Biznes Fakty
Fabryki Sztucznej Inteligencji w Polsce – decyzja rządu
Rząd podjął decyzję o przeznaczeniu prawie 70 milionów złotych na budowę Fabryki Sztucznej Inteligencji w Polsce. Powstanie ona w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH – poinformował wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. Budowa ma się zakończyć w 2025 roku.
Wiceminister cyfryzacji zaznaczył, iż planowana Fabryka Sztucznej Inteligencji nie jest fabryką w potocznym tego słowa znaczeniu. – To będzie fabryka współfinansowana przez Komisję Europejską, która współtworzy, testuje, a później wykorzystuje systemy sztucznej inteligencji – powiedział.
Standerski podkreślił, że decyzja o powstaniu Fabryki Sztucznej Inteligencji w Polsce zapadła na wtorkowym posiedzeniu rządu.
– Rada Ministrów podjęła decyzję, że w ramach zmiany ustawy budżetowej zostanie przeznaczonych 69,6 mln złotych na subwencję w celu wsparcia finansowego realizacji projektu budowy Fabryki Sztucznej Inteligencji w Polsce – powiedział wiceszef resortu cyfryzacji.
Fabryka Sztucznej Inteligencji w Polsce
Dodał, że fabryka powstanie poprzez rozbudowę zasobów w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. – Tamtejszy superkomputer zostanie wzmocniony w znaczne zasoby mocy obliczeniowej. I wtedy dołączymy do tego europejskiego ekosystemu sztucznej inteligencji – przekazał.
Pytany o termin budowy fabryki, Standerski zapowiedział, iż ma nadzieję, że proces zacznie się jeszcze w tym roku i zakończy się w przyszłym roku. Nie wiadomo jeszcze, kto będzie głównym wykonawcą projektu.
Wiceminister cyfryzacji podkreślił także, iż budowa Fabryki AI niesie ze sobą bardzo dużo korzyści. – To, czego sztuczna inteligencja bardzo potrzebuje, to po pierwsze moce obliczeniowe, a po drugie – dane. Jeżeli chodzi o dane, o otwartość danych, to my już jesteśmy liderem na świecie. A moce obliczeniowe to jest właśnie ten obszar, gdzie jeszcze musimy inwestować. I decyzja o budowie Fabryki AI, do której dołoży się Unia Europejska, to ogromny krok w tym zakresie – powiedział wiceminister.