Biznes Fakty
Polskie firmy poważnie zaniedbują kwestie cyberbezpieczeństwa? Aż 41% nie używa oprogramowania antywirusowego [Raport]
NAJWAŻNIEJSZE DANE:

· Tylko 59% firm deklaruje, że korzysta z oprogramowania antywirusowego.
· Ponad połowa pracowników nie przeszła od 5 lat ani jednego szkolenia z cyberbezpieczeństwa.
· Jedynie 32% firm przeprowadza regularne testy bezpieczeństwa teleinformatycznego.
· Aż 88% polskich firm doświadczyło cyberataku w ciągu ostatnich 5 lat.
Nawet 41% polskich firm nie stosuje oprogramowania antywirusowego, a ponad połowa pracowników od pięciu lat nie przeszła żadnego szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa – wynika z najnowszego raportu „Cyberportret polskiego biznesu”[1] przygotowanego przez ESET i DAGMA Bezpieczeństwo IT. Jednocześnie co piąty polski pracownik był ofiarą cyberataku w miejscu pracy, a aż 88% badanych firm przyznaje, że w ciągu ostatnich 5 lat doszło u nich do cyberataku.
– W obliczu rosnącej skali i wyrafinowania zagrożeń, polskich przedsiębiorstw zwyczajnie nie stać na beztroskę – podkreślają eksperci.
Biznes wciąż za słabo chroniony
Ponad 1/3 polskich przedsiębiorstw zaniedbuje pierwszą, podstawową linię ochrony przed cyberzagrożeniami, jaką jest oprogramowanie antywirusowe. Tymczasem eksperci alarmują, że przekłada się to na poważne zagrożenie atakami – zarówno tymi dobrze znanymi, które łatwo wyeliminować, jak i coraz nowszymi strategiami cyberprzestępców. Z zebranych danych wynika także, że najsłabszą świadomość wagi oprogramowania antywirusowego mają firmy średniej wielkości, zatrudniające 250-500 pracowników (w tej grupie stosowanie go deklaruje zaledwie 42% badanych).
Polskie firmy często zaniedbują także kluczową dla cyberbezpieczeństwa kwestię edukacji. Z danych wynika bowiem, że aż 52% pracowników nie przeszło w ciągu ostatnich 5 lat ani jednego szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa w miejscu pracy. Jednocześnie tylko 26% respondentów zaangażowanych było w naukę na ten temat w swoim miejscu zatrudnienia więcej niż raz. Biorąc pod uwagę tempo zmian w cyfrowych środowiskach pracy oraz powstawania nowych zagrożeń, na które narażony jest biznes – to zdecydowanie zbyt niski odsetek.
Mniej niż co trzecia firma (32%) przeprowadza także regularne testy bezpieczeństwa teleinformatycznego. To również niepokojąca statystyka, bo testy są kluczowe dla proaktywnej identyfikacji ubytków w zabezpieczeniach. Ich brak może skutkować pozostawieniem luk, które mogą być wykorzystane przez atakujących.

– Testy penetracyjne powinny być przeprowadzane regularnie w każdej dużej organizacji. W ramach takiego testu wykonywanych jest szereg czynności i etapów analogicznych do tych, stosowanych przez cyberprzestępców. Celem jest odnalezienie jak największej ilości dotkliwych słabości w systemach i sieciach firmowych, zanim zrobią to osoby o złych zamiarach. Nieprzeprowadzanie testów penetracyjnych można porównać do wychodzenia z domu przed nadciągającą burzą bez sprawdzenia, czy mamy zamknięte wszystkie okna – komentuje Kamil Sadkowski, analityk laboratorium antywirusowego, ESET.
Eskalacja cyberzagrożeń
Tymczasem 20% badanych pracowników polskich firm przyznaje, że padli ofiarą cyberataku w miejscu pracy. Kolejnych 17% ma trudności z ustosunkowaniem się do tego zdania, a 34% respondentów zna osobę, która była ofiarą cyberataku podczas wykonywania obowiązków służbowych. Dane wskazują więc, że tego typu zagrożenia dawno przestały być już marginalną kwestią.
Warto zaznaczyć, że podane liczby dotyczą tylko ataków uświadomionych. Rzeczywista liczba osób, które padły ofiarą cyberataków może być znacznie większa z uwagi na niewystarczającą wiedzę i świadomość na temat zagrożeń oraz obawy przed stygmatyzacją ze względu np. na nieostrożność. Wiele osób również przez długi czas nie wie, że mogło paść ofiarą cyberataku.

Także informacje zebrane na potrzeby raportu ESET i DAGMA Bezpieczeństwo IT wśród osób zajmujących się na co dzień cyberbezpieczeństwem w firmach pokazują, że skala zagrożeń może być jeszcze większa. Aż 88% specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa przyznaje, że w ich firmie, w ciągu ostatnich 5 lat doszło do cyberataku. Jednocześnie 39% twierdzi, że w ostatnim roku liczba ataków na ich firmę wzrosła, a niemal co drugi uważa, że zwiększyła się także ich różnorodność. Diagnoza specjalistów nie pozostawia wątpliwości – cyberprzestępcy coraz śmielej dokonują ataków na polskie firmy i poszerzają ich repertuar.
Konsekwencje zaniedbań przede wszystkim finansowe
To bardzo ważne, bo niemal zawsze cyberataki wiążą się z negatywnymi konsekwencjami dla firm – wymiernymi w postaci strat finansowych i długofalowymi, prowadzącymi do nadszarpnięcia reputacji. Aż 96% badanych osób zajmujących się cyberbezpieczeństwem obawia się konsekwencji cyberataków. Najbardziej dotkliwe są w ich odczuciu potencjalne straty finansowe. Najwięcej, bo aż 33% z nich przyznaje, że to ich najbardziej obawia się w efekcie cyberataku. Wśród pozostałych, wymienianych przez specjalistów konsekwencji, są również te dotyczące wizerunku firmy. Co piąty (22%) wskazał, że w wyniku potencjalnego ataku najbardziej obawia się pogorszenia reputacji marki. Podobny odsetek wskazał na spadek zaufania klientów biznesowych oraz detalicznych (w obu przypadkach 23%).
Zagrożenia i obawy urealniają się bardzo szybko i pokazują palącą potrzebę zwiększania cyberbezpieczeństwa polskiego biznesu. Co trzeci cyberspecjalista przyznaje bowiem, że pracował w firmie, która w wyniku cyberataku doznała strat finansowych. Podobny odsetek badanych specjalistów (34%) twierdzi, że miał okazję pracować w firmie, której reputacja została nadszarpnięta w wyniku cyberataku. Te dane pokazują, że realne koszty rosnącej aktywności cyberprzestępców i nienadążającej za nią świadomości polskich firm są bardzo wysokie.
– Dla zachowania bezpieczeństwa kluczowe jest rozumienie różnic pomiędzy zagrożeniami w świecie rzeczywistym i wirtualnym. Niezbędna jest edukacja pracowników w zakresie tych właśnie różnic, mechanizmów ataków oraz zasad bezpieczeństwa. Jak pokazuje raport „Cyberportret polskiego biznesu” wydaje się, że szczególnie nie najlepiej jest w zakresie rozumienia przez pracowników mechanizmów ataków oraz tego, w jaki sposób działają cyberprzestępcy. Niestety, ale bez należytej wiedzy i cyberhigieny będziemy wobec nich bezradni – podsumowuje Anna Piechocka, Dyrektor zarządzająca DAGMA Bezpieczeństwo IT.
————-
* Raport „Cyberportret polskiego biznesu. Bezpieczeństwo cyfrowe oczami ekspertów i pracowników” oparto na badaniu opinii, przeprowadzonym w terminie 23.05 – 10.06 2024 r. Pomiar zrealizowano metodą CAWI za pomocą profesjonalnej ankiety online przy wsparciu instytutu ARC Rynek i Opinia. Pomiar przeprowadzono na próbie 1032 Polaków wykonujących obowiązki służbowe przy komputerze minimum przez 3 dni w tygodniu. Zdecydowana większość badanych (88%) wykonywała swoje zadania służbowe codziennie przy wykorzystaniu sprzętu elektronicznego od pracodawcy. Próba objęła także tzw. boost n=256 osób zaangażowanych w działania z zakresu cyberbezpieczeństwa w swoim miejscu zatrudnienia. Analizy w raporcie dotyczą badanych ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa z firm liczących przynajmniej 10 pracowników (n=227). Na grono ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa składała się różnorodna grupa respondentów, od praktyków monitorujących, zabezpieczających i audytujących firmowe systemy bezpieczeństwa, przez osoby wpływające na budżety na ten cel i menedżerów zespołów cybersecurity, aż po szkoleniowców w tym zakresie.
[1] „Cyberportret polskiego biznesu” to pierwszy tego typu raport w Polsce. Badanie ESET i DAGMA Bezpieczeństwo IT przeprowadzono zarówno wśród pracowników, jak i osób odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo w firmach, co pozwoliło zidentyfikować kluczowe różnice między deklarowanym, a rzeczywiście istniejącym poziomem świadomości i zabezpieczeń.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Materiał promocyjny Dagma Bezpieczeństwo IT Udostępnij artykuł Newsletter Bądź na bieżąco z informacjami ze świata biznesu i finansów Zapisz się
Najpopularniejsze w BUSINESS INSIDER
Nowe technologie
Co trzeci internauta natrafia na nieprawdziwe informacje. Rośnie skala deepfake'ów w Polsce
wczoraj 15:16 Materiał promocyjny
Stawiamy na inteligentne urządzenia sprzątające
wczoraj 14:25 Nowe technologie
Najnowsza technologia? Rozbudowana AI? Dla Ameryki. My w Europie dostajemy ochłapy
wczoraj 06:18 Tylko u nas Nowe technologie
Są na rynku już prawie 20 lat. "Najłatwiej rozmawia nam się z klientami, którzy wiedzą, czego chcą" [WYWIAD]
niedziela 14:56 Nowe technologie
Po co ci emerytura, skoro możesz pracować wiecznie? AI pozwala zarabiać nawet zmarłym
sobota 15:45 Nowe technologie
OpenAI pozyskało 6,6 mld dol. od inwestorów, a potem wzięło kredyt na 4 mld. Co szykuje twórca ChatGPT?
sobota 14:51 Nowe technologie
"Jesteśmy w stanie poważnie rozzłościć Nvidię". Start-up rozwija chipy AI i idzie na giełdę
czwartek 19:43 Nowe technologie
Inwestycja amerykańskiego giganta w Polsce. Nowe informacje o harmonogramie
czwartek 13:54 Materiał promocyjny
Liczba cyberataków wzrosła w Polsce o 200 proc. Jak rozwiązania MDM wspierają firmy?
czwartek 09:00 Nowe technologie
Toyota chce odlecieć rywalom. Inwestuje pół miliarda dolarów w podniebne taksówki
środa 21:42 Nowe technologie
OpenAI z wyceną wyższą niż Nike. Miliardy płyną do twórcy ChatGPT
środa 19:50 Nowe technologie
Porażka Elona Muska. Wycena X topnieje w oczach – firma straciła już 80 proc. wartości
środa 18:54 Nowe technologie
Sztuczna inteligencja w walce z Hezbollahem. Izrael wykorzystuje kontrowersyjne systemy AI
środa 12:03 Nowe technologie
Nie tylko Intel nie zainwestuje. Polska bardzo atrakcyjnym krajem, ale big tech i tak nas pomija
środa 06:51 Nowe technologie
Tylko u nas: Dmitry Shevelenko z Perplexity.ai o przyszłości wyszukiwania. "Chcemy, aby ludzie zadawali więcej pytań" [PODCAST]
01.10.2024 Nowe technologie
Pieniądze nie popłyną do Europy. Gigant wybrał lokalizację pod nowe data center
30.09.2024 Nowe technologie
Zmiany w polskim ośrodku AI wzbudziły kontrowersje. Czym zajmuje się IDEAS NBCR?
30.09.2024 Materiał promocyjny
W zeroemisyjnym trendzie
30.09.2024 Materiał promocyjny
Innowacje i wyzwania w zrównoważonym transporcie: Kongres Nowej Mobilności 2024
30.09.2024 Nowe technologie
Sam Altman ostrzega przed nowym rodzajem wojen
30.09.2024 Nowe technologie
Młody miliarder ma armię pracowników tymczasowych. Wykonują brudną robotę AI
29.09.2024 Nowe technologie
Tak ma wyglądać przyszłość sztucznej inteligencji według inwestora OpenAI
29.09.2024 Tylko u nas Nowe technologie
Kevin Kelly: AI stworzy najpotężniejsze problemy — i to dobrze [WYWIAD]
28.09.2024 Nowe technologie
Najlepsze AI do tekstu, researchu, obrazów i filmów. Polecamy doskonałe narzędzia [ZESTAWIENIE]
27.09.2024 Nowe technologie
To ich głosami będą mówić chatboty Instagrama i Facebooka
26.09.2024 Nowe technologie
Polska odpowiada na rezygnację Intela. Ministerstwo Cyfryzacji ma plan
26.09.2024 Nowe technologie
Czystka w OpenAI. Odchodzą kluczowi pracownicy
26.09.2024 Nowe technologie
Usuń te aplikacje z telefonu. Google Play ostrzega
26.09.2024 Nowe technologie
Origami z telefonu. Składane smartfony zyskują miliony klientów, a iPhone zaczyna kojarzyć się z nudą
26.09.2024 Nowe technologie
Unia Europejska chce zbudować etyczną AI. Oto jej plan
25.09.2024 Nowe technologie
Apel o ograniczenie transferu danych na terenach powodziowych. "To może uratować komuś życie"
24.09.2024 Nowe technologie
Nadciąga zmiana. Telegram przekaże władzom niektóre dane użytkowników
24.09.2024 Materiał promocyjny
Obserwujemy zmiany w e-commerce. Są obiecujące perspektywy dla biznesów, które słuchają klientów
24.09.2024 Nowe technologie
Kontynuacja kultowego filmu z Cillianem Murphym została nakręcona iPhone'em
23.09.2024 Nowe technologie
Disney przestanie używać popularnego komunikatora. "Ujawnili tajemnice naszej firmy"
23.09.2024 Nowe technologie
To on projektował iPhone'a. Legendarny designer potwierdził, że tworzy coś dla OpenAI
23.09.2024 Nowe technologie
Intel dostanie pomoc. Miliardy dolarów mają oznaczać "zaufanie do strategii"
23.09.2024 Materiał promocyjny
Globalne wyzwania klimatyczne w centrum uwagi na konferencji PRECOP
23.09.2024 Nowe technologie
Cyfrowy paszport za skan tęczówki. W Polsce jest już kontrowersyjny Worldcoin
22.09.2024 Tylko u nas Nowe technologie
Pomaga kobietom w robotyce. "Wszyscy będziemy mieli kilka karier" [WYWIAD]
22.09.2024 Nowe technologie
To będzie rewolucja w energetyce. Przełomowy pomysł na magazyny energii
22.09.2024 Nowe technologie
Mało kto o tym myślał. Teraz branża muzyczna ma ogromne kłopoty
21.09.2024 Tylko u nas Nowe technologie
YouTube ma być sercem internetu. Chce na nas zarobić jeszcze więcej
21.09.2024 Nowe technologie
Pierwsza reaktywacja elektrowni jądrowej w historii. Kiedyś była tam wielka katastrofa
20.09.2024 Materiał promocyjny
KNM 2024. Najnowsze technologie transportowe i globalni liderzy zawitali do Polski
19.09.2024 Nowe technologie
List otwarty biznesu i nauki do UE. "Sztuczna inteligencja powinna być wykorzystywana w sposób odpowiedzialny"
19.09.2024 Nowe technologie
Gigant nie zapłaci. Uniknie kary na 1,5 mld euro
18.09.2024 Nowe technologie
Zabójcze maleństwo wielkości termosu i kolos, który doleci do Moskwy. Polska broń może odmieniać losy bitew
18.09.2024
Źródło