Biznes Fakty
Ciężarówka może być nieoznakowanym radiowozem. To pomysł policji
Ciężarówka jako nieoznakowany radiowóz? Ten pomysł może wydawać się nieco zaskakujący, a jednak funkcjonariusze przekonali się o skuteczności takiego sposobu kontrolowania kierowców. Choć w Polsce na razie nie zapowiada się na taką rewolucję, to w kilku krajach Europy policjanci łapią w ten sposób tysiące osób, które łamią przepisy podczas jazdy.
- Ciężarówki, które są wykorzystywane jako nieoznakowane radiowozy, można spotkać m.in. w Wielkiej Brytanii lub Niemczech
- Ciągniki siodłowe kontrolują przestrzeganie przepisów na drogach szybkiego ruchu
- Brytyjscy i niemieccy policjanci regularnie patrolują w ciężarówkach drogi, aby wyłapywać kierowców, którzy stanowią zagrożenie dla innych
- Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl
Mijająca ciężarówka to w rzeczywistości nieoznakowany radiowóz? Takie rzeczy nie są wymysłem nadgorliwych stróżów prawa, a rzeczywistością w niektórych krajach Europy. Co więcej, policja — np. w Wielkiej Brytanii — w ten sposób łapie ogromną liczbę kierowców, którzy łamią przepisy.
Jak informuje BBC, podczas jednej z akcji na autostradach brytyjskich z Northamptonshire z kabiny policyjnego ciągnika siodłowego przez pięć dni skontrolowano ponad 1 tys. 700 kierowców, z których ukaranych mandatem zostało prawie 200.
twitter.com
W całej Wielkiej Brytanii ciężarówki są wykorzystywane przez funkcjonariuszy jako nieoznakowane radiowozy. Kontrole, wykonywane z tych zaskakujących dla polskich kierowców pojazdów, odbywają się w połączeniu z oznakowanymi radiowozami, które dokonują zatrzymań. Jedna z kontroli, którą przeprowadziła policja w Northamptonshire, ujawniła kierowcę samochodu dostawczego, który jednocześnie rozmawiał przez telefon, jadł korniszony ze słoika i kierował autem łokciami.
Ciężarówka może być nieoznakowanym radiowozem
Jak wyjaśnia BBC, ciężarówka, która jest de facto nieoznakowanym radiowozem, to tzw. superkabina HGV, która jest wypożyczana z National Highways, czyli rządowej agencji zajmującej się opieką nad autostradami i drogami krajowymi w Wielkiej Brytanii.
Policja Northamptonshire oświadczyła, że operacje z wykorzystaniem ciągników siodłowych mają na celu zwalczanie „śmiertelnych pięciu” przestępstw, które są odpowiedzialne za większość wypadków śmiertelnych i poważnych obrażeń na drogach. Obejmują one nieostrożną jazdę, nadmierną prędkość, korzystanie z telefonu komórkowego za kierownicą, niezapinanie pasów bezpieczeństwa i jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
Warto wspomnieć, że nowe formy kontroli i sprawdzania przestrzegania przepisów przez policjantów za granicą, nie są odosobnionym przypadkiem. W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy informowano o nich jeszcze w 2015 r.
Co istotne dla polskich kierowców, ciężarówki, które są wykorzystywane jako nieoznakowane radiowozy, można również spotkać na drogach szybkiego ruchu u naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech również ciągniki siodłowe służą do kontroli – i to nie tylko pojazdów dostawczych lub ciężarówek, ale także samochodów osobowych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło