Zarządzaj ryzykiem, nie kryzysem. Raport o cyberbezpieczeństwie dla firm [POBIERZ]

Raport „Zarządzaj ryzykiem, nie kryzysem. Przewodnik po skutecznym cyberbezpieczeństwie dla firm” stanowi kompleksową analizę aktualnych zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz strategii obronnych dla polskich przedsiębiorstw. To zdecydowanie cenny materiał i źródło wiedzy dla organizacji dążących do wzmocnienia swojej odporności na ataki cybernetyczne. Został opracowany przez Business Insider Polska we współpracy z Grupą PZU.

  • Raport wskazuje na znaczący wzrost liczby incydentów cybernetycznych w Polsce, z coraz bardziej zaawansowanymi metodami ataków
  • Wiele polskich przedsiębiorstw nie jest odpowiednio przygotowanych na zagrożenia cybernetyczne
  • Raport wyjaśnia znaczenie cyberbezpieczeństwa dla firm, podaje najczęstsze zagrożenia oraz podpowiada, jak zarządzać ryzykiem
  • Poznajemy zasady bezpieczeństwa IT, porady na zabezpieczanie sieci oraz chmury, a także plan reagowania na incydenty
  • Nie brakuje informacji o NIS 2, jak również przyszłości cyberbezpieczeństwa i najważniejszych trendów
  • Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl

Raport wskazuje na znaczący wzrost liczby incydentów cybernetycznych w Polsce i na świecie. Ataki stają się coraz bardziej zaawansowane — stanowi to poważne wyzwanie dla firm. Wiele polskich przedsiębiorstw nie jest natomiast odpowiednio przygotowanych na zagrożenia cybernetyczne. Brakuje im zarówno odpowiednich narzędzi, jak i procedur reagowania na incydenty. „Skala ataków oraz ich konsekwencje przeszły oczekiwania ekspertów. Liczba skradzionych rekordów przekroczyła miliard” — zauważa Mikołaj Kunica, redaktor naczelny Business Insidera.

Edukacja i świadomość pracowników odgrywają obecnie bardzo ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa cyfrowego. Raport podkreśla znaczenie edukacji pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa. Ludzie często stanowią bowiem najsłabsze ogniwo w systemie ochrony, dlatego inwestowanie w szkolenia jest niezbędne. Zastosowanie zaawansowanych rozwiązań technologicznych, takich jak sztuczna inteligencja czy analiza behawioralna, może znacząco zwiększyć skuteczność obrony przed atakami.

Ale to oczywście tylko podstawy strategii i rozwiązań w cyberbezpieczeństwie. „Istnieje szereg praktyk, które możemy uznać za niezbędne. Kluczowym działaniem jest implementacja procesu Patch Management, którego celem jest eliminacja luk w zabezpieczeniach poprzez regularne aktualizacje oprogramowania i systemów. Wartościowe jest również wdrożenie systemów automatycznej aktualizacji, które instalują krytyczne poprawki bezpieczeństwa” — zauważa Tomasz Żelski, dyrektor zarządzający ds. IT i digitalizacji w Grupie PZU.

Pobierz raport i zapoznaj się z niezbędnymi dla firm poradami i najlepszymi praktykami w zakresie cyberbezpieczeństwa:

| Pobierz raport

Wzrost liczby i złożoności cyberataków

Jak czytamy w raporcie, obserwowany jest znaczący wzrost liczby incydentów cybernetycznych w Polsce i na świecie. Ataki stają się coraz bardziej zaawansowane.

Już co piąta firma w Polsce padła ofiarą ataku ransomware, a niemal 40 proc. zdecydowało się na zapłacenie okupu, by nie stracić danych. Co ciekawe, tylko 14 proc. firm, które zdecydowały się na zapłacenie okupu, odzyskało wszystkie dane po ataku, natomiast aż 500 tys. zł wynosi średnia strata spowodowana takim atakiem w co trzeciej firmie w kraju. W 8 proc. przypadków to z kolei ponad 5 mln zł.

Obecnie eksperci z różnych organizacji, np. World Economic Forum, podkreślają, że szybko rośnie liczba ataków z użyciem sztucznej inteligencji — zwłaszcza do przeprowadzania wyrafinowanych ataków socjotechnicznych.

