Produkcja przemysłowa we wrześniu. GUS podał dane, jest spadek

Produkcja przemysłowa we wrześniu 2024 r. spadła o 0,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 9,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Jak wskazują eksperci, IV kwartał również przyniesie spadki produkcji po wyłączeniu czynników sezonowych. To dlatego, że utrzymuje się słaba kondycja polskich eksporterów, których „ciągnie w dół” zapaść w niemieckiej gospodarce.

653217415ccd4339501ee9f6d5de6c4e, Biznes Fakty Produkcja przemysłowa w Polsce spadła we wrześniu o 0,3 proc. rdr – podał GUS /123RF/PICSEL

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, we wrześniu br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,4 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,2 proc. niższym w porównaniu z sierpniem br.

Rosła produkcja dóbr bieżącego użytku. Zapaść w Niemczech ciąży eksporterom

GUS odnotował w opracowaniu, że we wrześniu nastąpił spadek (w ujęciu rok do roku) w produkcji dóbr zaopatrzeniowych – o 2,6 proc. oraz dóbr inwestycyjnych – o 1,2 proc. Zwiększyła się natomiast produkcja dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 2,7 proc., dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 2,3 proc. oraz nieznacznie dóbr związanych z energią – o 0,1 proc. 

Jeśli chodzi o IV kwartał w produkcji przemysłowej, to perspektywy nie przedstawiają się najlepiej. „Przez następne trzy miesiące produkcja będzie spadać po wyłączeniu czynników sezonowych” – napisali na platformie X ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Wskazują oni, że wyniki krajowej produkcji przemysłowej „dalej zaniżać będzie kondycja eksporterów, głównie z uwagi na zapaść w niemieckiej gospodarce„.

Na poprawę sytuacji polskich firm można liczyć dopiero w I kwartale 2025 r., wraz z wyraźniejszą odbudową aktywności w Niemczech – dodają.

„Bez większych zmian w dotychczasowych tendencjach – widać słabość branż eksportowych bez szans na silniejsze odbicie przy słabym popycie zza granicy” – zgadzają się we wpisie na X ekonomiści Pekao.

Rozwiń

Koszty wytworzenia dóbr spadają

GUS podał także, że ceny produkcji przemysłowej (tzw. inflacja producencka) we wrześniu 2024 r. spadły rok do roku o 6,3 proc., a w ujęciu miesięcznym zmalały o 0,5 proc. 

„Dane Eurostatu wskazują, że Polska jest jedyną spośród dużych gospodarek, gdzie koszty produkcji wyraźnie spadają. W przypadku większości gospodarek obserwujemy ok. 1-procentowy wzrost cen dóbr trwałych oraz nieco silniejszy 2-procentowy wzrost cen dóbr kapitałowych” – zauważyli ekonomiści PIE.

Rozwiń

Podsumowując sytuację w krajowym przemyśle, ekonomiści PKO BP stwierdzają, że w sektorze „w dalszym ciągu (…) dominują raczej pesymistyczne sygnały (m. in. słabość segmentu eksportowego i wpływ mocniejszego PLN), które stopniowo powinny jednak ustępować”. 

Rozwiń

W sierpniu produkcja przemysłowa w Polsce spadła o 1,2 proc. rok do roku.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *