Biznes Fakty
Najważniejsze trendy w zakresie bezpieczeństwa technicznego na rok 2025
W 2025 roku branża bezpieczeństwa technicznego skupi się na maksymalizacji istniejących inwestycji w celu zwiększenia bezpieczeństwa, poprawy wydajności i wspierania współpracy między zespołami. Chociaż entuzjazm związany z wdrażaniem nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja (AI), pozostaje znaczący, pierwszeństwo będą miały zrównoważone inwestycje w zarządzanie ryzykiem i zgodność z przepisami.
1. Wdrażanie chmury hybrydowej będzie zyskiwać na popularności
Wraz z coraz bardziej przemyślanym podejściem firm do wdrażania rozwiązań chmurowych w swoim środowisku, decydenci będą traktować priorytetowo systemy hybrydowe. Będą szukać najlepszych sposobów by łatwo zarządzać lokalizacjami z jednego, głównego punktu i ograniczyć potrzebę przeprowadzania konserwacji dzięki prostym, szybkim do wdrożenia rozwiązaniom chmurowym. Firmy będą chciały zmodernizować swoje systemy wideo lub kontroli dostępu bez rezygnacji z inwestycji w technologię. Z kolei organizacje, które wdrażają dane w pełni w chmurze, mogą skupić się na obniżeniu kosztów przetwarzania i przechowywania danych oraz lepszej integracji z innymi podmiotami dzięki lokalnej infrastrukturze.
Rozwiązania SaaS (Software-as-a-Service), które są otwarte, zintegrowane i przystosowane do środowisk chmury hybrydowej, zapewnią najbardziej elastyczną ścieżkę rozwoju. Dzięki takim systemom jak Genetec Security Center organizacje zyskają możliwość łączenia kamer, urządzeń do kontroli dostępu, systemów sygnalizacji włamania i napadu, interkomów oraz czujników różnych producentów. Pozwoli to również na integrację istniejącej infrastruktury z chmurą oraz stopniowe wdrażanie nowych urządzeń zgodnie z własnym harmonogramem. Ponadto rozwiązanie to pozwoli skrócić czas potrzebny na uruchomienie systemów i obniżyć koszty związane z wymianą niekompatybilnych urządzeń, ułatwiając tym samym płynne przejście do chmury.
2. Wdrożenie sztucznej inteligencji zrównoważy innowacje z odpowiedzialnym jej wykorzystaniem
Chociaż prawie połowa decydentów w zakresie bezpieczeństwa (42%) jest zainteresowana rozwiązaniami opartymi na sztucznej inteligencji, obawy dotyczące prywatności, etyki i potencjalnej stronniczości danych pozostają znaczące. W odpowiedzi firmy kładą większy nacisk na odpowiedzialne wdrażanie sztucznej inteligencji i poszukują partnerów, którzy priorytetowo traktują etyczny rozwój sztucznej inteligencji i zapewniają przejrzyste praktyki zarządzania. Raport o stanie bezpieczeństwa technicznego z 2025 r. pokazuje, że chociaż potencjał sztucznej inteligencji w zakresie poprawy wydajności operacyjnej i przyspieszenia analizy danych jest powszechnie uznawany, organizacje wdrażają również protokoły zarządzania sztuczną inteligencją, aby zapewnić jej bezpieczne i odpowiedzialne użytkowanie.
Odpowiedzialne praktyki w zakresie sztucznej inteligencji obejmują monitorowanie pod kątem stronniczości, zapewnianie integralności danych i przestrzeganie odpowiednich przepisów dotyczących prywatności danych. Na przykład analiza bezpieczeństwa oparta na sztucznej inteligencji może usprawnić przeszukiwanie materiałów wideo, zwiększyć świadomość sytuacyjną i skrócić czas reakcji, ale organizacje wymagają, aby narzędzia te działały z przejrzystością i priorytetowo traktowały ochronę danych. Dostawcy, którzy zobowiążą się do odpowiedzialnych praktyk w zakresie sztucznej inteligencji, będą mieli znaczną przewagę biznesową, ponieważ firmy szukają partnerstw z etycznymi, godnymi zaufania dostawcami sztucznej inteligencji.
3. Organizacje będą traktować priorytetowo zgodność z przepisami
Wraz z rosnącymi zagrożeniami cyberbezpieczeństwa i wymogami regulacyjnymi zgodność z przepisami stała się głównym problemem dla liderów bezpieczeństwa. Według najnowszych danych koszt naruszenia ochrony danych osiągnął rekordowy poziom w 2024 r., co podkreśla potrzebę wprowadzenia solidnych środków zgodności. Kluczowe przepisy, takie jak RODO, NIS2 i HIPAA, kształtują sposób, w jaki organizacje podchodzą do ochrony danych, zwłaszcza że coraz więcej systemów bezpieczeństwa opiera się na połączonych sieciach i przechowywaniu w chmurze.
W 2025 r. organizacje skoncentrują się na wzmocnieniu praktyk higieny cybernetycznej, poprawie szyfrowania danych oraz dostosowaniu się do międzynarodowych i branżowych wymogów regulacyjnych. Zobowiązanie to obejmuje współpracę z dostawcami, którzy dysponują wiedzą techniczną i zasobami umożliwiającymi zapewnienie zgodności z przepisami w różnych systemach bezpieczeństwa. Organizacje podlegające rygorystycznym przepisom nie tylko traktują priorytetowo ochronę danych, ale także inwestują w rozwiązania skoncentrowane na zgodności, aby uniknąć kar i chronić swoją reputację.
4. Współpraca między działami usprawni operacje związane z bezpieczeństwem
Ponieważ braki kadrowe i ograniczenia budżetowe utrzymują się, współpraca między działami bezpieczeństwa, IT, ochrony obiektów stanie się niezbędna do skutecznego zarządzania bezpieczeństwem. Organizacje będą wdrażać narzędzia do optymalizacji pracy, które umożliwią członkom zespołów z różnych działów bardziej aktywną rolę w zadaniach związanych z bezpieczeństwem, usprawnią przepływy zadań i wyeliminują ew. przestoje.
Cyfrowe narzędzia do zarządzania dowodami upraszczają proces gromadzenia, zarządzania, przeglądania i współpracy przy kontroli, a oprogramowanie do zarządzania pracą centralizuje informacje w celu usprawnienia komunikacji poprzez wysyłanie pracy, zarządzanie zasobami oraz raportowanie i audyt. Wyposażając działy w większą ilość informacji i autonomię, organizacje mogą jeszcze bardziej zmniejszyć stres zespołów ds. bezpieczeństwa i poprawić wydajność operacyjną. Dzięki tym rozwiązaniom członkowie zespołu — niezależnie od ich roli i lokalizacji — mogą przejąć większą inicjatywę w wykonywaniu zadań, zwiększając produktywność i ogólną wydajność organizacji.
5. Zainteresowane strony będą wymagać więcej od usługodawców
Wybór rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa technicznego nie jest już wyłączną odpowiedzialnością specjalistów ds. bezpieczeństwa. Zespoły IT, SecOps i ochrony obiektów są coraz częściej zaangażowane w procesy decyzyjne.
Każda grupa ma swoje własne wyzwania, wymagania i priorytety:
– Specjaliści ds. bezpieczeństwa koncentrują się na usprawnianiu zadań związanych
z reagowaniem i dochodzeniem.
– Zespoły IT kładą nacisk na ochronę danych i sieci oraz wydajność konserwacji.
– Zespoły SecOps priorytetowo traktują cyberbezpieczeństwo, automatyzację procesów
i optymalizację danych.
– Ochrona obiektów i inni interesariusze poszukują uproszczonych operacji i praktycznych informacji biznesowych.
Ta zmiana oznacza, że użytkownicy końcowi będą wymagać więcej od dostawców usług, w tym partnerów handlowych, konsultantów i dostawców technologii. Dostawcy będą musieli wykazać się kompleksową wiedzą na temat cyberbezpieczeństwa i zarządzania danymi, oferując jednocześnie spójne wytyczne, które odpowiadają na różne potrzeby interesariuszy. Wspierając silne partnerstwa, dostawcy usług mogą wnosić wartość dodaną na różnych etapach wdrożenia.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Artykuł sponsorowany Udostępnij artykuł Newsletter Bądź na bieżąco z informacjami ze świata biznesu i finansów Zapisz się
Najpopularniejsze w BUSINESS INSIDER
Technologie
Apple wyłącza jedną z funkcji po błędach AI
dzisiaj 16:41 Technologie
Smartbandy, które zastąpią ci smartwatcha
wczoraj 14:41 Technologie
Przygotuj się do sezonu już teraz: rowerki treningowe w dobrych cenach
wczoraj 13:57 Technologie
Kosmiczne ambicje Bezosa nabierają rozpędu. Jego firma wystrzeliła rakietę
wczoraj 08:55 Technologie
Tanie smartfony z dużym ekranem dla babci i dziadka
wtorek 15:56 Technologie
Na zakupy bez karty, gotówki i telefonu. W znanej polskiej sieci zapłacisz wzrokiem
wtorek 12:44 Technologie
Co dziś potrafią aparaty za kilkadziesiąt tysięcy zł?
poniedziałek 14:32 Materiał promocyjny
Najlepsze Fintechy w Polsce na 2025
poniedziałek 00:00 Materiał promocyjny
KENO wprowadza Smart EMS 2.0 – przełom w zarządzaniu energią
poniedziałek 00:00 Technologie
Czytniki ebooków: idealny prezent na Dzień Babci i Dziadka
10.01.2025 Technologie
Tanie lornetki od znanych producentów sprzętu fotograficznego
10.01.2025 Technologie
Kosmiczny robot sprzątający Dysona: co potrafi i jakie są alternatywy?
09.01.2025 Technologie
Tanie i dobre odkurzacze bezworkowe: czy takie istnieją?
09.01.2025 Technologie
Ta gra logiczna to hit w dobie wszechobecnej elektroniki
08.01.2025 Materiał promocyjny
Najlepsze systemy WMS w Polsce na 2025
06.01.2025 Materiał promocyjny
Transformacja i automatyzacja: rewolucja gen AI w polskiej branży finansowej
06.01.2025 Technologie
Wyciskarka wolnoobrotowa czy sokowirówka? Który model wybrać?
03.01.2025 Technologie
Apple walczy o pozycję w Chinach. Koncern zapowiada obniżki cen
02.01.2025 Materiał promocyjny
Bezpieczna korespondencja w erze cyfrowej
30.12.2024 Materiał promocyjny
Budowanie silnych marek w dobie cyfrowej transformacji
30.12.2024 Technologie
Ten aparat zniesie wszystko. Jest odporny na upadki i ekstremalne temperatury
27.12.2024 Materiał promocyjny
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
23.12.2024 Materiał promocyjny
Okablowanie w szafach sterowniczych. Jesteśmy gotowi na rewolucję robotów
19.12.2024 Technologie
Wybraliśmy za ciebie cztery tanie pralki, które warto kupić
19.12.2024 Technologie
Porządne obuwie zimowe, które sprawdzi się nawet w górach
19.12.2024 Technologie
Marzy ci się domowa minisiłownia? Te atlasy są wielofunkcyjne i nie zajmują dużo miejsca
19.12.2024 Materiał promocyjny
Co trzeci pracownik nie wie, komu w firmie zgłosić cyberatak
18.12.2024 Technologie
Krowa napędzana AI. Idzie rewolucja w rolnictwie?
18.12.2024 Materiał promocyjny
Grzyby nie takie straszne – innowacje idą z nimi w parze…
18.12.2024 Tylko u nas Technologie
Najtańszy składany smartfon na świecie przeceniony o kolejne 500 zł
17.12.2024 Technologie
Pięć najpopularniejszych ekspresów do kawy: grudniowy ranking
16.12.2024 Technologie
Gry zręcznościowe nie tylko dla dzieci. Ubaw dla całej rodziny
13.12.2024 Technologie
Najlepsze prezenty dla młodego fana Hot Wheels
13.12.2024 Technologie
Te gry planszowe kupuj w ciemno. Gwarantowana rozrywka dla całej rodziny
12.12.2024 Technologie
Sportowe prezenty: garść nietypowych inspiracji na święta
10.12.2024 Materiał promocyjny
Kontenery chłodnicze Fresh Logistics pojadą do Czech
10.12.2024 Technologie
Dobre gogle to podstawa na stoku — wybraliśmy je za ciebie
09.12.2024 Technologie
Top cztery smartwatche klasy premium. Dla wymagających!
09.12.2024 Technologie
To będzie najdłuższy taki tunel w Polsce. Megawiertło już płynie z Chin
07.12.2024 Materiał promocyjny
Nowe horyzonty dla dziedziny czystości technicznej – współpraca NOYEN i ZEISS
06.12.2024 Technologie
Mocne i wygodne hulajnogi elektryczne za mniej niż się spodziewasz
06.12.2024 Technologie
Smartwatch z funkcjami, o których ci się nie śniło: ma ich ponad 40
06.12.2024 Materiał promocyjny
Błyskawiczna dostawa i minimum formalności. Twoi klienci pokochają tę usługę, szczególnie w peaku paczkowym
06.12.2024 Technologie
Smartwatch amerykańskiej marki bije na głowę konkurencję. To model dla wymagających
06.12.2024 Technologie
Żelazka z parą, które eliminują bakterie, wirusy i roztocza
05.12.2024 Technologie
Czy ktoś kradnie ci Internet? Jak pozbyć się intruza?
05.12.2024 Materiał promocyjny
Stare telefony działają cuda – dołącz do akcji T-Mobile i wesprzyj Szlachetną Paczkę
04.12.2024 Materiał promocyjny
Najlepsze dystrybutory wody – TOP 5 do biura i do domu
04.12.2024
Źródło