Biznes Fakty
Żelbeton zastąpią drewnem. Aldi stawia na rewolucje w nowych sklepach
Drewniane budownictwo stanie się wkrótce standardem w nowych sklepach Aldi Nord. Sieć chce w ten sposób zmniejszyć swój ślad węglowy i skrócić czas budowy nowych sklepów. Ile takich sklepów powstanie i gdzie staną pierwszy?
/123RF/PICSELZrównoważony rozwój w Aldi Nord pozwolił od 2020 roku zaoszczędzić 83 tys. ton materiałów opakowaniowych, czytamy w Raporcie Zrównoważonego Rozwoju tej grupy. Ostatni rok to 23-procentowa redukcja emisji gazów cieplarnianych, a grupa idzie dalej w planach na eko transformację.
Rewolucja budowlana w Aldi
Budownictwo drewniane ma stać się nowym standardem w grupie Aldi Nord, informuje dlahandlu.pl. Koszt stworzenia drewnianego szkieletu sklepu ma być podobny, jak w przypadku żelbetonowych konstrukcji, jednak taki dyskont ma powstawać zdecydowanie szybciej. Drewniane elementy są zawsze prefabrykowane, dlatego na placu budowy pozostaje tylko ich skręcenie. Taka konstrukcja sprawia, że zmienia się także nośność ścian, a sieć chce to wykorzystać także w celu poprawy atmosfery w sklepach. Charakterystyczną cechą tych sklepów Aldi mają być otwarte sufity i belki dachowe. Od zewnątrz ciemny beton zastąpiony zostanie jasnym drewnem, a całość stworzy wolnostojące obiekty.
Pierwsza tego typu konstrukcja powstała w zachodnich Niemczech w Gelsenkirchen. Dotychczas Aldi wybudowało już 50 drewnianych sklepów.
Praktyka daje realne oszczędności
Sieć ma ambitne plany na redukcję emisji CO2. „Budując sklep przy użyciu standardowej konstrukcji drewnianej, zyskujemy od dwóch do trzech tygodni. Nowy budynek możemy ukończyć w niecałe sześć miesięcy. Okres planowania pozostaje jednak niezmienny i wynosi kilka lat”, tłumaczy Torsten Janke cytowany przez portal.
Aldi Nord zapewnia, że zoptymalizowało swoje procesy w zakresie planowania i realizacji. Dzięki temu budowa sklepów w drewnianej technologii nie jest już droższa od klasycznej. Aldi Nord inwestuje także w fotowoltaikę i centra dystrybucyjne, co do 2022 roku pozwoliło na zaoszczędzenie ponad 41 tys. ton CO2. Panele Aldi wyprodukowały dotychczas 146 tys. megawatogodzin energii elektrycznej, co odpowiada rocznemu zużyciu prądu przez 36,5 tys. domów jednorodzinnych.
Aldi Nord to jedna z największych sieci detalicznych na świecie. Działa w Belgii, Francji, Niemczech, Luksemburgu, Holandii, Portugalii, Hiszpanii i Polsce, gdzie zatrudnia łącznie 91 tys. pracowników. W naszym kraju grupie Aldi Nord podlega 4,4 tys. osób. Obecnie ta sieć liczy w Polsce ok. 300 placówek, a w planach jest budowa kolejnych 60 sklepów.