Biznes Fakty
Cyfrowe innowacje tworzą przyszłość
W ciągu najbliższych lat o gospodarczym i społecznym rozwoju krajów i świata będą decydowały transformacja cyfrowa oraz rewolucja technologiczna, oparta na sztucznej inteligencji. Wie o tym światowy lider technologiczny w dziedzinie projektowania i dostarczania innowacji cyfrowych. Od lat inwestuje w badania i innowacje w zakresie AI oraz angażuje się i tworzy wiele nowatorskich rozwiązań.
To właśnie AI jest wskazywane jako jeden z najbardziej perspektywicznych obszarów rozwoju technologicznego. Uważa się, że sztuczna inteligencja w najbliższej przyszłości będzie miała coraz większy wpływ nie tylko na konkurencyjność krajowych gospodarek na arenie międzynarodowej, ale również na dobrostan społeczeństwa. Już dzisiaj jest wykorzystywana w wielu branżach — nie tylko w informatycznej, ale m.in. w energetyce, transporcie, telekomunikacji, medycynie, rolnictwie, finansach czy edukacji, jak również w obszarze bezpieczeństwa i obronności kraju.
Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, w jak wielu dziedzinach życia mamy na co dzień do czynienia z rozwiązaniami, w których jest wykorzystywany potencjał sztucznej inteligencji. Na poziomie oprogramowania są to wirtualni asystenci, wyszukiwarki internetowe, systemy rozpoznawania mowy i twarzy czy programy do analizy obrazu. Z kolei „ucieleśniona” sztuczna inteligencja to roboty, samochody autonomiczne, drony, czy też internet rzeczy. Technologie sztucznej inteligencji są kluczowe dla wielu rozwiązań, np. dla funkcjonowania nawigacji GPS, sterowania i zarządzania infrastrukturą oświetleniową miast, ochrony kont użytkowników w bankowości elektronicznej czy prowadzenia sprzedaży dostosowanej do potrzeb klienta w internetowym sklepie.
Partnerstwo z Seeweb, włoskim dostawcą usług w chmurze
Jednym ze światowych liderów w dziedzinie projektowania i dostarczania innowacji cyfrowych jest Lenovo — globalny lider technologiczny. Firma, która zajmuje 248. miejsce w rankingu Fortune Global 500 i obsługuje klientów na 180 rynkach, stawia na wykorzystanie sztucznej inteligencji, a jej rozwój jest jednym z kluczowych elementów strategii tego koncernu.
Hybrydowa strategia AI Grupy i lata ciągłych inwestycji w badania, rozwój oraz innowacje przynoszą wymierne efekty. W 2024 roku włoski dostawca usług w chmurze Seeweb wybrał Lenovo, aby zapewnić europejskim firmom klientom najnowocześniejsze, skalowalne i wysokowydajne rozwiązania i technologie. Dzięki tej współpracy Lenovo umocniło swoją rolę jako inicjatora innowacji cyfrowych dla firm różnej wielkości w regionie EMEA, poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji.
Oferta Seeweb obejmuje rozwiązania AI i GPU jako usług. Dzięki temu firma może zapewnić dostęp do zasobów obliczeniowych o wysokiej wydajności na potrzeby sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, głębokiego uczenia się i innych zastosowań intensywnie wykorzystujących dane. Aby sprostać wysokim wymaganiom klientów, infrastruktura opiera się na rozwiązaniach Lenovo. W szczególności, dzięki mocy serwerów ThinkSystem SR670 V2, Lenovo jest w stanie zaoferować skalowalną i optymalną wydajność do wykonywania obciążeń AI, HPC i graficznych, wykorzystując najlepszą w swojej klasie akcelerację GPU.
Współpraca z AHB.ai z regionu ZEA
Lenovo podjęło także współpracę z firmą Al Hathboor Bikal.ai FZC (AHB.ai), ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która ma za zadanie dostarczać najnowocześniejsze, wysokowydajne systemy przetwarzania w chmurze, wspierające innowacyjność, badania i rozwój dla organizacji z sektora publicznego i prywatnego w siedmiu kluczowych sektorach: energii odnawialnej, transportu, edukacji, zdrowia, technologii, wody i kosmosu. Zjednoczone Emiraty Arabskie przechodzą obecnie na gospodarkę opartą na wiedzy, a innowacje mają być kamieniem węgielnym rozwoju społecznego i gospodarczego kraju. AHB.ai odgrywa ważną rolę w tej transformacji — wykorzystujesztuczną inteligencję, naukę o danych, technologie 5G i wysokowydajne przetwarzanie (HPC) i nawiązała współpracę z Lenovo w celu dostarczania usług w chmurze o wysokiej wydajności, z wykorzystaniem Lenovo TruScale.
BCMS© VENTUR — system wykrywania ptaków i dronów
Lenovo angażuje się również w nowatorskie rozwiązania — podjęło współpracę z The Edge Company (TEC), wizjonerskim startupem, który opracowuje rozwiązania dla branż high-tech, takich jak lotnictwo i kosmonautyka. Jedną z głównych ofert TEC jest BCMS© VENTUR — system wykrywania ptaków i dronów, oparty na inteligentnych kamerach i opracowanych na zamówienie algorytmach sztucznej inteligencji.
Zderzenia ptaków z samolotami stanowią poważne zagrożenie dla lotnictwa. Mogą prowadzić do poważnych strat materialnych (na ok. 1,2 mld dol. rocznie), czy wręcz katastrof lotniczych. Nawet 80 proc. takich wypadków ma miejsce w pobliżu lotnisk, w fazie startu lub lądowania.
Tradycyjne metody unikania zderzeń z ptakami obejmują odstraszacze dźwiękowe, które mają ograniczoną skuteczność, ponieważ ptaki szybko uświadamiają sobie, że nie stanowią one dla nich zagrożenia. Każdy gatunek ptaka jednak ma unikalny odgłos, który ostrzega inne ptaki przed niebezpieczeństwem. Dlatego firma TEC zbudowała innowacyjne rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji: BCMS© VENTUR. Korzystając z przetwarzania danych w czasie rzeczywistym, wykrywa ono położenie i gatunki wszystkich ptaków w danym obszarze i automatycznie uruchamia odpowiednie sygnały ostrzegawcze, dopóki ptaki nie zostaną rozproszone. We współpracy z Lenovo firma opracowała architekturę referencyjną, opartą na serwerach Lenovo AI ThinkSystem SR650 z procesorami graficznymi NVIDIA®Quadro RTX 4000.
Ciągły wzrost i pozycja lidera w branży
Nieustanna koncentracja na innowacjach w zakresie sztucznej inteligencji, a także inwestycje w badania i rozwój zdecydowanie wyróżniają Lenovo na rynku i zapewniają firmie pozycję lidera w branży. W II kw. roku obrotowego 2024/25 (III kw. 2024 r.) Lenovo odnotowało wzrost przychodów czwarty kwartał z rzędu, tym razem o 24 proc., do 17,9 mld dol. Zysk netto wzrósł o 48 proc. r./r., do 404 mln dol. (na podstawie standardów sprawozdawczości finansowej spoza Hongkongu non-HKFRS).
Wyniki te przekroczyły prognozy analityków. Prezes i dyrektor generalny Lenovo Yuanqing Yang wymienił — jasną strategię, inwestycje w innowacje, doskonałość operacyjną i globalną obecność, a także zaangażowanie w hybrydową sztuczną inteligencję jako czynniki napędzające tak wysoki wzrost. Inwestycje w badania i rozwój Lenovo zwiększyły się o 10 proc. r./r., do 548 mln dol.
— Patrząc w przyszłość, jesteśmy przekonani, że nasze ciągłe postępy w zakresie innowacji w hybrydowej sztucznej inteligencji będą nadal przyspieszać wzrost i rentowność – uważa Yuanqing Yang.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Materiał reklamowy na zlecenie marki Lenovo Udostępnij artykuł Newsletter Bądź na bieżąco z informacjami ze świata biznesu i finansów Zapisz się
Najpopularniejsze w BUSINESS INSIDER
Nowe technologie
Tragiczna śmierć byłego badacza OpenAI przywraca dyskusję o zagrożeniach sztucznej inteligencji
dzisiaj 12:50 Materiał promocyjny
Co planuje polski gigant ubezpieczeniowy? Ma ambitne plany
poniedziałek 10:31 Nowe technologie
Apple w końcu to zrobi. Najnowszy iPhone będzie inny niż wszystkie
sobota 13:31 Materiał promocyjny
Proste, smart i przełomowe. Ekspert firmy WIŚNIOWSKI o rozwiązaniach, które rewolucjonizują nasze domy
piątek 14:00 Nowe technologie
Starlink zyska konkurenta. Blue Origin rozmieści satelity Project Kuiper i zapewni dostęp do internetu
piątek 07:20 Nowe technologie
Komputery z AI zapewnią oszczędności? Sztuczna inteligencja działająca lokalnie nie wymaga abonamentów
czwartek 16:53 Nowe technologie
Donald Trump i przyjaciele z Doliny Krzemowej. Prezesi wpłacają po milionie na fundusz prezydenta-elekta
18.12.2024 Nowe technologie
Meta ujawniła dane milionów użytkowników. Ogromna kara dla właściciela Facebooka
17.12.2024 Nowe technologie
TikTok może zniknąć ze sklepów mobilnych z aplikacjami. Nie zostało dużo czasu
16.12.2024 Materiał promocyjny
Nawet o 50 proc. niższe wydatki na chmurę – jak skuteczna optymalizacja zmienia e-biznesy?
16.12.2024 Nowe technologie
Procesor Willow podniósł akcje Google'a. Gigant pokazał, że liczy się nie tylko sztuczna inteligencja
15.12.2024 Nowe technologie
Szef AI w gigancie ujawnia plany na sztuczną inteligencję. Agenci będą ze sobą rozmawiać
15.12.2024 Tylko u nas Nowe technologie
Intel w opłakanym stanie i na ustach innych prezesów. Pat Gelsinger zawiódł
14.12.2024 Nowe technologie
Niemiecki czempion wyda 720 mln dol. na przejęcie. Ruszy na podbój USA
14.12.2024 Nowe technologie
Polski menedżer znajdzie się w zarządzie Santander Holdings USA. "Nie udałoby się bez wsparcia technologii" [WYWIAD]
14.12.2024 Nowe technologie
Microsoft Recall zapisuje nawet numery kart kredytowych. "Wyłącz natychmiast"
13.12.2024 Nowe technologie
Dlaczego Tajwan zdominował produkcję chipów? Odpowiedź nie spodoba się Europie
13.12.2024 Nowe technologie
Intel nie zaprzecza. Możliwy dramatyczny podział firmy
12.12.2024 Nowe technologie
Skoda z poważnym problem. Opcja włamania się w zasięgu 10 metrów
12.12.2024 Materiał promocyjny
Rynek start-upów znów rośnie. Na jakie wsparcie mogą liczyć innowacyjne biznesy?
12.12.2024 Nowe technologie
Cztery dobre smartwatche z płatnościami zbliżeniowymi
12.12.2024 Nowe technologie
Żadne miliardy nie pomogą, jeśli nie zmienimy mentalności w sprawie cyfryzacji i technologii [OPINIA]
12.12.2024 Nowe technologie
1,4 mld euro z Unii na innowacje. Polskie sukcesy w programie
11.12.2024 Tylko u nas Nowe technologie
AI rozpycha się w poznańskiej fabryce Unilever. "Zużywamy aż 5 tys. ton wody mniej" [WYWIAD]
11.12.2024 Materiał promocyjny
To podstawa bezpiecznych zakupów. Zwróć na to uwagę i ochroń swoje pieniądze
10.12.2024 Nowe technologie
OpenAI pozwoli na tworzenie filmów. Debiutuje Sora, ale Polacy nie skorzystają
09.12.2024 Nowe technologie
Były szef Intela prosi o modlitwę i post za pracowników
09.12.2024 Nowe technologie
Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "To oszustwo"
09.12.2024 Materiał promocyjny
Rewolucja w meblarstwie: z odpadów do luksusowych wnętrz
09.12.2024 Nowe technologie
"Fundraising w Polsce to okropność" Tak znalazł sposób by trafić z firmą do Las Vegas
08.12.2024 Tylko u nas Nowe technologie
Po czym poznać słabą firmę AI? Wiceszef technologicznego giganta zadaje to jedno pytanie
08.12.2024 Nowe technologie
W czasach AI nowym dobrem luksusowym stanie się człowiek
08.12.2024 Nowe technologie
Ich broń trafi w cele bez potrzeby korzystania z GPS. Niemieckie drony dla Ukrainy
08.12.2024 Nowe technologie
Polacy stworzyli platformę pomocy AI. Dziś korzysta z niej cały świat
08.12.2024 Nowe technologie
AI zrobi zakupy i nawet opłaci zamówienie. "Jest jak asystent, który oszczędzi twój czas"
07.12.2024 Nowe technologie
Oto największa niewiadoma związana ze sztuczną inteligencją
07.12.2024 Nowe technologie
Gigant się doigrał. UE sprawdzi, czy nie doszło do praktyk monopolistycznych
07.12.2024 Nowe technologie
Polska inwestowała za mało i teraz zapłaci miliony za granicą. Prezes odsłania kulisy [WYWIAD]
07.12.2024 Nowe technologie
Najnowszy ChatGPT w cenie 800 zł za miesiąc. W tych zadaniach sprawdza się najlepiej
06.12.2024 Materiał promocyjny
Czy nowoczesne technologie zmieniają sposób prowadzenia biznesu?
06.12.2024 Materiał promocyjny
Smartfon stworzony z myślą o biznesie
05.12.2024 Nowe technologie
Masz Pegasusa? Nowy skaner telefonów wykrywa szpiegowskie oprogramowanie i są już pierwsze ofiary
05.12.2024 Nowe technologie
Jeden, by wszystkimi rządzić. Amazon zaskoczył możliwościami AI
04.12.2024 Materiał promocyjny
Bądź czujny, gdy ktoś się podszywa. Jak dbać o bezpieczeństwo w internecie
04.12.2024 Materiał promocyjny
Polski biznes stawia na AI. Jak dobrze wykorzystać możliwości sztucznej inteligencji?
04.12.2024 Tylko u nas Nowe technologie
"Powód do niepokoju". Gigant z USA o zniszczonych kablach na dnie Bałtyku
04.12.2024 Materiał promocyjny
Bezpieczne i skalowalne rozwiązania ERP, czyli chmura w praktyce
04.12.2024 Nowe technologie
"Nie zapomnieliśmy o Polsce". ElevenLabs zapewni dodatkowy zarobek twórcom treści i wiele miejsc pracy [WYWIAD]
03.12.2024
Źródło