Biznes Fakty
Naukowcy rozwiązują zagadkę. Dlaczego wyginęli neandertalczycy? Są badania
Naukowcy ujawnili nowe dane dotyczące jednego z ostatnich neandertalczyków. Analizując DNA zęba, natrafili na dotąd nieznaną linię genetyczną. Wykazuje ona, że neandertalczycy rozmnażali się w ograniczonej puli genów, co może przyczynić się do zrozumienia, dlaczego ten gatunek ostatecznie wymarł, a ludzie współcześni przetrwali, dostosowując się do ewoluującego świata.
Dlaczego wyginęli neandertalczycy?
Naukowcy są o krok bliżej do rozwiązania zagadki ostatniego wielkiego wymierania ludzkości i odpowiedzi na pytanie, dlaczego wyginęli neandertalczycy. Neandertalczycy są naszymi najbliższymi starożytnymi krewnymi. Ok. 40 tys. lat temu ostatni z nich w tajemniczy sposób zniknął. Najnowsze badanie, w którym przeanalizowano DNA jednego z ostatnich starożytnych ludzi, daje naukowcom wskazówki na temat tego, dlaczego zniknęli, chociaż współcześni ludzie nadal się rozwijali.
Tajemnica jednego z ostatnich neandertalczyków
Dziesiątki tysięcy lat temu, na krótko przed wyginięciem jego gatunku, w południowo-wschodniej Francji żył neandertalczyk, któremu badacze nadali imię Thorin. Jego szczątki zostały po raz pierwszy odkryte w 2015 r. i zapoczątkowały spór między archeologami, którzy datowali go na wiek od 50 tys. do 42 tys. lat, a genetykami, którzy twierdzili, że jego DNA wskazuje na wiek bliższy 100 tys. lat. Rozbieżność ta zapoczątkowała siedmioletnie dociekania, których kulminacją było niedawne badanie, w którym genetycy przeanalizowali DNA neandertalczyków z całego świata i porównali je z DNA Thorina, wychodząc z założenia, że miał on 50 tys., a nie 100 tys. lat.
— W tym czasie genetycy postanowili skalibrować własne narzędzia i całkowicie zmienić wszystko, co wiedzieliśmy o wszystkich neandertalczykach — powiedział Business Insiderowi archeolog Ludovic Slimak, główny autor nowego badania opublikowanego w “Cell Genomics”. Jak się okazało, wszyscy neandertalczycy z grupy porównawczej byli częścią jednorodnej populacji. Ze względu na to, jak bardzo DNA Thorina różniło się od neandertalczyków bliższych jego wiekowi, naukowcy zdali sobie sprawę, że Thorin musiał należeć do zupełnie innej populacji. Oszacowali, że linia jego przodków oddzieliła się od reszty ok. 103 tys. lat temu. Wyjaśniało to, dlaczego DNA Thorina wydawało się o wiele bardziej starożytne niż jego kości.
Jego DNA przypomina neandertalczyków, którzy żyli ponad 100 tys. lat temu, ale według ostatnich badań Thorin był o 50 tys. lat młodszy. Co mogło spowodować ten genetyczny rozłam? Naukowcy podejrzewają, że Thorin żył w odizolowanej społeczności, która miała niewielki lub żaden kontakt z innymi grupami od czasu ich rozdzielenia, aż do śmierci Thorina. Według naukowców oznacza to, że ludzie w tej społeczności rozmnażali się między sobą przez ponad 50 tys. lat, tworząc unikalną linię, różniącą się od pozostałych grup neandertalczyków.
Jak można sobie wyobrazić, społeczność odizolowana przez tak długi czas nieuchronnie prowadzi do krzyżowania się wewnątrz rodziny, a naukowcy rzeczywiście znaleźli na to dowody w DNA Thorina. Izolacja społeczności wyjaśnia również, dlaczego Thorin był jednym z ostatnich neandertalczyków. Rozmnażanie wsobne prowadzi do braku różnorodności genetycznej, co może sprawić, że populacje będą bardziej podatne na choroby, szkodliwe mutacje i zmiany środowiskowe.
Chociaż jedna odizolowana społeczność nie może reprezentować całego gatunku, może wskazywać na kluczowe zachowanie, które rzuca nowe światło na to, dlaczego ci ludzcy krewni wymarli. — Mamy do czynienia z niesamowitym wymieraniem, które jest ostatnim wielkim wymieraniem ludzkości — powiedział Slimak.
BI: Jak starożytne budowle przetrwały wieki. Oto sekretny skład rzymskiego betonu
Neandertalczycy trzymali się na uboczu, co może pomóc wyjaśnić ich wyginięcie
Społeczność Thorina nie była odizolowana ze względów geograficznych. Slimak twierdzi, że byli odizolowani, ponieważ sami tak zdecydowali. — Mamy do czynienia z granicą społeczną — powiedział.
W rzeczywistości od innych neandertalczyków w Masywie Centralnym plemię Thorina dzieliło zaledwie kilka tygodni marszu. Jeśli krewni Thorina ignorowali swoich neandertalskich sąsiadów, oznacza to, że izolacja grupy była nie tylko genetyczna, ale także kulturowa i społeczna. — Jest to coś bardzo ważnego i bardzo istotnego dla zrozumienia, czym była ta populacja, a na koniec, dlaczego i jak wymarła — powiedział Slimak. Chociaż izolacja mogła służyć przodkom Thorina przez tysiąclecia, ostatecznie ich szczęście się skończyło. — Ich mała sieć społeczna po prostu zawaliła się i po cichu umarła — powiedział Slimak.
Duże sieci społeczne współczesnych ludzi mogły pomóc im przetrwać
Nie wiadomo, jak powszechna była izolacja wśród neandertalczyków. Jeśli zasoby w okolicy były ograniczone, neandertalczycy mogli zacząć stawać się bardziej odizolowani, aby chronić własną grupę. — Być może pomysł, że jedna grupa trzyma się z dala od innych, nie jest tak szalony w tego rodzaju konkurencyjnym środowisku — powiedziała April Nowell, archeolożka zajmująca się paleolitem na Uniwersytecie Wiktorii, która nie była zaangażowana w badanie.
W miarę jak liczba neandertalczyków malała, utrzymywanie coraz mniejszych grup narażało ich przyszłość na ryzyko za każdym razem, gdy umierał członek rodziny. Wielu ekspertów uważa, że niewielkie rozmiary grup neandertalczyków doprowadziły do ich wyginięcia, ponieważ były bezbronne nawet bez dodatkowych czynników, takich jak zwiększona konkurencja ze strony ludzi. Jednocześnie wydaje się, że współcześni ludzie nie wykazywali takiej samej tendencji do tworzenia odizolowanych społeczności. Zamiast tego podróżowali daleko, tworząc duże sieci społeczne.
— Obserwujemy populacje współczesnych ludzi, które wydają się mieć szersze sieci społeczne i wymieniają geny z potencjalnymi partnerami w szerszym obszarze geograficznym — powiedziała Nowell. Współczesne grupy ludzkie powiększały się i stawały się coraz bardziej zróżnicowane genetycznie. To sprawiło, że byli lepiej przygotowani do radzenia sobie z wszelkiego rodzaju wypadkami lub klęskami żywiołowymi.
Z drugiej strony w przypadku mniejszych populacji neandertalczyków nawet utrata garstki osobników w wieku rozrodczym miała wpływ na przyszłe pokolenia. — Myślę, że izolacja genetyczna pokazuje nam interesujące fakty na temat neandertalczyków i ich wyzwań, a ostatecznie ich wyginięcia — powiedziała Nowell.
Powyższy artykuł pochodzi z amerykańskiego wydania Business Insidera
Tłum.: Mateusz Albin
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło