Biznes Fakty
Elon Musk „królem deepfake’ów”. Jego twarz sprawia, że ludzie tracą fortuny
Internet jest wręcz zalany materiałami wideo i tekstami na temat Elona Muska, który zachęca do inwestowania w przeróżne aktywa. Problem w tym, że żadna z tych zachęt i reklam nie jest prawdziwa — to deepfake, czyli treści wygenerowane przez sztuczną inteligencję i zlecone przez oszustów. Co gorsza takie oszustwa naprawdę działają. Z obliczeń firmy analitycznej wynika, że ludzie mogli tak stracić już miliardy dolarów.
- Elon Musk jest często wykorzystywany w fałszywych deepfake’ach promujących oszukańcze inwestycje
- Materiały deepfake mogą prowadzić do ogromnych strat finansowych
- Fałszywe treści często trafiają na popularne platformy takie jak Facebook czy YouTube, wprowadzając w błąd przede wszystkim starszych użytkowników
- Skuteczne narzędzia do wykrywania fałszywych treści są nadal w fazie rozwoju, co sprawia, że cyberprzestępcy wykorzystują luki w systemach bezpieczeństwa
- Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl
Najwięcej fałszywych reklam zachęcających do inwestowania w fikcyjne aktywa znajdziemy na Facebooku, ale X, YouTube czy Instagram również wykorzystywane są do tych celów. Cyberprzestępcy i oszuści zdają sobie sprawę, że wiele osób — zwłaszcza starszych — nie odróżni deepfake’a od oryginału, a także nie będzie weryfikować wyświetlanych treści na własną rękę, aby sprawdzić, czy są one autentyczne.
„New York Times” opisuje przypadek 82-letniego emeryta, który zobaczył pod koniec zeszłego roku materiał wideo, na którym Elon Musk popiera agresywną okazję inwestycyjną, obiecując szybkie zyski.
Emeryt skontaktował się zatem z firmą stojącą za inwestycjami, przekazał jej 248 dol. i widział, jak na jego wirtualnym koncie pojawia się coraz więcej pieniędzy. Uznał, że to okazja życia i przez kolejne tygodnie stale dokładał środki, by generować jeszcze większe zyski. Tym sposobem wpłacił łącznie 690 tys. dol., wyczerpując swoje konto emerytalne. Kiedy jednak chciał wypłacić pieniądze, okazało się to niemożliwe. Kontakt z firmą się urwał, padł ofiarą cyfrowego oszustwa.
Czytaj też: Spam dzwoni do ludzi. Oszustwa głosowe z użyciem AI coraz popularniejsze
Filmy z Elonem Muskiem były bardzo przekonujące. Było to nagranie miliardera z jednej z konferencji. Problem w tym, że Musk mówił coś zupełnie innego niż na konferencji. Sztuczna inteligencja zadbała nawet o to, aby zmienić drobne ruchy ust, by wyglądało to tak, jakby Musk faktycznie mówił o oszukańczej inwestycji w samych superlatywach. Udało się także wygenerować głos Muska, więc całość brzmiała i wyglądała bardzo autentycznie.
Jeśli ktoś nie ma wiedzy na temat deepfake’ów i nie wie, że Musk nigdy nie zachęca publicznie do inwestycji tego rodzaju, łatwo mógł paść ofiarą manipulacji.
Sprawdź też: Prezydent, premier, prezes InPostu. W deepfake wykorzystano wizerunkek 121 osób
Miliardy dolarów dla oszustów
W styczniu 2024 r. pracownik firmy z siedzibą w Hongkongu wysłał oszustom 25 mln dol. amerykańskich po tym, jak został poinstruowany, aby to zrobić przez swojego dyrektora finansowego podczas wideorozmowy, w której uczestniczyli również inni koledzy. Okazało się jednak, że nie rozmawiał z żadną z tych osób — oszuści stworzyli deepfake’a, który replikował ich wizerunki, aby skłonić go do wysłania pieniędzy. To pokazuje, że deepfake pojawia się nie tylko w formie reklam w social mediach, ale przenosi się również do firm i na wewnętrzne spotkania.
Incydenty takie jak ten prawdopodobnie będą się mnożyć. Nie ma odpowiednich narzędzi, które skutecznie wyłapywałyby takie oszustwa — możemy polegać głównie na zdrowym rozsądku i sceptycyzmie.
Ludzie tracą już miliardy dolarów w skali roku, oddając pieniądze oszustom. Centrum Usług Finansowych firmy doradczej Deloitte przewiduje, że generatywna sztuczna inteligencja może spowodować straty z tytułu oszustw w Stanach Zjednoczonych na poziomie 40 mld dol. do 2027 r., w porównaniu do 12,3 mld dol. w 2023 r. To wzrost na poziomie 32 proc. rocznie.
Generatywna sztuczna inteligencja jest z kolei ulubionym narzędziem oszustów. Pozwala bowiem na tworzenie realistycznych i fałszywych obrazów czy nagrań za ułamek tego, ile trzeba byłoby płacić specjalistom od montażu i efektów specjalnych. Dziś w zasadzie dowolna osoba może stworzyć przekonujące i fałszywe treści — wystarczy, że skorzysta z odpowiednich narzędzi i po prostu napisze, czego potrzebuje. Treści deepfake można tworzyć za pomocą zwykłych poleceń tekstowych. Nie trzeba być grafikiem, montażystą czy dźwiękowcem.
Rynek deepfake kwitnie w najlepsze. Deloitte zauważa, że oprogramowanie do tworzenia fałszywych treści można kupić w dark webie za nawet 20 dol. Lepsze, bardziej profesjonalne rozwiązania kosztują zaś kilka tysięcy dolarów.
Niezależnie od tego, ile oszuści zapłacą za oprogramowanie do tworzenia deepfake’ów, jest to niewielki wydatek. Później muszą jeszcze stworzyć fałszywą stronę internetową do przyjmowania płatności, a także wydać środki na reklamy. Te najczęściej trafiają do Mety i na Facebooka. Po pierwsze reklamy tego typu są relatywnie tanie (o wiele tańsze niż np. na LinkedIn), a dodatkowo Facebook jest miejscem często odwiedzanym przez osoby starsze, które nie wiedzą, jak odróżniać fałszywe treści od autentycznych, a także nie wiedzą, że takie w ogóle istnieją.
W Polsce Rafał Brzoska, na świecie Elon Musk
W lipcu br. Rafał Brzoska informował, że w serwisach Mety pojawiają się reklamy z nieprawdziwymi informacjami na temat jego żony. Pisał, że Meta nie reaguje na zgłoszenia. Poprosiliśmy giganta o zajęcie stanowiska i Meta nie chciała przyznać, ile zarabia na dezinformacji.
Ostatecznie Rafał Brzoska ogłosił na LinkedIn pierwszy sukces w sporze z Facebookiem. „Wczoraj Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych wydał postanowienie, które tymczasowo (na 3 miesiące) zakazuje Meta wyświetlania reklam z wizerunkiem i danymi mojej żony Omenaa Mensah na Facebooku i Instagramie na terenie Polski” — komentował Rafał Brzoska na początku sierpnia. Tymczasowe ograniczenia nałożone na serwis mogą być jedynie początkiem i Meta może stanąć wobec kary wynoszącej nawet 4 proc. globalnego przychodu. To, jak zauważają eksperci, przełomowa decyzja polskiego urzędu.
Sensity, firma zajmująca się monitorowaniem i wykrywaniem treści deepfake, informuje natomiast, że na świecie głównym „rzecznikiem” tych treści jest Elon Musk. Firma przeanalizowała ponad 2000 różnych fałszywych treści i miliarder z Tesli zdecydowanie dominował na nagraniach. Jego wizerunek został wykorzystany w niemal jednej czwartej wszystkich materiałów, a jeśli dana treść dotyczyła kryptowalut, Musk był w prawie 90 proc. treści wideo.
Fałszywe nagrania wykorzystywały również wizerunek Warrena Buffetta czy Jeffa Bezosa, ale to Musk najczęściej „rekomendował” przeróżne inwestycje.
Poza Facebookiem również YouTube był zalewany fałszywymi materiałami wideo. Często były to treści publikowane jako „transmisje na żywo”, mające zachęcać do szybkiego działania w myśl zasady: spiesz się, bo potem okazja może zniknąć. W rzeczywistości były to nagrania deepfake oparte na wystąpieniach Muska z wcześniejszych konferencji.
Internauci są zachęcani do inwestowania na danej platformie, gdzie należy wpłacić kryptowaluty — najczęściej to Bitcoin — i w zamian miliarder ma podwoić każdą wpłatę. Niektóre osoby wpłacały tak nawet całego Bitcoina, tracąc po kilkadziesiąt tysięcy dolarów.
YouTube przyznał w oświadczeniu, że usunął ponad 15 mln kanałów i ponad 8,2 mln materiałów wideo za naruszenie swoich wytycznych. Było to od stycznia do marca br. Takie materiały ciągle jednak pojawiają się w sieci i również na tej platformie.
Cyberzagrożenia i oszustwa w internecie to nic nowego. Fala treści deepfake z udziałem znanych ludzi pojawiła się jednak dopiero w zeszłym roku, gdy wiele narzędzi AI zostało udostępnionych publicznie. Cyberprzestępcy widzą tutaj szansę na łatwy zarobek i na razie nie ma skutecznej obrony. Facebook np. szkoli automatyczne systemy do wykrywania fałszywych reklam, ale oszuści stale zmieniają swoje taktyki, by uniknąć wykrycia. Podobnie jest z innymi platformami.
Konieczny jest zdrowy rozsądek i świadomość, że „okazje inwestycyjne” reklamowane w social mediach po prostu nie istnieją. Inaczej mówiąc, są za piękne, by były prawdziwe.
Autor: Grzegorz Kubera, dziennikarz Business Insider Polska
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło