Biznes Fakty
Tak ma wyglądać przyszłość sztucznej inteligencji według inwestora OpenAI
Inwestor Vinod Khosla opublikował długi na ponad 10 tys. słów esej na temat przyszłości sztucznej inteligencji i jej oddziaływania. Zapytaliśmy nową wersję ChatGPT, która rzekomo „myśli, zanim odpowie”, czy zgadza się z tezami Khosli. Narzędzie stwierdziło, że ten zbagatelizował lub zignorował niektóre zagrożenia.
69-letni Vinod Khosla w artykule liczącym ponad 10 tys. 300 słów przedstawił kilka śmiałych prognoz dotyczących przyszłości sztucznej inteligencji. Inwestor venture capital, którego firma Khosla Ventures w 2019 r. zainwestowała 50 mln dol. w OpenAI, bardzo optymistycznie zapatruje się na przyszłość AI. Wyparł przy tym sporo zagrożeń.
Khosla pozytywnie ocenia rzeczywistość ze sztuczną inteligencją. Zwrócił uwagę na poszerzenie ludzkich możliwości, lepszą opiekę zdrowotną, potencjalny trzydniowy tydzień pracy, przedefiniowanie celów ludzkości skoncentrowane na kreatywności i pasji oraz solidny wzrost PKB, który może sprawić, że osiągalny stanie się bezwarunkowy dochód podstawowy.
Khosla poruszył również temat potencjalnych niebezpieczeństw, takich jak utrata ludzkiej sprawczości lub złośliwe wykorzystanie sztucznej inteligencji. Wyparł jednak prawdopodobieństwo wielu z tych scenariuszy i argumentował, że „pozostanie w tyle” w wyścigu sztucznej inteligencji jest „zdecydowanie największym zagrożeniem”.
„Moja interpretacja tego strachu przed zagładą jest taka, że kot już wyszedł z worka” — napisał Khosla i dodał, że mamy „wymuszony wybór” między nie robieniem niczego i pozwalaniem złym podmiotom na wyprzedzanie lub „szarżowaniem do przodu”.
Khosla jest znany z optymistycznych prognoz dotyczących sztucznej inteligencji, więc zapytaliśmy najnowszy model ChatGPT o1-preview, który według OpenAI jest zdolny do myślenia przed udzieleniem odpowiedzi i „złożonego rozumowania”, czy zgadza się, czy nie zgadza się z poglądami Khosli.
ChatGPT nie był w pełni przekonany
Warto zauważyć, że najbardziej zaawansowana jak dotąd sztuczna inteligencja OpenAI nie potwierdziła wszystkich przewidywań Khosli. Nowy ChatGPT zgodził się z kilkoma, takimi jak transformacyjny potencjał sztucznej inteligencji w zapewnianiu korzyści ekonomicznych i społecznych, demokratyzacji dostępu do opieki zdrowotnej i edukacji oraz zwiększaniu kreatywności. Zgodził się również z możliwością przedefiniowania celów ludzkości i poparł znaczenie geopolityki przy rozważaniu przywództwa AI i ryzyka związanego z autorytarnymi reżimami.
Jednak niektóre z przewidywań Khosli dotyczących sztucznej inteligencji zostały przez ChatGPT uznane za „zbyt optymistyczne”, jak na przykład to, że sztuczna inteligencja będzie wykonywać 80 proc. zadań w 80 proc. miejsc pracy w ciągu najbliższych 25 lat.
Narzędzie stwierdziło również, że integracja sztucznej inteligencji będzie się różnić w skali globalnej, co podważyłoby teorię Khosli dotyczącą skali wypierania miejsc pracy. ChatGPT powiedział również, że artykuł bagatelizuje dystopijne zagrożenia, w tym wyzwania etyczne i moralne, potencjał niewłaściwego wykorzystania i nadmierne poleganie na sztucznej inteligencji, co może osłabić krytyczne myślenie. W kontekście ostatniego punktu Khosla powiedział, że systemy sztucznej inteligencji są programowane przez ludzi i „jeśli się pomylimy, wina będzie nasza”.
ChatGPT odniósł się również do niektórych poglądów Khosli na temat równości i sztucznej inteligencji. Chatbot stwierdził, że redystrybucja ekonomiczna wiąże się ze znacznymi przeszkodami, a rozwój sztucznej inteligencji może prowadzić do większej koncentracji bogactwa i dalszych nierówności.
ChatGPT stwierdził ponadto, że kraje, w których brakuje infrastruktury, mogą nie odnieść korzyści z rozwoju sztucznej inteligencji. Ogólnie rzecz biorąc, argumentował, że Khosla uprościł dobre strony i zbagatelizował niektóre wyzwania i zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją.
Oto niektóre z najważniejszych wniosków ChatGPT na temat perspektywy Khosli:
Zgadzam się z kilkoma przewidywaniami Vinoda Khosli i optymistyczną perspektywą, jaką przedstawia w odniesieniu do transformacyjnego potencjału sztucznej inteligencji. Mam jednak również zastrzeżenia co do niektórych jego założeń i proponowanych rozwiązań.
Artykuł Vinoda Khosli przedstawia inspirującą wizję potencjału sztucznej inteligencji do stworzenia utopijnej przyszłości naznaczonej obfitością, kreatywnością i na nowo zdefiniowanym celem ludzkości. Jego optymizm podkreśla transformacyjną moc sztucznej inteligencji i znaczenie proaktywnego kształtowania polityki w celu wykorzystania jej zalet.
Realizacja tej wizji zależy jednak od sprostania poważnym wyzwaniom.
Chociaż podzielam optymizm Khosli co do potencjału sztucznej inteligencji, opowiadam się za zrównoważonym podejściem, które łączy innowacje z rozwagą. Uznając złożoność i angażując różne perspektywy, możemy pracować nad przyszłością, w której sztuczna inteligencja poprawi dobrobyt ludzi bez niezamierzonych negatywnych konsekwencji.
Przyszłość sztucznej inteligencji nie jest z góry określona. Będzie ona kształtowana przez zbiorowe wybory, których dokonujemy dzisiaj. Wykorzystanie możliwości sztucznej inteligencji przy jednoczesnym proaktywnym stawianiu czoła jej wyzwaniom może pomóc nam stworzyć bardziej sprawiedliwe i zadowolone społeczeństwo. Konieczne jest, abyśmy poruszali się w tym transformacyjnym okresie z rozsądkiem, empatią i zaangażowaniem na rzecz wspólnego dobra.
Pełny tekst Khosli w języku angielskim można przeczytać tutaj.
Powyższy tekst jest tłumaczeniem z amerykańskiego wydania Business Insidera
Tłum.: Mateusz Albin
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło