Donald Trump naciska na Europę. Wszystko kręci się wokół sztucznej inteligencji

Innym punktem spornym między USA a UE jest kwestia regulacji sztucznej inteligencji. Obejmuje ona bardziej rygorystyczne standardy i kwestie praw autorskich. Temat ten już wypracował formalne ramy.

E06801747662d84ffdad0955f57c577e, Biznes Fakty
Prezydent USA Donald Trump | Zdjęcie: PAP/EPA / PAP

„Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wzywa Europę do odrzucenia zestawu przepisów, które wymagałyby od twórców najnowocześniejszej sztucznej inteligencji przestrzegania bardziej rygorystycznych standardów przejrzystości, zarządzania ryzykiem i praw autorskich ” – podaje Bloomberg.

Agencja stwierdza, że była komunikacja z Komisją Europejską w tej sprawie . Dotyczy ona oporu przeciwko Kodeksowi postępowania w sprawie sztucznej inteligencji. Wysłano również list do kilku rządów europejskich.

W odpowiedzi na zapytania Bloomberga rzecznik KE Thomas Regnier potwierdził otrzymanie listu. Kodeks, który jest wciąż w trakcie finalizowania, jest dobrowolną inicjatywą mającą na celu zapewnienie ram dla firm technologicznych, aby mogły przestrzegać unijnej ustawy o sztucznej inteligencji. Naruszenie ustawy o sztucznej inteligencji może skutkować grzywnami w wysokości do 7% rocznych przychodów firmy , ale krytycy twierdzą, że wytyczne wykraczają poza intencję prawa i nakładają nowe, uciążliwe regulacje.

Agencja podkreśla, że Donald Trump i Unia Europejska coraz bardziej się spierają o pozycję UE jako głównego globalnego regulatora cyfrowego. Prezydent potępia unijne przepisy dotyczące technologii i kary, twierdząc, że niesłusznie wymierzone są w amerykańskie firmy.

Kary dla Apple i Meta

Niedawno informowaliśmy, że Apple zostało ukarane karą 570 milionów dolarów, a Meta karą 228 milionów dolarów za naruszenie prawa UE.

Kary nałożono w wyniku rocznego dochodzenia prowadzonego przez Komisję Europejską, organ wykonawczy UE, w celu sprawdzenia, czy firmy te przestrzegają prawa dotyczącego rynku cyfrowego, którego celem jest ułatwienie mniejszym konkurentom dostępu do rynku w starciu z największymi firmami.

Apple zadeklarowało zamiar zakwestionowania grzywny UE. Meta również wyraziła dezaprobatę dla orzeczenia.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *