Rewolucja w urzędzie. „Weekend powinien trwać trzy dni”

2228a26da4b486c2ba0d41b45c20b89e, Biznes Fakty
Pixabay.com/GDK-software

Zmiany we Włocławku. Krótszy tydzień pracy dla urzędników z magistratu

Od września, decyzją prezydenta miasta Krzysztofa Kukuckiego, urzędnicy włocławskiego magistratu będą pracować krócej, bo 35 godzin tygodniowo. Zmiany nie wpłyną na czas funkcjonowania instytucji. – Jestem przekonany, że bardziej wypoczęty pracownik będzie jeszcze lepiej świadczył swoją pracę – mówi włodarz miasta.

Krótszy czas pracy urzędników – jak przekonuje prezydent Włocławka – nie wpłynie na dostępność urzędu dla mieszkańców, ponieważ – jak tłumaczy włodarz miasta – harmonogram pracy będzie układany „suwakowo”. 

Włocławek. 35-godzinny tydzień pracy dla urzędników. Jest decyzja

Wybrany z ramienia Lewicy prezydent Włocławka wyjaśnia, że jako kierownik zakładu pracy – jakim jest urząd miasta – zdecydował o skróceniu czasu pracy urzędników. 35-godzinny tydzień pracy jest jednym z flagowych postulatów tej partii. Mimo krótszego czasu pracy wynagrodzenie urzędników pozostanie takie same.

 

To jest taki ukłon w stosunku do ich zaangażowania. Wspieranie ich w tym, żeby trochę więcej czasu spędzali z własną rodziną. Żeby nie zapominali też o realizacji własnych pasji – mówi Polsat News Krzysztof Kukucki.

Krzysztof Kukucki: Wypoczęty pracownik będzie bardziej efektywny

Jak podkreśla, szczegółowe rozwiązania są w fazie przygotowań, trwają rozmowy i rozpatrywane są różne warianty reorganizacji funkcjonowania instytucji. Wszystko ma być gotowe do sierpniowego długiego weekendu. Chodzi o to, że regulamin organizacji pracy urzędu musi zostać zamieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej, na dwa tygodniem przed wprowadzeniem zmian w życie.

 

– Jestem przekonany, że bardziej wypoczęty pracownik będzie jeszcze lepiej świadczył swoją pracę – podkreśla prezydent Włocławka.

 

 

– Ucieszyłem się. Już od dawna czytałem różne badania i artykuły o tym, że są w Polsce i na świecie są prowadzone testy ze skróconym tygodniem pracy – mówi Kamil Kazimierczyk, podinsp. ds. komunikacji społecznej włocławskiego magistratu.

Polacy pracują prawie najdłużej w Europie. Wyniki badań

8-godzinny tydzień pracy został wprowadzony w Polsce 100 lat temu, a ponad 50 lat temu nasz kraj zrezygnował z pracujących sobót. Prezydent Włocławka przekonuje, że docelowo weekend powinien trwać trzy dni. – To jest dopiero pierwszy krok, ale to jest też przyszłość naszego kraju. Myślę, że nieodległa – zaznacza Kukucki.

 

Z opublikowanych w maju danych Eurostatu wynika, że Polska znajduje czołówce państw UE, w których pracuje się najdłużej. O ile w 2023 roku faktyczny tygodniowy czas pracy osób w wieku 20–64 lata w krajach unijnych w ich głównej pracy wynosił średnio 36,1 godziny, o tyle w Polsce pracuje się średnio o ponad 3 godziny dłużej.

 

Przypomnijmy: najdłuższy tydzień pracy odnotowano w Grecji (39,8 godz.), Rumunii (39,5), Polsce (39,3) oraz Bułgarii (39,0). Najkrócej w UE pracuje się za to w Holandii (32,2 godziny), Austrii (33,6) i Niemczech (34,0).

 

Wideo: Zmiany we włocławskim magistracie. Urzędnicy będą pracować krócej

 

Co z 4-dniowym tygodniem pracy?

Skrócony tydzień pracy zapowiadał podczas kampanii wyborczej premier Donald Tusk.

 

– Ja, tak jak całe moje środowisko lewicowe, ale nie tylko, bo przecież premier Donald Tusk postulował pilotaż 4-dniowego tygodnia pracy, jestem za tym, żeby rozmawiać o skróceniu tygodnia pracy – mówiła w marcu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra pracy w rządzie Tuska.

WIDEO: "Weź na wstrzymanie". Członek PKW do Romana Giertycha

nn/mak / Polsatnews.pl

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *