Biznes Fakty
„Ogromna zmiana systemowa”. Premier o pakiecie deregulacyjnym

Premier Donald Tusk
Premier Donald Tusk stwierdził, że od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej nie doszło do znaczącej transformacji systemu politycznego podczas spotkania z przedstawicielami społecznymi w sprawie deregulacji. Zapowiedział, że w fazie początkowej zostanie przygotowanych 120 ustaw.
Premier podkreślił ścisłą i intensywną współpracę ze społeczeństwem w celu przeprowadzenia deregulacji.
Donald Tusk zaznaczył, że rząd traktuje to „istotne przedsięwzięcie” z najwyższą powagą.
Pakiet deregulacyjny. 120 ustaw w fazie początkowej
– Dzisiaj oświadczamy, że w pierwszej fazie będziemy mieli gotowych około 120 ustaw, które złagodzą obciążenia, usuną przeszkody i pozbędą się zbędnych regulacji – dodał.
– Tak istotna zmiana ustroju de facto , bo zmieniamy ramy polityczne w różnych dziedzinach życia, nie nastąpiła , gdy Polska weszła do Unii Europejskiej – zauważył.
Szef rządu podkreślił, że tempo wdrażania zmian „jest bezprecedensowe”.
Donald Tusk zaznaczył, że głosowanie nad pierwszym zestawem zmian legislacyjnych może odbyć się podczas pierwszej sesji po wyborach prezydenckich.
– Wtedy emocje będą mniejsze, a być może jeszcze szersza grupa posłów zaangażuje się w to ważne przedsięwzięcie, w które wspólnie się zaangażowaliśmy – dodał.
Premier podkreślił również, że prace nad pakietem będą kontynuowane. – Zdajemy sobie sprawę z licznych przypadków, w których istniejące regulacje nie pomagają, a nawet mogą być szkodliwe. Każde ministerstwo będzie kontynuować pracę, którą wspólnie zainicjowaliśmy, z wielką determinacją na co dzień – oświadczył. Premier podkreślił, że proces deregulacji nie zakończy się w czerwcu.
Zasugerował, aby każde ministerstwo umieściło w swojej nazwie w nawiasie sformułowanie „Ministerstwo Deregulacji”.
Premier: Chcemy oddzielić bieżącą politykę od tej inicjatywy
– Uzgodniliśmy, że będziemy dążyć do tego, by oddzielić bieżącą politykę od tej inicjatywy, bo ma ona charakter uniwersalny, o czym świadczy duże zainteresowanie opozycji. (…) Zgodnie z sugestią strony społecznej zwracam się do ministra Paszyka (Krzysztofa, ministra rozwoju i technologii) o ponowne rozpatrzenie pewnych propozycji partii opozycyjnych – oświadczył Tusk.
Dodał, że „jest część posłów PiS , którzy zaproponowali poprawki lub zmiany do projektu ustawy, który jest obecnie rozpatrywany, i proszę nie zwracać uwagi na to, jaka etykieta partyjna jest powiązana z jakimi propozycjami”.
WIDEO: Pakiet deregulacyjny. Donald Tusk ogłasza 120 ustaw
Tusk podkreślił, że „jeśli coś jest rozsądne i ma poparcie społeczne, nie ma uzasadnienia, aby nie zostało uwzględnione w tym pakiecie”. – Przyznaję również, że w rządzącej koalicji lewica ma różne poglądy – dodał.
Maciej Berek: 15 propozycji dotyczących digitalizacji
Maciej Berek, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów, który wziął udział w spotkaniu, przedstawił propozycje ze strony społecznej, które zostały zaakceptowane w zakresie digitalizacji. Polegają one na integracji systemów danych obecnych w administracji publicznej. – Koncepcja polega na tym, aby systemy informatyczne i bazy danych, którymi dysponuje państwo, były ze sobą połączone – wyjaśnił. Wspomniał, że intencją jest, aby obywatele nie musieli wielokrotnie podawać danych, które państwo już ma zapisane w innej bazie danych.
Adam Malinowski, przedstawiciel inicjatywy „SprawdzaMY”, stwierdził, że inną propozycją jest zrównanie znaczenia dokumentacji cyfrowej ze znaczeniem dokumentacji papierowej. Zauważył, że niektóre przepisy określają konieczność posiadania dokumentacji pisemnej. „Na przykład obecnie testament, gdy jest rejestrowany cyfrowo, nie jest w ogóle uznawany; musi istnieć w formie pisemnej” – wskazał.
Dodatkowe propozycje obejmują ulepszone funkcjonalności w aplikacji mObywatel (np. dostęp do danych medycznych w aplikacji), digitalizację sądownictwa (np. możliwość prowadzenia ksiąg wieczystych w formacie cyfrowym) oraz cyfrowe decyzje medycyny pracy.
Deregulacja i inicjatywa WE CHECK
W środę Maciej Berek, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów, poinformował, że rząd rozpatrzył dotychczas 173 propozycje inicjatywy deregulacyjnej ZnajdzMY, kierowanej przez Rafała Brzoskę.
„Przyjęto 108 postulatów (62%). 11 z nich zostało już uchwalonych (Rada Ministrów przyjęła stosowny akt prawny/projekt ustawy), a 17 kolejnych jest obecnie w trakcie procesu legislacyjnego” – zauważył Berek.
Przewodniczący rządowego zespołu ds. deregulacji ujawnił również, że 26 propozycji zgłoszonych przez zarządzaną inicjatywę CheckMY (15%) wymaga „dokładnych analiz”. „Nie zatwierdziliśmy 32 propozycji (19%) z powodu obaw o bezpieczeństwo i stabilność finansów publicznych” – dodał Berek.
W lutym premier Donald Tusk zaproponował Rafałowi Brzosce poprowadzenie zespołu, który przygotuje rekomendacje w tym zakresie. Brzoska ofertę przyjął, a tydzień później inicjatywa WiadomościMY, której przewodzi, opublikowała wstępne postulaty
Źródło