Biznes Fakty
Nowa strategia Polski. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia w Helsinkach.
Wizyta marszałka Szymona Hołowni w Helsinkach, a wcześniej udział premiera Donalda Tuska w szczycie tzw. formatu NB8 w Harpsund najlepiej pokazują obecny kierunek polskiej dyplomacji i strategii międzynarodowej. I to w kluczowym dla regionu momencie.
Marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia na konferencji prasowej po spotkaniu z przewodniczącym Eduskunty (fińskiego parlamentu) Jussim Halla-aho w Helsinkach
Michał Kolanko
Korespondencja z Helsinek.
Głównym tematem wizyty Szymona Hołowni w Finlandii jest bezpieczeństwo. W środę marszałek Sejmu wziął udział w serii bilateralnych spotkań na wysokim szczeblu: rozmawiał m.in. z prezydentem Szwecji Alexandrem Stubbem oraz reprezentantami fińskiego parlamentu – jego szefem i deputowanymi. W czwartek odwiedzi jeden ze schronów, który znajduje się w Helsinkach: obrona cywilna i wnioski, które może wyciągnąć z doświadczeń Finlandii, to tylko jeden z elementów, który interesuje Polskę orientującą się na kierunek północny. Hołownia na temat obranego azymutu mówi zresztą wprost. – Polska ma ambicję być krajem identyfikowanym jako ten, który dołączył do północy Europy. Stąd moja obecność w tym miejscu – podsumował spotkanie z szefem fińskiego parlamentu Hołownia.
To zresztą sentyment, o którym słyszymy w wielu europejskich stolicach. W ubiegłym tygodniu jeden z rozmówców „Rzeczpospolitej” w Brukseli przyznał, że Polska zaczyna być postrzegana właśnie jako kraj należący do europejskiej Północy. Rozpoznają go również polskie władze i „pchają” sprawy do przodu. Co na swoim szczeblu robi też Hołownia w Finlandii.
Polska i Finlandia wzmacniają współpracę w zakresie bezpieczeństwa
Niedawno premier Donald Tusk wziął udział w szczycie formatu NB8 – krajów nordyckich i bałtyckich, który miał miejsce w Szwecji. A Hołownia już w Helsinkach zapowiedział na luty przyszłego roku spotkanie szefów parlamentów w Estonii z udziałem Polski, Finlandii oraz Ukrainy. A to tylko drobny wycinek całego wysiłku, który Polska wkłada w budowę pozycji i relacji w regionie. Wpływ na tę reorientację ma kilka czynników. Jeden to na pewno niskie obecnie znaczenie Grupy Wyszehradzkiej, głównie ze względu na postawę Węgrów wobec Ukrainy, ale nie tylko.
Blok nordycko-polski stał się też dużo bardziej naturalny po tym, jak Szwecja i Finlandia dołączyły do NATO. Pomysł Donalda Tuska na misję morską (Naval Policing) najlepiej to pokazuje. Wyraźnie widać, że centrum bezpieczeństwa, a także polityczne Europy coraz wyraźniej przesuwa się na północ. Zwłaszcza przy obecnych kłopotach Niemiec.
Hołownia w Finlandii: Reorientacja polskiej dyplomacji w obliczu Trumpa i Putina
Wybuch wojny w lutym 2022 roku sprawił, że polityka międzynarodowa i krajowa zaczęły obracać się wokół bezpieczeństwa. Rozumie to doskonale każdy topowy polityk.
W czwartek w Polsce wizytę ma złożyć prezydent Francji Emmanuel Macron. Na stole mają pojawić się propozycje zakończenia wojny Rosji z Ukrainą oraz procesu pokojowego, o którym w kuluarach zaczyna się coraz częściej mówić. Spekuluje się na temat misji rozjemczej, z której do Polski ma przylecieć Macron. 1 stycznia pod hasłem bezpieczeństwa Polska obejmuje prezydencję w UE, a 20 stycznia Donald Trump zostanie zaprzysiężony na prezydenta USA. Wydarzenia więc przyspieszają, a najbliższe miesiące w Polsce i w całym regionie mogą upłynąć pod znakiem procesu pokojowego. To wpłynie również na politykę krajową, a zwłaszcza na kampanię prezydencką, która zdaniem analityków i samych polityków ma dotyczyć bezpieczeństwa.
To również obszar, w który angażuje się dyplomacja parlamentarna. Odkąd został marszałkiem, stawia na to Hołownia. Poprzez rozwój współpracy pomiędzy poszczególnymi parlamentami, budowanie relacji i sprawną komunikację kraje regionu mają być nie tylko bliższe sobie, ale też lepiej przygotowane na kolejne kryzysy.