Biznes Fakty
CES 2025. Zobacz siedem najciekawszych nowości z największych targów elektroniki użytkowej
Ponad 140 tys. osób odwiedziło tegoroczne targi CES 2025 w Las Vegas, gdzie ok. 4,5 tys. wystawców prezentowało swoje produkty i usługi. Imprezy tego rodzaju to zawsze mnóstwo łudząco podobnych do siebie telewizorów, smartfonów i komputerów oraz niezbyt przydatnych gadżetów. Ale są też urządzenia, jakie wyróżniają się i zasługują na uwagę. Wskazujemy siedem takich nowości.
- Futurystyczne samochody Hondy zrobiły duże wrażenie na targach CES 2025
- Wyróżniliśmy też jednego laptopa i jeden telewizor — oba z ekranami OLED
- Unikalny smart zamek oraz robot sprzątający także znalazły się w zestawieniu
- Pojawiły się też szczegóły o nowej platformie Nvidii, zaprojektowanej z myślą o robotach
- Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl
Inwestorzy czekali na wystąpienie szefa Nvidii, Jensena Huanga, aby ocenić czy pora już na sprzedaż akcji giganta. Większość zdecydowała, że jednak nie będzie się ich pozbywać, wychodząc z założenia, że cykl wzrostów jeszcze się nie zakończył. Co takiego sprawiło, że Nvidia ciągle jest na topie?
Największym wrażeniem i argumentem dla inwestorów okazał się Cosmos AI. To platforma AI Nvidii, która pozwoli robotom i pojazdom autonomicznym stać się „znacznie lepszymi”.
Do tej pory roboty wymagały ogromnej ilości danych treningowych, aby stały się bardziej użyteczne. Cosmos AI może symulować te dane za pomocą sztucznej inteligencji. Tworzy cyfrowe modele dróg, fabryk, domów i innych przestrzeni fizycznych w formie symulacji, jakie twórcy robotów czy autonomicznych pojazdów mogą wykorzystywać do szkolenia i rozwoju swoich projektów. W rezultacie Cosmos AI sprawi, że na rynku pojawi — a przynajmniej powinno pojawić się wiele robotów i zautomatyzowanych maszyn, które zapewnią szereg przydatnych umiejętności, a przy tym będą tańsze niż dotychczas oferowane sprzęty, bo proces ich nauki nie będzie tak kosztowny.
Już teraz Huang ogłosił, że Nvidia nawiązała partnerstwo z Toyotą, która pracuje nad autonomicznymi samochodami nowej generacji z użyciem Cosmos AI. „Powstaną nowe produkty, jakie do tej pory nie były możliwe” — zapowiedział CEO Nvidii.
Czytaj też: Nvidia nie chce tracić na wartości. Po sztucznej inteligencji znalazła kolejny sektor do podboju
Nietypowe słuchawki Ozlo Sleepbuds
Ozlo Sleepbuds słuchawki do spania. Niepotrzebny gadżet? Na pierwszy rzut oka może się tak wydawać, ale to faktycznie przemyślany sprzęt. Słuchawki są zaprojektowane tak, aby były „równo z uchem”, co oznacza, że możemy spać na boku, nie czując ich nacisku. To również zapobiega ich wypadaniu z ucha.
Same słuchawki mają zaś czujniki biometryczne, które mogą śledzić nasz sen, jak i czujniki w etui, które mogą identyfikować potencjalne zakłócenia snu w naszym pokoju — wówczas działają trochę jak stopery. W założeniu słuchawki powinny wykryć hałas, zanim się obudzimy, pozwalając nam spać faktycznie do tej godziny, jaką ustawiliśmy na budziku.
Dodatkowo słuchawki mogą odtwarzać dźwięk bez łączenia się z innym urządzeniem Bluetooth. Jak na tak małe urządzenie, potrafią całkiem sporo i wydaje się, że znajdą wielu fanów — tak przynajmniej można uznać po tym, jak dużym zainteresowaniem cieszyły się na targach.
Laptop z procesorem Qualcomm
Asus Zenbook A14 zrobił wrażenie na wielu odwiedzających, bo ma dość nietypowe parametry. Po pierwsze, obudowa komputera jest bardzo lekka i trwała, a przy tym jest w 100 proc. nadająca się do recyklingu. Po drugie mamy tutaj procesor Qualcomm Snapdragon X. To pokazuje, że firma znana z układów do smartfonów coraz odważniej wchodzi na rynek komputerów i AMD, jak i Intel mają poważnego rywala.
Laptop zapewnia też dostęp do Copilota Plus PC. Potrafi tworzyć podsumowania AI, generować tekst, edytować zdjęcia czy przeszukiwać multimedia za pomocą języka naturalnego. Co więcej, Asus zatroszczył się również o dobry zestaw portów, w tym HDMI 2.1 i USB-C. Bez problemu podłączymy więc liczne akcesoria, w tym nowoczesne monitory komputerowe.
Komputer ma też wyświetlacz OLED o wysokiej jakości obrazu, a jego bateria wystarcza na ponad 30 godz. użytkowania na jednym ładowaniu. Sam sprzęt waży zaś zaledwie 0,99 kg.
Telewizor LG G5 OLED
Na targach CES 2025 nie mogło zabraknąć telewizorów nowej generacji. Świetne wrażenie sprawiał nowy model LG — G5 OLED.
Już od lat LG słynie z topowych telewizorów OLED, natomiast najnowszy model G5 jest o 40 proc. jaśniejszy i ma jeszcze lepszy kontrast, co jest widoczne zwłaszcza w jasnych pomieszczeniach. Ponadto LG wprowadziło pewne poprawki w pilocie zdalnego terowania (w samych ekranach trudno coś jeszcze ulepszać).
Firma zaprezentowała też model M5, zapewniający de facto identyczną jakość obrazu, ale działający w technologii bezprzewodowej. Oba telewizory zasługują na uznanie, choć będą z pewnością relatywnie drogie, gdy trafią już do sklepów. Jeśli jednak ktoś ceni jakość obrazu i chce wybrać telewizor OLED, obecnie trudno o lepsze urządzenia niż to, co zapewnia LG.
Roborock Saros Z70
Roboty sprzątające są na rynku od długiego czasu, ale Saros Z70 wyróżnia się tym, że ma wiele dodatkowych funkcji. To hybrydowy odkurzacz-mop w jednym. Dodatkowo ma „mechaniczną rękę”, która potrafi wykrywać, podnosić i odkładać porozrzucane skarpetki czy zabawki dziecka. Zamiast więc wykrywać i unikać obiektów na podłodze, robot stara się robić z nimi porządek.
Saros ma też silną moc ssania i cieszy się wysoką wydajnością. Niestety, cena ma wynosić ok. 2000 dol. (ok. 8300 zł). Biorąc pod uwagę szerokie możliwości sprzątające, niektórzy pewnie dojdą do wniosku, że to opłacalna inwestycja. Inni mogą uznać, że jednak łatwiej po prostu nie zostawiać skarpetek na podłodze.
Ultraloq Bolt Mission
Ultraloq Bolt Mission to bezpieczny inteligentny zamek, który wyróżnia się na rynku. Czym konkretnie? Jest pierwszym zamkiem obsługującym technologię ultrawideband, co daje mu możliwość wykrywania lokalizacji użytkownika w odległości kilkunastu centymetrów oraz świadomość przestrzenną, aby wiedzieć, czy jesteśmy wewnątrz, czy na zewnątrz drzwi. Zapewnia następnie bezdotykowe otwieranie i zamykanie, podobne jak ma to miejsce w przypadku niektórych kluczyków samochodowych.
Jeśli chodzi o dodatkowe zabezpieczenia, Ultraloq oferuje również połączenie NFC do odblokowywania przez dotknięcie, a także ma klawiaturę i tradycyjny mechanizm klucza. Zawiera 128-bitowe szyfrowanie danych AES, odporność na warunki atmosferyczne IP65 i trwałość certyfikowaną przez BHMA na poziomie 1. Obsługuje Wi-Fi, Matter, Apple Siri, Amazon Alexa, Google Assistant i Samsung SmartThings. Ma też żywotność baterii do jednego roku.
Honda 0 Series
Na koniec zostawiliśmy futurystycznie wyglądające pojazdy elektryczne Hondy. Firma twierdzi, że cienki akumulator samochodów będzie mógł się szybko ładować — w zaledwie 10 do 15 minut.
Seria 0 będzie napędzana nowym chipem sztucznej inteligencji i systemem operacyjnym Asimo, aby po premierze dostarczyć autonomię jazdy na poziomie 3 — zdolną do przejęcia pełnej kontroli nad pojazdem i samodzielnego działania podczas wybranych części podróży (najczęściej to po prostu wybrane odcinki na drogach).
Pomimo prototypowego charakteru samochodów prezentowanych w Las Vegas, Honda twierdzi, że ostateczne projekty będą zbliżone do tego, co pokazano.
Autor: Grzegorz Kubera, dziennikarz Business Insider Polska
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło