Biznes Fakty
Kanclerz Niemiec w Polsce. Tusk zapowiada nowy początek w stosunkach polsko-niemieckich

Premier Donald Tusk powitał nowego kanclerza Niemiec Friedricha Merza w Kancelarii Premiera.
– Deklaruję nowy początek w stosunkach polsko-niemieckich – oświadczył Donald Tusk podczas konferencji prasowej u boku kanclerza Friedricha Merza. Polski przywódca wspomniał, że rozmowy z jego niemieckim odpowiednikiem obejmowały m.in. kwestię migracji. Tusk zauważył, że zaproponował Merzowi przedłużenie rozmieszczenia niemieckich systemów rakietowych Patriot w Rzeszowie do końca roku.
– Rozmawialiśmy o kwestii migracji, która, jak można się domyślić, budzi emocje i niepokoje. Ma ona również wpływ na krajobraz polityczny Europy – zauważył Donald Tusk na konferencji prasowej z kanclerzem Friedrichem Merzem .
– Cieszę się, że wspólnie szukamy rozwiązań. Naszym priorytetem powinno być wzmocnienie i utrzymanie Schengen – dodał premier RP.
Tusk wyraził znajomość perspektyw Merza i jego stanowiska wobec Polski i Europy. „Mam wystarczająco dużo wglądu, aby być optymistycznie nastawionym do naszych przyszłych relacji” – wspomniał.
Kanclerz Niemiec odwiedza Polskę. Tusk: Deklaruję nowy początek
– Deklaruję nowy początek w stosunkach polsko-niemieckich, być może najważniejszy od 30 lat – podkreślił Tusk.
Polski przywódca dodał, że zasugerował kanclerz Niemiec kontynuację obecności Niemieckich Patriotów w Rzeszowie do końca tego roku.
– Obecność żołnierzy, infrastruktury i obrony powietrznej, nie tylko z Polski i Niemiec, ale także z innych krajów, służy interesom Ukrainy i całej Europy. Dlatego zaproponowałem kanclerz, aby strona niemiecka rozważyła przedłużenie stacjonowania niemieckich Patriotów w Rzeszowie do końca roku – zauważył polski premier na wspólnej konferencji prasowej z Merzem.
– Rozumiem, że trudno oczekiwać odpowiedzi w ciągu godziny, ale doceniam pełne zrozumienie. Wydaje się, że w naszym wspólnym interesie byłoby poczekać, aż taka decyzja zostanie podjęta – ocenił polski premier.
Tusk zwrócił uwagę na wizyty, jakie Merz odbył po objęciu urzędu kanclerza (odnotowując wcześniejszą wizytę Merza w Paryżu) i wspomniał, że za kilka godzin uda się do Nancy, aby podpisać nowy traktat polsko-francuski .
– Jestem przekonany, że wkrótce znajdziemy okazję do spotkania się jako Trójkąt Weimarski , który nie zawsze był w pełni wykorzystywany. Jako weteran tej polsko-niemiecko-francuskiej współpracy, szczerze wierzę, że przyszłość Europy w dużej mierze zależy od skuteczności Trójkąta Weimarskiego – zaznaczył Tusk.
Premier zauważył, że wymaga to nowego impulsu i energii. „Wiemy, że możecie to zapewnić” – powiedział Merz.
Kanclerz Niemiec w Warszawie. „Wspólna przyszłość nie może istnieć bez uznania przeszłości”
Z drugiej strony kanclerz Niemiec przekazał, że rozmawiał z Tuskiem między innymi o ich wspólnej historii. Zwracając się do Warszawy, przyznał, że „w tym mieście wydarzyły się straszne rzeczy”. „ My, Niemcy, zadaliśmy naszym polskim sąsiadom niewyobrażalne cierpienie ” – podkreślił.
– Prawie zniszczyliśmy to miasto, co jest poważnym błędem z naszej strony. Z tego błędu wynika głęboka odpowiedzialność, która trwa, i my przyjmujemy tę odpowiedzialność. Nie może być wspólnej przyszłości dla naszych dwóch narodów w Unii Europejskiej bez przypomnienia przeszłości – stwierdził Merz.
Kanclerz potwierdził, że „Niemcy nigdy nie zapomną tych milionów ofiar”. – Chcemy, aby to upamiętnienie miało trwałą obecność. Dla mnie również bardzo ważne jest, aby to trwałe upamiętnienie miało miejsce. Cieszę się, że wkrótce zainaugurujemy tymczasowy pomnik w Berlinie, a następnie trwałe rozwiązanie, a rząd federalny z pewnością pozostanie zaangażowany i będzie orędował za tym rozwiązaniem – oświadczył.
W pobliżu Kancelarii Prezydenta i Bundestagu w Berlinie trwa budowa tymczasowego pomnika upamiętniającego ofiary niemieckiej okupacji Polski podczas II wojny światowej . Jest to „Kamień Pamięci dla Polski 1939-1945” (Gedenkstein für Polen 1939-1945). Uroczyste odsłonięcie zaplanowano na maj.
Merz zauważył, że „Rosja nadal stanowi największe zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa i relacji transatlantyckich”. – Polska, jako kraj sąsiadujący z Rosją i Białorusią, jest szczególnie narażona na niebezpieczeństwo, dlatego w pełni rozumiemy tę wyjątkową sytuację – stwierdził Merz.
– Nasze zdolności odstraszające muszą być rozwijane szybko i skutecznie – podkreślił kanclerz Niemiec. Przyznał, że „ Polska podejmuje znaczące wysiłki w tym zakresie i czyni to również dla dobra całego NATO ”.
Nowy kanclerz Niemiec w Polsce. Spotkał się z Tuskiem
Spotkanie premiera Donalda Tuska z kanclerzem Friedrichem Merzem rozpoczęło się krótko po godzinie 18:00 w Kancelarii Premiera. Nowy niemiecki przywódca przybył do Warszawy w środę, zaledwie dzień po objęciu urzędu.
Merz złożył przysięgę w Bundestagu we wtorek. Wcześniej parlament wybrał lidera CDU na kanclerza , a prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wręczył mu akt nominacji.
Merz zdobył potrzebną większość w Bundestagu dopiero za drugim razem. W głosowaniu wstępnym wcześniej tego dnia,
Źródło