Komisja Pegasus. Zbigniew Ziobro nie pojawił się na rozprawie

24505084bbbe6c49ba958390c315d42a, Biznes Fakty
Wiadomości Polsatu

Zbigniew Ziobro został wezwany na przesłuchanie Komisji Pegasus.

Zbigniew Ziobro był nieobecny na rozprawie Pegasus Commission w czwartek. Były minister sprawiedliwości został wezwany ponownie po tym, jak sąd oddalił wniosek o jego aresztowanie 31 marca.

– Potwierdzam, że Zbigniew Ziobro nie stawił się w wyznaczonym terminie . Komisja śledcza nie otrzymała żadnego uzasadnienia ani dalszych informacji dotyczących jego nieobecności – stwierdziła przewodnicząca Magdalena Sroka podczas wstępnego posiedzenia.

Tomasz Trela zauważył ponadto, że „prawdopodobnie nie ma żadnych nieporozumień ani wątpliwości, że Zbigniew Ziobro próbuje uniknąć przesłuchania”. – Wielkie deklaracje i twierdzenia w mediach, że nie ma nic do ukrycia, że jest gotów się pojawić, że może składać zeznania, z pewnością nie są poparte dowodami – zauważył poseł.

Zbigniew Ziobro po raz kolejny nie pojawił się na posiedzeniu komisji Pegasus

Po raz kolejny się wycofał i nie chce zeznawać przed komisją. To zrozumiałe; boi się konfrontacji nie tylko z dochodzeniami, ale także z faktami i dokumentami, którymi dysponuje komisja – dodał Trela.

Członek komisji ogłosił, że zaproponuje wniosek o nałożenie kary na byłego ministra sprawiedliwości. Poprosił również o wyznaczenie kolejnej daty przesłuchania.

Marcin Bosacki zgodził się z Trelą. – Świadek Ziobro jest absolutnie krytyczną osobą, która musi złożyć zeznania w sprawie Pegasusa. Ostatnie tygodnie jeszcze bardziej to uwypukliły. Od jakiegoś czasu wiemy, że pan Ziobro, pomimo zaprzeczeń z ubiegłego roku , rzeczywiście wiedział o operacjach finansowania Pegasusa z Funduszu Sprawiedliwości . Był za to odpowiedzialny i musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności za to niewłaściwe, prawdopodobnie niezgodne z prawem finansowanie – stwierdził.

Po wypowiedziach członków komisji przyjęto wniosek o nałożenie grzywny na Zbigniewa Ziobrę za nieobecność na rozprawie. Magdalena Sroka ogłosiła, że wyznaczy nową datę dla byłego ministra sprawiedliwości.

Zbigniew Ziobro uchyla się od komisji

Mimo wielokrotnych wezwań Zbigniew Ziobro uparcie odmawiał stawienia się na rozprawie Komisji Pegasusa . 31 stycznia były minister sprawiedliwości został zatrzymany przez policję po zakończeniu przesłuchania w siedzibie Telewizji Republika. Poseł miał zostać doprowadzony na przesłuchanie, ale zanim dotarł do Sejmu, komisja zakończyła swoje prace.

Organ złożył wniosek o zatrzymanie Ziobry, ale Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że nie ma podstaw prawnych do jego zatwierdzenia . Jednocześnie skrytykował zachowanie polityka, uznając je za „wysoce naganne”.

Chociaż przewodnicząca komisji Magdalena Sroka zapowiedziała apelację, 7 kwietnia oświadczyła w mediach społecznościowych, że postanowiła nie składać skargi. „Po konsultacjach z ekspertami komisji i zewnętrznymi prawnikami doszłam do wniosku, że wszczęcie nowej procedury w celu postawienia ministra Ziobry przed komisją byłoby skuteczniejsze niż złożenie skargi na orzeczenie Sądu Rejonowego” – wspomniała.

Sroka zaznaczył, że przesłuchanie Zbigniewa Ziobry odbędzie się 24 kwietnia.

Komisja Pegaza próbuje przesłuchać Ziobrę

Komitet Śledczy Pegasus bada legalność, prawidłowość i konieczność działań podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania, w tym przez rząd, służby specjalne i policję, od listopada 2015 r. do listopada 2023 r. Komitet ma również za zadanie ustalić , kto był odpowiedzialny za nabycie Pegasus i podobnych narzędzi dla polskich władz.

Pegasus to system opracowany przez izraelską firmę NSO Group w celu zwalczania terroryzmu i przestępczości zorganizowanej. Wykorzystując Pegasusa, można nie tylko przechwytywać rozmowy z zainfekowanego smartfona, ale także uzyskiwać dostęp do innych danych na nim przechowywanych, takich jak e-maile, zdjęcia lub filmy, a także sterować kamerami i mikrofonami. Według ustaleń kanadyjskiego Citizen Lab, Pegasus został wykorzystany w Polsce do inwigilacji polityków opozycji .

Ziobro, podobnie jak inni politycy PiS, twierdzi, że komisja śledcza Sejmu działa niezgodnie z prawem . Popiera tę perspektywę orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z września 2024 r., który stwierdził, że uchwała Sejmu powołująca komisję była niezgodna z konstytucją.

WIDEO: Polak poleci w kosmos. „To szansa dla polskich naukowców”

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *