Biznes Fakty
Kampania 'Free Our Feeds’ – wolne media społecznościowe
Kilka dni po tym, jak Meta ogłosiła kontrowersyjne zmiany dotyczące zasad moderowania treści, grupa czołowych liderów technologicznych i dyrektorów organizacji non-profit rozpoczęła ambitną kampanię za 30 mln dol., której celem jest zbudowanie ekosystemu mediów społecznościowych wolnego od „kontroli miliarderów”.
- Liderzy technologiczni, w tym jeden z pierwszych inwestorów Facebooka, rozpoczynają kampanię za 30 mln dol. na rzecz stworzenia niezależnych mediów społecznościowych
- Kampania Free Our Feeds ma na celu przeciwdziałanie kontroli miliarderów za pomocą protokołu o otwartym kodzie źródłowym
- Kampania jest prowadzona przez kierownictwo Mozilli, Social Web Foundation i innych organizacji non-profit
- Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl
Inicjatywa o nazwie „Free Our Feeds” ma na celu stworzenie niezależnej infrastruktury wokół protokołu AT, technologii open-source, z której korzysta sieć społecznościowa Bluesky i która umożliwia każdemu tworzenie własnych aplikacji społecznościowych, podobnie jak otwarte protokoły internetowe pozwalają każdemu tworzyć strony internetowe.
Projekt pojawił się w przełomowym momencie, gdy tradycyjne platformy społecznościowe zostały poddane wnikliwej ocenie pod kątem ich skoncentrowanej własności i kontroli.
Czytaj też: Policzyli miliarderów. Ich fortuna wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu 10 lat
— Po raz pierwszy mamy jasną drogę do zabezpieczenia przyszłości mediów społecznościowych jako narzędzia do nawiązywania kontaktów, kreatywności i radości — powiedziała w oświadczeniu Nabiha Syed, dyrektor wykonawczy Mozilla Foundation i jeden z dziewięciu opiekunów nadzorujących projekt. — Będzie to jednak wymagało zasobów kierowanych przez społeczność i niezależnej infrastruktury, która zapewni, że pozostanie ona wolna od presji kapitału wysokiego ryzyka i przejęcia przez miliarderów — dodała.
Bezpośrednim celem kampanii jest zebranie 4 mln dol., a większy plan na trzy lata opiewa na 30 mln dol. Fundusze zostaną wykorzystane do utworzenia fundacji interesu publicznego wspierającej protokół AT i zbudowania niezależnej infrastruktury, w tym drugiego systemu „przekaźnikowego”, który będzie zapasowym indeksem wszystkich treści w sieci, który zapewnia programistom i użytkownikom dostęp do postów, nawet jeśli Bluesky ograniczy dostęp do swoich danych. Kapitał zostanie również wykorzystany do finansowania deweloperów tworzących nowe aplikacje.
W momencie publikacji kampania zebrała prawie 18 tys. dolarów od 273 darczyńców na GoFundMe.
Według Syed, jednym z kluczowych celów Fundacji jest prowadzenie infrastruktury niezależnie od Bluesky.
— Im większa liczba interesariuszy, którzy opierają się na protokole AT, tym większą mają przewagę wobec Bluesky lub jakiejkolwiek innej dużej firmy zaangażowanej w sieć — powiedziała Business Insiderowi. — Fundacja będzie obsługiwać infrastrukturę AT Protocol niezależnie od Bluesky, aby zapewnić, że zawsze istnieje alternatywa — zapewniła.
Roger McNamee, jeden z pierwszych inwestorów Facebooka, który stał się krytykiem technologicznym wspierającym inicjatywę, powiedział BI, że projekt jest realizowany w czasie, gdy użytkownicy są coraz bardziej sfrustrowani istniejącymi platformami.
— Żyjemy teraz w świecie, w którym każdy nowy startup jest albo kryptowalutą, albo sztuczną inteligencją — powiedział McNamee. — Pokaż mi coś, co faktycznie może uczynić świat lepszym miejscem. — Jeśli to zadziała, uczyni świat znacznie lepszym miejscem — dodał.
W ciągu ostatnich kilku miesięcy Bluesky odnotował gwałtowny wzrost. BI poinformowało w zeszłym tygodniu, że firma jest na końcowym etapie pozyskiwania nowego finansowania prowadzonego przez Bain Capital Ventures, które wyceniłoby ją na około 700 mln dol. Platforma do końca 2024 r. zgromadziła prawie 26 mln użytkowników, przy czym prawie połowa z nich dołączyła do niej po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach.
Chociaż Bluesky przedstawia się jako alternatywa dla X, zwolennicy Free Our Feeds twierdzą, że nawet wspierana przez kapitał wysokiego ryzyka struktura Bluesky może ostatecznie ulec podobnej presji, jak inne platformy komercyjne.
„Bluesky jest zbudowany na wartościach, które podzielamy, przez ludzi, których podziwiamy. Jednak założyciele to nie firmy” — czytamy w FAQ projektu. „Znajdą się pod taką samą presją, z jaką borykają się wszystkie firmy, aby zmaksymalizować zwrot dla swoich inwestorów” — dodano.
Wśród dziewięciu opiekunów kampanii znajdują się dyrektorzy Mozilli, Social Web Foundation i innych organizacji technologicznych non-profit. Development Gateway, amerykańska organizacja non-profit, będzie przechowywać fundusze zebrane w ramach kampanii crowdfundingowej.
W tym samym czasie Meta znacznie ograniczyła swój program weryfikacji faktów, a X nadal zmaga się z odpływem reklamodawców. Zwolennicy inicjatywy twierdzą, że te ostatnie wydarzenia uwydatniają ryzyko związane z koncentracją własności platform społecznościowych.
— Minęło naprawdę dużo czasu, odkąd ludzie w Dolinie Krzemowej faktycznie rozwiązali jakiś istniejący problem — zauważył McNamee, argumentując, że projekt stanowi okazję do rozwiązania fundamentalnych kwestii związanych ze strukturą i kontrolą platform mediów społecznościowych.
Fundacja zamierza rozpocząć działalność do końca 2025 roku. Mimo ambitnego zakresu, zwolennicy projektu przyznają, że stoją przed nim wyzwania, ale twierdzą, że ostatnie wydarzenia na głównych platformach stworzyły okazję do fundamentalnych zmian w sposobie działania mediów społecznościowych.
— Scentralizowana własność platform, naszej cyfrowej przestrzeni publicznej, prowadzi do stale zmieniającego się, nieprzejrzystego środowiska cyfrowego, w którym ludzie mogą stracić swoją cyfrową przestrzeń publiczną i środki do życia w wyniku decyzji jednego miliardera — powiedziała Syed.
— Możemy zrobić to lepiej. Internet nie musi tak wyglądać, a jeśli będziemy współpracować, to tak nie będzie — zapewniła.
Artykuł jest tłumaczeniem z amerykańskiego wydania Business Insider.
Tłumaczenie: Mateusz Albin
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło