Wskaźnik PMI w styczniu 2025 roku. „Prognozy uległy poprawie”

B73266fdd45ffd852f2e1148e0aa14f5, Biznes Fakty

PKB Polski. Dane GUS dotyczące polskiej gospodarkiTVN24

Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu w styczniu 2025 roku wyniósł 48,8 punktu – przekazał S&P Global. Dodał, że "tempo, w jakim pogarszały się warunki gospodarcze w przemyśle spowolniło, a prognozy uległy poprawie".

Indeks PMI jest wskaźnikiem wyprzedzającym. Jego zadaniem jest prognoza przyszłego stanu przemysłu czy usług zanim realne dane np. o produkcji przemysłowej lub sprzedaży detalicznej trafią na rynek. Wartość wskaźnika powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze, a poniżej – kurczenie się branży.

„Według pierwszych w 2025 roku wyników badań PMI monitorujących sektor wytwórczy w Polsce tempo, w jakim pogarszały się warunki gospodarcze w przemyśle, spowolniło, a prognozy dotyczące produkcji uległy poprawie” – napisano.

Styczniowy wzrost był pierwszym od trzech miesięcy.

„Choć najnowszy odczyt indeksu wydłużył obecny okres nieustannego pogarszania się warunków w sektorze do 33 miesięcy, był jednym z najwyższych w tej sekwencji i wykazał niewielkie tempo spadku” – napisano.

Z badania wynika, że wyższy wynik PMI odzwierciedlał przede wszystkim znacznie wolniejsze spadki produkcji i zapasów pozycji zakupionych. „Zostało to częściowo zniwelowane przez ponowny spadek zatrudnienia w przetwórstwie przemysłowym” – napisano.

B20aef2dbf09b0ae9685718d55d8f4cf, Biznes Fakty

Poprawa sytuacji w przemyśle

Na początku 2025 r. liczba nowych zamówień napływających do polskich producentów nadal malała, przedłużając obecny, rekordowy spadek koniunktury, który rozpoczął się w marcu 2022 r. Tempo spadku niewiele się jednak zmieniło w porównaniu ze skromnym wynikiem odnotowanym w grudniu (najsłabszym od ponad roku). Nowe zamówienia eksportowe nadal spadały szybciej niż popyt krajowy.

Autorzy podają, że utrzymujący się spadek nowych zamówień znalazł odzwierciedlenie w produkcji – w styczniu odnotowano jej kolejny spadek. Produkcja spadła 33 razy w ciągu ostatnich 35 miesięcy, aczkolwiek ostatni spadek był marginalny.

„Firmy pozbywały się zaległości w najszybszym tempie od dziewięciu miesięcy. Zapasy wyrobów gotowych spadały czwarty miesiąc z rzędu, ale znacznie wolniej niż w grudniu, kiedy tempo spadku było najszybsze od ponad siedmiu lat” – napisano.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *