17,2 proc. respondentów. Odsetek osób zamierzających emigrować na kilka lat lub na stałe pozostał na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku. Blisko 13 proc. chce wyjechać na kilka lat, natomiast w przypadku co dziesiątej osoby byłaby to emigracja stała.

Badanie przeprowadzono na podstawie wywiadów on–line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 700 ankiet z osobami między 18 a 67 rokiem życia. Z próby ogólnej wyłoniono próbę osób rozważających emigrację zarobkową w najbliższych 12 miesiącach.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *