Środek chwastobójczy Roundup wywołuje raka? Sąd wydał ważny wyrok

Kolejne prawne zwycięstwo Bayeru w sprawie glifosatu – substancji aktywnej środka chwastobójczego Roundup. Sąd apelacyjny w Pensylwanii orzekł, że Monsanto, spółka zależna koncernu, nie powinna umieszczać na etykietach Roundupu ostrzeżenia o raku. Koncern farmaceutyczny wciąż czeka na rozstrzygnięcie tysięcy roszczeń w sprawie glifosatu.

Fe6d8dea57f7310cfa3da4ea95a050b5, Biznes Fakty Niemiecki gigant chemiczny Bayer jest właścicielem producenta Roundupu, amerykańskiej firmy Monsanto, od 2018 roku /Scott Olson/Getty Images /AFP

Bayer został pozwany przez specjalistę ds. krajobrazu, Davida Schaffnera i jego żonę Theresę w 2019 r. Małżeństwo twierdziło, że Monsanto naruszyło prawo stanowe, nie umieszczając na etykiecie Roundupu ostrzeżenia o ryzyku zachorowania na raka. 

W 2006 roku u Schaffnera zdiagnozowano chłoniaka nieziarniczego – typ nowotworu będący częstym powodem roszczeń osób stosujących Roundup. Agencja badań nad rakiem IARC Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2015 roku stwierdziła bowiem, że jest to substancja „prawdopodobnie rakotwórcza”.

Sąd za ujednoliceniem etykiet

Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych 3. Okręgu w Filadelfii odrzucił jednak pozew. Sędzia uzasadnił decyzję koniecznością ujednolicenia przez federalną ustawę o środkach owadobójczych, grzybobójczych i gryzoniobójczych etykiet pestycydów w całym kraju. Zakazał też w Pensylwanii dodawania na opakowaniach ostrzeżenia o ryzyku wystąpienia raka.

Decyzja sądu w Pensylwanii jest sprzeczna z wcześniejszymi orzeczeniami w podobnych sprawach federalnych sądów apelacyjnych w San Francisco i Atlancie. Przedstawiciele Bayera uważają zaś, że orzeczenie „może zakończyć spór o glifosat” – substancję czynną Roundupu. Spółka ma czas do 5 września, aby odwołać się od decyzji sądu z Atlanty. Koncernowi nie udało się złożyć apelacji od decyzji z San Francisco. Sąd Najwyższy odmówił jej rozpatrzenia.  

Niewykluczone, że podział opinii rozwiąże Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych, o ile poszkodowane małżeństwo złoży odwołanie. Reuters nie wyklucza, że nastąpi to w przyszłym roku. Chip Becker, adwokat rodziny Schaffnerów przyznał, że jego klienci są rozczarowani decyzją i analizują swoje możliwości prawne. 

Bardzo długa lista roszczeń

Bayer zmaga się z rozległym sporem sądowym – 125 tys. roszczeń – w związku ze środkiem Roundup. Od czasu przejęcia Monsanto za 63 miliardy dolarów, w czerwcu 2018 r., do czwartku, cena akcji spółki spadła o ponad 73 proc. Na wieść o decyzji akcje koncernu notowane na niemieckiej giełdzie we Frankfurcie zdrożały w piątek o ponad 10 proc. 

Chociaż Bayer wygrał 14 z 23 procesów dotyczących Roundupu, odszkodowania kosztowały firmę miliardy dolarów. W 2020 r., po ponad rocznych rozmowach, rozstrzygnięto znaczną część sporu sądowego na kwotę 10,9 miliardów dolarów. Bayer wciąż mierzy się z 58 tysiącami roszczeń, z których większość (95 proc.) dotyczy glifosatu.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *