Wrzesień 2024 r. drugim najgorętszym wrześniem w historii pomiarów

Europejskie obserwatorium Copernicus alarmuje: wrzesień 2024 roku uplasował się na drugim miejscu w rankingu najgorętszych wrześni, bijąc rekordy temperatur. Eksperci przewidują, że rok 2024 może pobić wszelkie dotychczasowe rekordy ciepła.

F1ebdd88fe409c7771dfd403f256bba0, Biznes Fakty
Wrzesień we Władysławowie | Foto: Marek BAZAK/East News / East News

Dane obserwatorium wskazują, że średnia temperatura września osiągnęła poziom nieco ponad 16 stopni Celsjusza, czyli 0,73 st. C wyższy niż średnia dla tego miesiąca w latach 1991-2020. Obecna średnia temperatura od stycznia do września przekracza normę o 0,71 st. C, co zdaniem naukowców czyni rok 2024 niemal pewnym kandydatem na najgorętszy rok w historii pomiarów. Aby uniknąć tego tytułu, temperatury w nadchodzących miesiącach musiałyby spaść o ponad 0,4 st. C, co – jak podkreśla obserwatorium – jest scenariuszem bezprecedensowym.

W Europie wrzesień był wyjątkowo gorący, ze średnimi temperaturami prawie 2 st. C powyżej normy. Wysokie temperatury zarejestrowano we Wschodniej i Północno-Wschodniej Europie, podczas gdy w większości Europy Zachodniej, w tym we Francji, na większości Półwyspu Iberyjskiego oraz w Islandii, odnotowano niższe wartości. Fale upałów dotknęły również Kanadę, centralne i zachodnie Stany Zjednoczone, Amerykę Południową, północno-wschodnią Afrykę, Chiny i Japonię.

Wrzesień 2024 przyniósł nie tylko upały, ale również nadzwyczajne opady deszczu na terenie Europy. Sztorm Borys przyczynił się do poważnych powodzi w Centralnej i Wschodniej Europie, w tym w Polsce i na Węgrzech. W międzyczasie, obszary takie jak Irlandia, północna Wielka Brytania i część Półwyspu Iberyjskiego zmagały się z suszą, co w Portugalii doprowadziło do poważnych pożarów. Na arenie międzynarodowej Stany Zjednoczone zmagały się ze skutkami huraganu Helene, Tajwan i Filipiny – z tajfunem Krathon, a Pakistan z konsekwencjami monsunu. Zjawiska te, jak tłumaczą specjaliści z Copernicusa, są nasilane przez postępujące ocieplenie klimatu.

Wcześniejsze raporty Copernicus zwracały uwagę na przyspieszone tempo ocieplania się oceanów w ostatnich 19 latach, z ponad jedną piątą powierzchni oceanów dotkniętą przez poważne fale upałów w ubiegłym roku. Cieplejsze wody mogą prowadzić do bardziej ekstremalnych zjawisk pogodowych i negatywnie wpływać na morskie ekosystemy, w tym koralowce, trawy morskie, skorupiaki i ryby.

Program Copernicus, będący unijnym projektem obserwacji Ziemi, dostarcza kluczowych informacji klimatycznych, opartych na satelitarnym monitoringu naszej planety. Jest on koordynowany przez Komisję Europejską i realizowany we współpracy z państwami członkowskimi, ESA, EUMETSAT, ECMWF, agencjami UE oraz instytutem Mercator Ocean.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *