Najnowszy iPhone 16 wzbudza emocje. W końcu coś innowacyjnego

Nowe telefony iPhone 16 będą dostępne w wersji z ekranem 6,1 i 6,7 cala. W dużym stopniu opierają się na sztucznej inteligencji i Apple wprowadziło na tyle dużo funkcji, w dodatku użytecznych, że całość robi świetne wrażenie.

243784e0e39ef7cc057487041e6229bf, Biznes Fakty
AI w iPhonie 16 zapewni szerokie możliwości | Foto: mat. prasowe

Co nowego w iPhonie? Zacznijmy od przycisku „akcji”, który znajduje się z boku urządzenia. Możemy go personalizować i przypisywać do niego różne funkcje, np. aby uruchamiał kalendarz w ciągu dnia, czy też latarkę wieczorem. To przydatny skrót, który zawsze będzie łatwo dostępny.

Telefony zyskują też nowy chip A18 oraz A18 Pro (dla wersji 16 Pro), który ma m.in. 16 rdzeni zoptymalizowanych do pracy z AI. Dzięki temu smartfon wykonuje szybko wiele zadań wykorzystujących sztuczną inteligencję.

AI w iPhonie 16 robi wrażenie

AI będzie silnie zintegrowana z systemem operacyjnym Apple iOS. W praktyce oznacza to, że niemal zawsze będziemy mieć dostęp do funkcji opartych na sztucznej inteligencji. Dla przykładu możemy stworzyć prostą notatkę i poprosić AI, aby na jej podstawie przygotowała rozbudowany i profesjonalny e-mail dla klienta.

4ab930b6bc484783efdff4f85af82543, Biznes Fakty
Dostępne wersje kolorystyczne | mat. prasowe

Możemy też prosić o zmianę tonu w wiadomości, aby nadać jej konkretny charakter (np. bardziej profesjonalny), czy też tworzyć własne emoji z użyciem generatywnej sztucznej inteligencji.

AI zyska dostęp do zdjęć. Możemy np. poprosić o znalezienie jakiegoś przedmiotu czy osoby w konkretnej lokalizacji i sztuczna inteligencja przeszuka naszą bazę danych, by wyświetlić pożądane fotografie. Ze zdjęć przygotujemy też pokazy slajdów z odpowiednimi podpisami i muzyką — wystarczy powiedzieć na głos, co jest nam potrzebne i całą resztą zajmie się AI.

D7c5b37094c44867979a8aa78b802f7e, Biznes Fakty
Tak wygląda iPhone 16 | mat. prasowe

Kolejne usprawnienia to integracja AI z takimi aplikacjami jak Poczta. Telefon na ekranie zablokowanym nie będzie wyświetlał pierwszych słów z danej wiadomości, lecz przygotuje ich podsumowania.

Dużo uwagi Apple poświęciło też Siri. Wirtualna asystentka zyska o wiele szersze możliwości. Teraz możemy np. powiedzieć, aby Siri wykonała jakieś zadanie i będzie to możliwe. Wyobraźmy sobie, że znajomy wysłał nam wiadomość, w której poleca nowy utwór muzyczny. Możemy powiedzieć do Siri, aby go odtworzyła i AI rozpozna to, co jest na ekranie, przeszuka sieć, a następnie uruchomi dane nagranie. Siri będzie rozumiała kontekst i to, co akurat wyświetlamy.

Promocja

Inwestuj z renomowanym brokerem

Wykorzystaj zmienność rynku kryptowalut – uzyskaj ekspozycję na Bitcoina, Ethereum, Solana i wiele innych dzięki ofercie XTB.

Sprawdź zalety 40+ krypto CFD i rozpocznij handel z brokerem nadzorowanym przez polskie i zagraniczne instytucje finansowe.

Ale to nie koniec nowości. Apple wprowadza też Visual Intelligence. Będziemy mogli robić zdjęcia tego, co nas interesuje i prosić AI o dodatkowe informacje. Przykładowo po sfotografowaniu psa możemy poprosić o informacje na temat jego rasy, a po zrobieniu zdjęcia restauracji zyskamy dostęp do menu, opinii czy zdjęć ze środka. Możemy też wykonywać fotografie np. tekstu, by następnie prosić ChatGPT o tłumaczenie czy dodatkowe informacje.

Dc6d2741bc8d1aeccbbd75c9889d9cac, Biznes Fakty
Apple zapewni infrastrukturę Private Cloud Compute. Zadba o prywatność danych w trakcie realizowania zadań AI | mat. prasowe

Apple zapewnia, że zatroszczy się o prywatność. Firma zainwestowała we własne serwerownie i obiecuje, że żadne pliki i dane nie będą przechowywane u niej. Serwery będą wykorzystywane tylko po to, aby realizować bardziej złożone zadania, by nie obciążać telefonów. Infrastruktura, jaką Apple nazywa Private Cloud Compute, będzie też audytowana przez niezależnych ekspertów, którzy mają weryfikować czy zapewnienia firmy są zgodne z rzeczywistością.

Na razie AI w telefonach będzie dostępna tylko w j. angielskim. Co najmniej do końca roku nie ma co liczyć na obsługę j. polskiego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *