KNF planuje wykorzystanie nowego narzędzia

Dc86a06b17ca0861ad5ed05529e2d14b, Biznes Fakty

Polski plan na wykorzystanie sztucznej inteligencjiTVN24

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) planuje wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w działaniach nadzorczych – wynika z opublikowanych priorytetów KNF na 2025 rok. AI ma działać w obszarach analizowania i przetwarzania danych.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) opublikował we wtorek Priorytety nadzorcze UKNF na 2025 rok. Przedstawił w nim swoje założenia i cele do realizacji na kolejny rok. Dotyczą one sektorów: bankowego, kapitałowego, ubezpieczeniowego.

Priorytety nadzorcze KNF na 2025 rok

KNF planuje, poza wykorzystaniem sztucznej inteligencji w działaniach nadzorczych w zakresie analizowania i przetwarzania danych, również objęcie nadzorem rynku kryptoaktywów. Zamierza wprowadzić monitoring otoczenia regulacyjnego w zakresie kryptoaktywów w celu wdrożenia nowych przepisów do prawa krajowego oraz uwzględnienie nowych rozwiązań w praktykach nadzorczych.

Zamierza także dostosować procesy nadzorcze z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu dla nowego typu podmiotów z sektora rynku kryptoaktywów określające „niezbędne i adekwatne czynności analityczne i kontrolne z uwzględnieniem podejścia opartego na ryzyku”.

Ponadto Urząd planuje udział w pracach dotyczących inicjatyw zmierzających do rozwoju rynku kapitałowego i uatrakcyjnienia jego oferty produktowej.

„Inicjatywy i prace te dotyczą w szczególności uregulowania nowych produktów inwestycyjnych oferowanych przez podmioty rynku finansowego takich jak ETF czy REIT-y oraz rozwiązań wspierających rozwój tzw. rynku prywatnego, co ma na celu w szczególności zwiększenie skali inwestycji w będące na wczesnych etapach rozwoju przedsięwzięcia o charakterze innowacyjnym lub technologicznym” – podano w priorytetach.

KNF planuje też kształtować praktyki stosowania prawa w obszarach kluczowych dla funkcjonowania rynku finansowego, promować układowe załatwiania spraw, brać udział w dyskusji o przyszłości rynków kapitałowych w UE.

x.comRozwiń

Działania KNF w 2025 roku

W odniesieniu do sektora bankowego priorytety nadzorcze KNF to poprawność wyliczania wymogów kapitałowych z tytułu ryzyka kredytowego i operacyjnego, zarządzanie ryzykiem wybranych produktów i usług bankowych oraz ich dystrybucji, zarządzanie ryzykiem stopy procentowej w portfelu bankowym w kontekście zabezpieczenia przed nadmierną ekspozycją na ryzyko i przygotowanie do zarządzania ryzykiem płynności w sytuacjach kryzysowych.

Z kolei w odniesieniu do sektora kapitałowego priorytety urzędu to: realizacja obowiązków informacyjnych wobec klienta, w szczególności w zakresie informowania o kosztach ex post; realizacja obowiązków w zakresie best execution, ze szczególnym uwzględnieniem wykonywania zleceń klientów poza rynkiem regulowanym; rzetelność informacji publikowanych przez podmioty nadzorowane, w szczególności dostosowanie się funduszy inwestycyjnych do stanowisk UKNF; dostosowanie się podmiotów nadzorowanych do ustawy z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku (ASI/ZASI – alternatywne spółki inwestycyjne i zarządzający alternatywnymi spółkami inwestycyjnymi).

Jak poinformowała KNF, priorytety nadzorcze na rok 2025 wobec sektora ubezpieczeniowego to: wypłacalność zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji, jakość produktów ubezpieczeniowych i ich obsługa, jakość dystrybucji produktów ubezpieczeniowych i wzmocnienie nadzoru nad działalnością lokacyjną zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji.



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *