Ukraina testuje naziemne roboty odporne na zakłócenia, rosyjska broń elektroniczna jest bezsilna

Ukraina obecnie eksperymentuje z nowymi robotami naziemnymi, które są obsługiwane za pomocą światłowodów. Stanowi to postęp w ewolucji dronów FPV, obecnie skupiając się na jednostkach naziemnych, które wykorzystują tę samą technologię, którą już stosują Ukraina i Rosja. W przeciwieństwie do połączeń radiowych, światłowody są odporne na zakłócenia sygnału elektronicznego.

Ukraina rozwija nową kategorię bezzałogowych robotów bojowych z włóknami światłowodowymi. Roboty te nie wzbijają się w powietrze jak tradycyjne drony; zamiast tego przemierzają ziemię.

Operation Brave1 to inicjatywa rządowa mająca na celu wspieranie innowacji w sektorze obronnym. Przedstawiciele inicjatywy poinformowali Business Insider, że drony światłowodowe wzbudziły duże zainteresowanie wojska w Kijowie ze względu na ich odporność na konwencjonalne taktyki walki elektronicznej.

Niedawno Brave1 zorganizowało wydarzenie na Ukrainie, aby przetestować siedem naziemnych robotów światłowodowych. Podczas gdy te jednostki naziemne są wciąż na wstępnym etapie rozwoju w porównaniu do dronów FPV wykorzystujących podobną technologię, które są codziennie zaangażowane w walkę, organizacja już wskazała kilka obiecujących prototypów.

Testy wykazały, że najskuteczniejsze zastosowania naziemnych robotów światłowodowych obejmują misje bojowe lub samobójcze . Jednak w scenariuszach logistycznych, w których robot musi stale podążać wyznaczoną ścieżką, włókno może się zaplątać lub zostać zablokowane przez przeszkody naziemne.

W przeciwieństwie do połączeń radiowych, które mogą być podatne na zakłócenia elektroniczne, kable światłowodowe ustanawiają niezawodne połączenie między operatorem a robotem na odległość kilku kilometrów. Są trudne do wykrycia i umożliwiają transmisję obrazu wysokiej jakości.

Czy nadeszła era UGV?

Do tej pory światłowody były wykorzystywane głównie w dronach, ale Ukraina zamierza rozszerzyć tę technologię na bezzałogowe pojazdy naziemne (UGV), napędzane intensywną wojną elektroniczną z Rosji i ograniczeniami fal radiowych, które mogą być osłabiane przez krajobraz. Światłowody mogą oferować bardziej niezawodne połączenie.

UGV to zdalnie sterowane roboty zdolne do wykonywania zadań bojowych i logistycznych, w tym transportu amunicji na linię frontu, ewakuacji rannych, przeprowadzania szturmów na pozycje wroga, stawiania min lub detonowania pojazdów opancerzonych.

Wcześniej wysoki rangą urzędnik ukraiński wyraził w wywiadzie dla BI przekonanie, że pojazdy bezzałogowe (UGV) będą stanowić kolejny znaczący krok naprzód w tym konflikcie.

Zarówno Kijów, jak i Moskwa już stosują takie roboty w walce, niektóre z nich są wyposażone w karabiny maszynowe i urządzenia termowizyjne, co umożliwia operacje nocne. Nadchodzące UGV z światłowodami oznaczałyby dalszą ewolucję tej technologii.

– Światłowody mogą również służyć jako alternatywne medium komunikacyjne do sterowania pojazdami UGV, gdy inne metody połączenia są utrudnione ze względu na poważne zakłócenia elektroniczne – wyjaśniają przedstawiciele Brave1.

Organizacja podkreśla, że skoro ustalono już, że UGV mogą działać przy użyciu światłowodów, kluczowe jest opracowanie odpowiednich taktyk ich rozmieszczenia . Współpracują w tym zakresie z ukraińskimi agencjami wojskowymi i bezpieczeństwa. Kijów planuje zakupić tysiące takich systemów w tym roku.

Testy UGV-ów pokazują, w jaki sposób walka elektroniczna napędza zacięty wyścig technologiczny między Ukrainą a Rosją, gdyż obie siły zbrojne starają się odkryć nowe metody, które zapewnią, że ich drony i roboty pozostaną sprawne.

Choć roboty naziemne mogą nie być tak widoczne na linii frontu jak roje dronów powietrznych, niewątpliwie mają znaczący potencjał. Ponadto Ukraina obsługuje flotę dronów morskich, które zostały użyte do wyrządzenia szkód rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej.

Powyższy tekst jest tłumaczeniem z amerykańskiej edycji Business Insider

Tłum.: Mateusz Albin

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *