Rząd brytyjski pod presją w związku ze sporem o Gabinet Owalny

F8c165797ecb350d449ed0d9b340c2a2, Biznes Fakty
PAP/EPA/NEIL HALL, EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE MATERIAŁ ROZDANY MATERIAŁ ROZDANY, EPA/STEFANI REYNOLDS / POOL

Starmer odniósł się do presji wywieranej przez Biały Dom po incydencie w Gabinecie Owalnym

Brytyjski premier Keir Starmer przyznał, że po sprzeczce w Gabinecie Owalnym strona amerykańska wywierała presję na rząd w Londynie, przewidując krytyczne uwagi dotyczące prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. „Uważałem, że skuteczniej będzie zadzwonić i zaangażować obie strony w rozmowę, aby zachęcić do pojednania” – stwierdził w wywiadzie dla The New York Times.

Starmer zauważył, że ostatnie zachowania prezydenta USA Donalda Trumpa były raczej „mylące”, w tym nałożenie 25% cła na brytyjską stal i jego ostra krytyka prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego . Premier stwierdził, że właściwą reakcją nie jest uleganie prowokacjom ze strony republikanów.

„W dniu, w którym spotkanie w Gabinecie Owalnym między prezydentem Trumpem a prezydentem Zełenskim nie przebiegło gładko, stanęliśmy przed presją, aby wyrazić ostrą krytykę , używając obrazowych przymiotników, aby przedstawić, co czuli inni (partnerzy Ukrainy)” – wyjaśnił Starmer.

Konflikt w Gabinecie Owalnym: Keir Starmer omawia presję na Londyn

„Uznałem, że korzystniejsze będzie zainicjowanie rozmowy telefonicznej i porozmawianie z obiema stronami, aby zachęcić je do współpracy” – kontynuował brytyjski premier.

Następnie Starmer wysłał do Kijowa swojego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego Jonathana Powella, aby doradził Zełenskiemu w sprawie zacieśnienia relacji z republikaninem.

Później zadzwonił do Trumpa, aby poinformować go o postępach w Kijowie i przygotować się do późniejszej rozmowy telefonicznej między nim a Zełenskim. Kiedy obaj prezydenci ponownie omówili sytuację na Ukrainie , Zełenski wyraził poparcie dla pokojowych inicjatyw Trumpa.

Konflikt na Ukrainie: konfrontacja Zełenskiego z Trumpem w Białym Domu

Przypomnijmy: 28 lutego Zełenski opuścił Biały Dom wkrótce po otwartym segmencie rozmów z Trumpem. Dialog obejmował pełną pasji wymianę zdań między liderami, co doprowadziło do szybkiego zakończenia wizyty.

Republikanin otwarcie oskarżył ukraińskiego prezydenta o „igranie z III wojną światową”. Krytykował go również za rzekomy „brak uznania” dla amerykańskiej pomocy wojskowej .

WIDEO: „Putin jest teraz agresywny”, były ambasador ostrzega przed działaniami Rosji

nn/anw / Polsatnews.pl

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *