Biznes Fakty
Jak powiększyć zasięg swojej sieci Wi-Fi? Zastosuj rozwiązania Mesh.
Przy wyborze dostępu do internetu zwracamy dużą uwagę na szybkość łącza oferowaną przez operatora. Niestety w mniejszym stopniu przykładamy wagę do jakości i funkcjonalności urządzeń odpowiedzialnych za dystrybucję tego łącza. Wiele osób poprzestaje na prostych routerach dostarczanych wraz z usługą dostępu do internetu. To duży błąd.
Sprzęt dostarczany w pakiecie od operatora łącza nie jest optymalnym wyborem ani pod względem wydajności ani bezpieczeństwa. Bardzo często problemy z działaniem usług strumieniowych, niska jakość prowadzonych wideorozmów, lagujące gry czy kłopoty z zasięgiem w odległej części domu czy biura nie wynikają z przepustowości samego łącza internetowego, tylko z niedostatków sprzętowych i konfiguracyjnych naszej własnej sieci Wi-Fi. Te wszystkie „sieciowe” bolączki rozwiąże inwestycja w wysokiej jakości zestaw umożliwiający zbudowanie sieci w tzw. topologii Mesh, które to rozwiązanie znacząco wpłynie na poprawę wydajności działania sieci, brak opóźnień i poprawę bezpieczeństwa.
Mesh: oznacza zasięg w każdym pomieszczeniu
Sieć Mesh, nazywana też siecią kratową lub systemem mesh, to zaawansowane technologicznie rozwiązanie w dziedzinie sieci bezprzewodowych. Ujmując rzecz jednak jak najprościej: sieć Mesh możemy wyobrazić sobie jako wiele połączonych ze sobą routerów, które tworzą jedną, spójną sieć Wi-Fi. Najważniejszą korzyścią sieci Mesh jest to, że zasięg sygnału jest w takim przypadku znacznie większy, a sam sygnał znacznie stabilniejszy, niż w przypadku nawet najbardziej zaawansowanego pojedynczego routera.
Mesh jest też rozwiązaniem bardzo wygodnym, bo choć w skład takiego systemu wchodzą co najmniej dwa urządzenia (a może ich być więcej, zależnie od potrzeb zasięgowych w naszym domu), to użytkownik widzi jedną sieć Wi-Fi. Przemieszczając się np. po domu z tabletem w dłoni i prowadząc wideorozmowę, urządzenie będzie automatycznie przełączać się pomiędzy urządzeniami Mesh, łącząc się zawsze z tym, które zapewnia najszybsze i najbardziej stabilne połączenie. Ponieważ każdą technologię najłatwiej wyjaśnić operując na przykładach konkretnych rozwiązań, tak też zrobimy i tym razem, sprawdzając działanie mocnego zestawu niemieckiej firmy AVM: FRITZ!Mesh Set 4060 + 3000 AX. Z czym mamy w takim przypadku do czynienia?
Błyskawicznie szybkie Wi-Fi nawet w dużych domach
FRITZ!Mesh Set 4060 + 3000 AX to dwuelementowy zestaw pozwalający dokonać olbrzymiego usprawnienia domowej sieci. Zestaw składa się z wydajnego routera FRITZ!Box 4060 oraz wzmacniacza FRITZ!Repeater 3000 AX. Cały zestaw jest w pełni zgodny ze standardem Wi-Fi 6, co oznacza nie tylko większą wydajność sieci bezprzewodowej, ale też większy poziom bezpieczeństwa w stosunku do starszych rozwiązań.
Głównym elementem zestawu jest router FRITZ!Box 4060. Jest to router zdolny do jednoczesnej pracy w trzech pasmach (tzw. system Tri-Band Wi-Fi 6) sieci bezprzewodowej. Obsługuje pasmo 2,4 GHz (z przepustowością do 1200 Mbit/s) oraz dwa oddzielne pasma na częstotliwości 5 GHz (o przepustowości aż 2400 Mbit/s na każde z nich). Takie parametry zapewniają bardzo duży zapas wydajności bez względu na to, jak wiele urządzeń łączących się bezprzewodowo mamy w domu.
Główny router podłączamy do naszego łącza internetowego. Router FRITZ!Box 4060 jest dostosowany do praktycznie każdego rodzaju łącza: do światłowodu, łącza kablowego, DSL i do sieci komórkowej (za pośrednictwem modemu USB). Router posiada Wi-Fi 6 oraz jest wyposażony w trzy łącza Gigabit-LAN, dzięki czemu z szybkiego dostępu do internetu mogą korzystać również urządzenia podłączane przewodowo. Drugi element zestawu, czyli wzmacniacz sygnału FRITZ!Repeater 3000 AX oprócz wydajnej trzypasmowej łączności bezprzewodowej, również pozwala podłączyć do dwóch urządzeń przewodowych w innym pomieszczeniu (dwa łącza Gigabit-LAN).
Zestaw FRITZ!Mesh Set rozwija skrzydła w dużych domach i rozległych mieszkaniach lub tam, gdzie trzeba pokonać przeszkody, takie jak grube ściany czy stropy.
Jakość routera wpływa na szybkość łącza
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy gdy zdecydują się na szybkie, np. gigabitowe łącze od usługodawcy internetowego, czy router ma wielkie znaczenie? Nie wystarczy, by obsługiwał po prostu tak szybkie łącze? Odpowiedź brzmi: nie, nie wystarczy. Oczywiście finalnie szybkość internetu w naszym domu zależy od tego, co zapewnia nam operator, ale ogromne znaczenie ma właśnie router. Pamiętajmy, że router, a w połączeniu z repeaterami – cała sieć Mesh – jest rozwiązaniem, którego zadaniem jest taka dystrybucja internetu, by wszystkie podłączone urządzenia klienckie nie odczuły niestabilności łącza i spadku wydajności, bez znaczenia jakie są faktyczne potrzeby użytkownika korzystającego z konkretnego urządzenia. Bo istotą sieci mesh jest dostarczenie każdemu z licznych urządzeń, połączonych w domu, dostępu do stabilnego i szybkiego łącza.
Zero martwych stref łączności
Sieci Mesh mają jedną, niepodważalną przewagę nad choćby najszybszym, ale pojedynczym routerem Wi-Fi. Pozwalają realnie zlikwidować „białe plamy” na mapie internetowej domu. Bez względu na to, w jakim pomieszczeniu chcemy skorzystać z wydajnego łącza internetowego, dzięki Mesh w każdym zakątku możemy dysponować silnym sygnałem i mocnym zasięgiem, uzyskując tym samym spójną, stabilną i wydajną łączność w całym środowisku pracy zdalnej, czy przestrzeni rozrywkowej dla nas i naszych bliskich.
Sieci Mesh są optymalnym rozwiązaniem zapewniającym pełny, stabilny zasięg na takiej powierzchni, jaką chcemy pokryć zasięgiem szybkiego internetu.
Wydajność ma znaczenie
Nowoczesny router powinien wspierać sieci Wi-Fi szóstej generacji. Omawiany zestaw FRITZ!Mesh Set 4060 + 3000AX posiada dodatkowy trzeci niezależny układ radiowy w paśmie 5 GHz. Dzięki temu, router i wzmacniacze łączą się ze sobą dedykowanym układem bezprzewodowym nie obciążając sieci. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać większe prędkości na większych odległością oraz nie powoduje dodatkowych opóźnień w komunikacji.
Bezpieczeństwo ponad wszystko
Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że bezpieczeństwo naszej sieci Wi-Fi jest bardzo ważne. I chcemy, aby było ono wbudowane w kupowane rozwiązanie. Przykładem może być obsługa protokołu bezpieczeństwa WPA3. Zapewnia on znacznie bardziej zaawansowane algorytmy szyfrowania każdego połączenia realizowanego w ramach danej sieci Wi-Fi, ponadto uodparnia sieć na wiele prób różnych typów ataków, na które podatne są starsze sieci Wi-Fi oparte na protokole WPA2.
Aktualizacje. W rozwiązaniach proponowanych przez AVM trzeba wspomnieć także o wbudowanym w wewnętrzny systemem operacyjny routera (i całej sieci Mesh) oprogramowaniu FRITZ!OS, które otrzymuje regularne aktualizacje oraz o certyfikowanym firewall, czyli optymalnie pod względem bezpieczeństwa skonfigurowanej zaporze sieciowej. Urządzenia FRITZ! aktualizują się automatycznie, a o każdej nowej wersji oprogramowania sprzętowego użytkownik jest informowany. W efekcie dzięki aktualizacjom sprzęt z czasem staje się jeszcze doskonalszy, niż był w momencie zakupu.
To wciąż nie wszystko. Zestaw FRITZ!Mesh pozwala również skonfigurować bezpieczną, ale wydzieloną od naszej sieci głównej, sieć dla gości. Dzięki temu nie musisz podawać odwiedzającym danych dostępowych do swojej domowej sieci, a dodatkowo sieć dla gości separuje ruch generowany przez urządzenia odwiedzających osób, zapewniając nam prywatność i ochronę naszych danych.
Kolejna sprawa to serwer VPN (IPSec i Wireguard), który zapewnia w pełni szyfrowaną komunikację pomiędzy dwoma różnymi sieciami, np. siecią w twoim domu i siecią w firmie, w której pracujesz. Dzięki temu, że VPN jest wbudowany bezpośrednio w router i sieć Mesh opartą na takim routerze, nie musisz konfigurować łącza VPN niezależnie dla smartfonu, laptopa, tabletu, komputera stacjonarnego itp. Każde z urządzeń korzysta z bezpieczeństwa szyfrowanej komunikacji VPN zapewnianej przez router.
Funkcjonalność bez komplikacji
Przy tym całym sztafażu zaawansowanych rozwiązań technologicznych zapewniających wydajność, stabilność i bezpieczeństwo sieci Wi-Fi wybrany sprzęt powinien też być prosty w obsłudze. Olbrzymią zaletą koncepcji stosowanej w urządzeniach AVM jest fakt, że każde urządzenie sieciowe tej firmy korzysta z inteligentnego i bardzo prostego w obsłudze systemu FRITZ!OS. W pełni polskojęzyczne interfejs webowy i aplikacja mobilna, dostępne po polsku wsparcie techniczne i pomoc (przez telefon, e-mail czy za pośrednictwem sieci społecznościowych), łatwa konfiguracja, bo użytkownik dzięki licznym, wbudowanym kreatorom jest prowadzony krok po kroku – to wszystko w rozwiązaniach premium niemieckiego producenta ma ogromne znaczenie i robi wielką różnicę.
Ponadto, na sprzęt AVM otrzymujemy w Polsce nie dwa lata (norma w UE), ale aż pięć lat gwarancji. To pięć lat spokoju i dostępu do wydajnej, bezpiecznej, stabilnej i regularnie aktualizowanej, własnej sieci Mesh. Spokój, bezpieczeństwo i komfort pracy nie mają ceny. Są wartością samą w sobie. I w to warto zainwestować.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Artykuł sponsorowany Udostępnij artykuł Newsletter Bądź na bieżąco z informacjami ze świata biznesu i finansów Zapisz się
Najpopularniejsze w BUSINESS INSIDER
Technologie
Spieniacze do mleka: pyszna kawa jest możliwa bez ekspresu
czwartek 14:31 Technologie
Mobilna produktywność i rozwój – TOP 5 produktów – Najlepsze czytniki ebooków i nie tylko
czwartek 11:49 Technologie
Monitoruje trening, tętno i podpowiada, jak ćwiczyć. Ten smartwatch zastąpi trenera personalnego
środa 14:07 Technologie
Pięć smartwatchy dla miłośników trekkingu. Pomogą odnaleźć się na szlaku
środa 09:27 Materiał promocyjny
Pozycjonowanie Wizytówek Google – Jak SEOmotive stało się liderem
środa 00:00 Technologie
Smartwatche do biegania dla wymagających — nie zawiedziesz się
wtorek 13:22 Technologie
Solidny jak żaden inny! Ten smartwatch jest zgodny z amerykańskimi normami wojskowymi
wtorek 10:59 Technologie
Trzy mocarne smartwatche, z którymi można nurkować
poniedziałek 11:48 Technologie
Zastąpili dziennikarzy sztuczną inteligencją. Radio z rekordem słuchalności
poniedziałek 07:36 Technologie
Ekspresy do kawy z ogromną liczbą pozytywnych komentarzy
25.10.2024 Technologie
Intel wygrywa z Komisją Europejską. Sąd kończy wieloletni spór
24.10.2024 Technologie
Żelazko, generator pary, czy system do prasowania — co wybrać?
24.10.2024 Technologie
Cztery nieoczywiste smartfony, na które trzeba zwrócić uwagę
24.10.2024 Technologie
Garmin fēnix 8, czyli multisportowy smartwatch dla wymagających
23.10.2024 Materiał promocyjny
Od boiska do sceny: jak nowoczesne oświetlenie od Signify zmieniło oblicze Hali Urania w Olsztynie
23.10.2024 Technologie
Powerbanki, którymi kilka razy naładujesz telefon do pełna
23.10.2024 Technologie
Ranking popularności systemów do prasowania
22.10.2024 Technologie
Rowery elektryczne tanie jak barszcz: lepszego transportu nie ma
22.10.2024 Technologie
Fotowoltaika jesienią i zimą. Czy spada wydajność paneli?
21.10.2024 Technologie
Użytkownicy platformy X usuwają zdjęcia i posty. Obawiają się skutków nowego regulaminu
21.10.2024 Technologie
Blendery kielichowe: na co zwrócić uwagę, które wybrać?
18.10.2024 Technologie
Smartfony z ekranem powyżej 6,6 cala: te modele warto kupić
17.10.2024 Technologie
Polskie banki w światowej elicie. Idą z technologicznym duchem czasu
15.10.2024 Technologie
Powstała "wieczna" bateria, która zmieni świat? Już rozpala przemysł motoryzacyjny
14.10.2024 Materiał promocyjny
Gaming w świecie biznesu – możliwości dla marek i perspektywy rozwoju
14.10.2024 Technologie
Chiński cios w Airbusa i Boeinga. Comac zaczyna się rozpychać, by rozbić duopol
13.10.2024 Technologie
TikTok zwalnia setki pracowników. Zastąpi ich sztuczna inteligencja
11.10.2024 Technologie
Zestaw na jesienne wieczory: palenisko z grillem i kociołkiem
11.10.2024 Technologie
Cztery bieżnie do 1 tys. zł — zadbasz o swoją sylwetkę i kondycję
11.10.2024 Technologie
Boomersi mieli Jobsa. Milenialsi Zuckerberga. Pokolenie Z nie ma nikogo
11.10.2024 Technologie
Zapomnij o judaszu: kup wideo-wizjer i monitoruj mieszkanie
10.10.2024 Materiał promocyjny
GetResponse wprowadza Platformę do monetyzacji treści, umożliwiając twórcom przekształcanie wiedzy w źródło dochodu
10.10.2024 Technologie
Domowi asystenci od Google'a i Amazona: co potrafią?
09.10.2024 Technologie
Bateria w smartfonie nie wytrzymuje do końca dnia? Naucz się ją ładować
09.10.2024 Technologie
Czarne chmury nad Google'em. Może dojść do podziału biznesu
09.10.2024 Technologie
Awaria dużej sieci komórkowej w Polsce. Nie działały połączenia i smsy
08.10.2024 Technologie
Myjki ciśnieniowe w promocji: idealne na jesienne porządki
08.10.2024 Technologie
Klienci czterech banków muszą uważać. Na to oszustwo łatwo się nabrać
08.10.2024 Technologie
Bill Gates zdradził swoje trzy największe obawy dotyczące sztucznej inteligencji
08.10.2024 Technologie
Smartfony do 1 tys. zł z największą pamięcią RAM
07.10.2024 Technologie
CEO JPMorgan: przestań mitrężyć na TikToku. To głupia strata czasu
06.10.2024 Materiał promocyjny
Zalety badań online – efektywność i rzetelność w nowoczesnym wydaniu
05.10.2024 Technologie
Facebook będzie miał problem z reklamami. Przełomowy wyrok TSUE
04.10.2024 Technologie
Eleganckie dyfuzory zapachowe: kup, a nie pożałujesz
04.10.2024 Technologie
Ciśnieniomierze z dobrymi opiniami: zadbaj o swoje zdrowie
03.10.2024 Technologie
Całkiem nowy ranking smartwatchy: same hity
02.10.2024 Technologie
Tanie piece do pizzy i przepis idealny — tylko 0,55 g drożdży
02.10.2024 Technologie
Najlepszy Program kadrowo-płacowy – TOP 5 rozwiązań dla Firm
02.10.2024
Źródło