Zarządzanie ryzykiem ma coraz większe znaczenie

Ocena ryzyka cybernetycznego to wieloaspektowy proces wymagający zastosowania różnych metod i narzędzi, które łączą analizę danych z praktycznymi strategiami ochrony przed zagrożeniami.

W miarę jak cyberzagrożenia stają się coraz bardziej zaawansowane, ciągłe doskonalenie metod oceny ryzyka staje się niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa organizacji. Jednocześnie wiele firm popełnia błędy przy ocenie ryzyka cybernetycznego.

„Największe zdarzenia cybernetyczne ostatniej dekady były spowodowane cyberatakami, a nie błędem ludzkim czy awarią systemu, dlatego katalog potencjalnych cyberzagrożeń kojarzony jest zazwyczaj niemal wyłącznie jako ataki hakerskie: malware, phishing itp. Tymczasem do naruszenia bezpieczeństwa danych dojść może również w wyniku błędu — pracownika czy dostawcy, ponieważ cyberbezpieczeństwo nigdy nie jest tylko problemem technologicznym” — zauważa Monika Ściuba, koordynator ds. underwritingu w PZU. I dodaje: „Podobnie jak w przypadku pozostałych ryzyk, główną rolę odgrywają ludzie i procesy. Systemy bezpieczeństwa IT nie zabezpieczą krytycznych informacji i własności intelektualnej, jeśli pracownicy nie będą stosować bezpiecznych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa”.

Raport przybliża kwestie zarządzania ryzykiem, jak również podaje zasady bezpieczeństwa IT. W dokumencie opisano wszystkie najważniejsze z nich, natomiast trzy podstawowe to:

  • Stosowanie silnych haseł. Powinny być one długie, unikalne i zawierać kombinację liter, cyfr oraz znaków specjalnych
  • Różne role uprawnień dla użytkowników. Pozwoli to na ograniczenie dostępu do danych tylko dla tych pracowników, którzy rzeczywiście go potrzebują — to zasada minimalnych uprawnień, zwana też jako Zero Trust
  • Regularne tworzenie kopii zapasowych. To zabezpieczenie chroni przed utratą informacji w wyniku awarii systemu lub ataku ransomware. Wszystkie zasady znajdują się w raporcie

Bezpieczna chmura i wykorzystanie AI

W raporcie są też istotne informacje na temat bezpieczeństwa pracy, chmury, czy też wykorzystania sztucznej inteligencji oraz reagowania na incydenty.

„Chmura staje się coraz bardziej powszechnym miejscem przetwarzania danych, ale niesie ze sobą liczne wyzwania i zagrożenia. W chmurach publicznych kluczowym problemem jest współdzielenie infrastruktury między wieloma użytkownikami, co zwiększa ryzyko nieautoryzowanego dostępu i ataków na dane. W chmurze prywatnej kontrola jest większa, ale wymaga ona znacznych nakładów na zabezpieczenia i utrzymanie infrastruktury” — zauważa Artur Butryn, kierownik zespołu bezpieczeństwa rozwiązań chmurowych i testów bezpieczeństwa w Grupie PZU.

„Model hybrydowy z kolei łączy te dwa światy, co prowadzi do trudności w zapewnieniu spójnych zabezpieczeń i zarządzania danymi na różnych platformach. Wyzwania związane z bezpieczeństwem w tym obszarze wymagają ciągłego monitorowania i aktualizacji konfiguracji oraz definiowania strategii bezpieczeństwa uwzględniając zgodność z obowiązującymi przepisami” — dodaje ekspert.

Niezależnie od rodzaju chmury, najlepsze praktyki bezpieczeństwa obejmują szyfrowanie danych, regularne przeglądy olityk bezpieczeństwa oraz dokładną analizę umów SLA i certyfikatów dostawców. W miarę jak firmy kontynuują swoją cyfrową transformację, wdrażanie tych zasad stanie się niezbędne dla ochrony ich zasobów i zapewnienia zgodności z regulacjami.

Pełne zapoznanie się z raportem jest niezbędne dla każdej firmy pragnącej skutecznie chronić się przed współczesnymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Dostarczone w nim informacje i rekomendacje stanowią solidną podstawę do budowy efektywnej strategii bezpieczeństwa.

Autor: Grzegorz Kubera, dziennikarz Business Insider Polska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *