Kluczowe słowa Trumpa na inauguracji. Magierowski: To uderzy w Rosję

141c0190a00d248ba96131ef570550d9, Biznes Fakty
Polsat News

Marek Magierowski w "Gościu Wydarzeń" analizował pierwsze przemówienie Donalda Trumpa jako 47. prezydenta USA

"Bardzo ambitne plany" ma – według Marka Magierowskiego – 47. prezydent USA Donald Trump. Jak wyjaśniał w "Gościu Wydarzeń", republikanin w inauguracyjnej przemowie jasno wskazał, jak zamierza odzyskać tytuł światowego hegemona dla Ameryki. Były ambasador w USA zwrócił też uwagę na obietnicę, która ma znacznie osłabić Rosję. Analizował także, dlaczego Trump nie wspominał o Polsce i Ukrainie.

Marek Magierowski przyznał w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim, że w ostatnim czasie wypowiadał się „umiarkowanie sceptycznie” na temat drugiej kadencji Trumpa. – Teraz bez cienia złośliwości powiem, że to przemówienie bardzo mi się podobało. Widać, że prezydent Trump ma bardzo ambitne plany – uznał.

 

 

Jak dodał były ambasador Polski w USA, pierwsza przemowa 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych – „w porównaniu z jego zapowiedziami i wcześniejszymi wystąpieniami” – było „trochę bardziej wycofane”. – Nie było aż tak ofensywne, agresywne, za to było bardzo optymistyczne i patriotyczne jednocześnie – ocenił.

 

W poniedziałkowym „Gościu Wydarzeń” podkreślił jednak, iż Trump „nie powiedział niczego nowego” w stosunku do tego, co słyszeliśmy z jego ust wcześniej.

Marek Magierowski o zapowiedzi Trumpa. „To uderzy w Rosję”

Marek Magierowski nie był również zdziwiony faktem, że większość wystąpienia Trumpa była poświęcona sprawom USA. – Mogliśmy się tego spodziewać, że zaledwie promil tego wystąpienia będzie poświęcony kwestiom zagranicznym – powiedział, przypominając, że Chiny – wielokrotnie przedstawiane przez Trumpa jako największe zagrożenie – pojawiły się tylko raz i to w kontekście Kanału Panamskiego.

 

Według niego jedną z najważniejszych zapowiedzi nowego lidera USA, która może wpłynąć na cały globalny porządek – nie tylko energetyczny, ale i geopolityczny – była ta dotycząca zwiększenia wydobycia amerykańskiej ropy oraz gazu. – Jeśli ona się spełni to ceny tych surowców na światowych rynkach mogą spaść, a to uderzy w Rosję – wyjaśnił. 

 

Następnie zwrócił uwagę na otoczenie Donalda Trumpa. – Są wokół niego, wśród już nominowanych na różne stanowiska, ludzie wierni przede wszystkim. Tacy, którzy zostali ocenieni przez samego Trumpa jako najbardziej lojalni – uznał.

Donald Trump nie wspominał o Polsce, Ukrainie i Rosji. „Priorytety przesunięte”

Magierowski zaznaczył, że „zestaw najbliższych współpracowników bardzo różni się od tego, z którym mieliśmy do czynienia na początku pierwszej kadencji” republikanina. – Wtedy w różnych departamentach kluczowych z punktu widzenia polityki międzynarodowej USA, pojawili się ludzie, którzy potem weszli w konflikt z Trumpem – przypomniał.

 

 

Jak wskazał, widzimy obecnie, że Trumpowi „zależy przede wszystkim na tym, żeby umieścić na kluczowych stanowiskach amerykańskiej administracji ludzi, którzy te struktury przewietrzą”. – To są nominacje i kandydatury, które bardzo wyraźnie wskazują na kierunek, w którym Trump chciałby reformować państwo – ocenił.

 

Zdaniem byłego ambasadora „zaskoczeniem nie może być fakt, że Trump nie wymienił w swoim wystąpieniu Polski. – Nie wymienił również ani razu Ukrainy i Rosji, bo w zdecydowanej większości skupił się na sprawach wewnętrznych. Widać wyraźnie, że pewne priorytety zostały przesunięte – dodał.

Rosja może użyć narracji Trumpa. „Bardzo niebezpieczny grunt”

Magierowski zwrócił również uwagę, iż „z przemówienia Trumpa widać wyraźnie, że głównym narzędziem odzyskiwania przez Amerykę roli światowego hegemona będzie gospodarka i rozwój technologiczny, a w mniejszym stopniu obecność militarna, czy interwencje zbrojne na świecie”.

 

W kontekście Grenlandii i Kanału Panamskiego uznał, iż „trudno nie zgodzić się” z nowym przywódcą USA, że są to „miejsca strategiczne z punktu widzenia amerykańskich interesów strategicznych i bezpieczeństwa narodowego”.

 

 

– Z drugiej strony taka narracja może zostać wykorzystana przez Rosję, która też może użyć takiego argumentu, że Ukraina jest dla nich ważnych miejscem z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego. Chińczycy mogą to samo powiedzieć o Tajwanie. To jest bardzo niebezpieczny grunt – uściślił.

Będzie konflikt USA – Polska? „Donald Trump jest pamiętliwy”

Pytany, jak będą wyglądały relacje Trumpa z polskim rządem, odparł, że trzeba o to pytać premiera Donalda Tuska i szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Jak przy tym przypomniał, republikanin jest pamiętliwy.

 

– Nie wiem, czy Trump dowiedział się o tych nieprzychylnych wypowiedziach premiera i szefa MSZ, ale nie byłoby w naszym interesie, żeby relacje miedzy Polską a USA się pogorszyły. Mam nadzieję, że uda nam się te stosunki ułożyć – skwitował.

WIDEO: "To nie da głosów Trzaskowskiemu". Apel Czarzastego przed wyborami

dk/wka / Polsatnews.pl / Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *