Biznes Fakty
Ankieta. Polacy boją się zagrożeń. Wskazują na obcy kraj

Nowe badanie IBRiS. Zauważalny spadek gotowości Polaków do ochrony swojego narodu
Coraz więcej Polaków czuje się zagrożonych atakiem ze strony innego narodu, jak wskazuje sondaż IBRiS dla PAP. Ponad 63 procent populacji wyraża swoje obawy. Ponadto sondaż wskazuje, że Polacy są coraz mniej skłonni do walki lub obrony sąsiadów, podczas gdy wzrasta indywidualizm i ostrożność w interakcjach społecznych.
W sondażu, który studio IBRiS zrealizowało na zlecenie PAP, zapytano uczestników , czy uważają, że obecnie jakiś naród zagraża istnieniu Polski .
Według 63,3% ankietowanych tak właśnie jest; oznacza to wzrost o 7,2 punktu procentowego w porównaniu z rokiem poprzednim. W tej grupie 29,8% „zdecydowanie zgadza się” z tym stwierdzeniem, podczas gdy 33,5% „raczej się zgadza”.
Z kolei 26,6% uczestników podziela pogląd przeciwny, 19,6% „raczej się nie zgadza” , a 7,0% „zdecydowanie się nie zgadza”. 10,1% respondentów nie miało zdania na ten temat.
Nowy sondaż IBRiS. Jak Polacy zareagowaliby na atak
Zapytani o potencjalną reakcję na atak na Polskę, 21,3% uczestników stwierdziło, że szukałoby schronienia za granicą , co oznacza wzrost o 3,2 punktu procentowego w porównaniu z rokiem 2023. 15,4% przeprowadziłoby się wraz z rodzinami w bezpieczne miejsce w kraju . Ogółem 36,7% respondentów zdecydowałoby się na jakąś formę ucieczki .
Największy odsetek respondentów ( 42,5%) wskazał, że podjąłby próbę ochrony siebie i swoich bliskich w domu – co oznacza spadek o 14,8 punktu procentowego w porównaniu z rokiem poprzednim.
Udział w jednostkach wojskowych, paramilitarnych lub medycznych wyraziło 21,8% respondentów , co stanowi spadek w porównaniu z 30,1% w roku poprzednim. 5,1% uczestników czekałoby na powołanie do służby (spadek o 3,9 punktu procentowego). Ponadto 32,2% skupiłoby się na zabezpieczeniu swojego majątku (spadek o 1,2 punktu procentowego).
Odsetek osób, które nie podjęłyby żadnego działania, znacznie wzrósł – z 1,5% do 7,3% . 7,4% respondentów stwierdziło, że nie ma zdania na ten temat.
Gotowość do obrony sąsiada przed agresją, nawet w obliczu złych relacji, wskazało 73,3% uczestników – w tym 32,5% „zdecydowanie” i 40,8% „raczej”. Oznacza to spadek o 5,6 punktu procentowego w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Odwrotnie, 14,8% respondentów wyraziło przeciwny punkt widzenia, przy czym 11,9% „raczej się nie zgadza”, a 2,9% „zdecydowanie się nie zgadza”. 11,9% respondentów nie miało zdania.
Badanie IBRiS. Prawie 80 proc. Polaków jest sceptycznych wobec innych
Uczestników zapytano również, czy „ogólnie rzecz biorąc, większości ludzi można zaufać, czy też należy zachować ostrożność w kontaktach z innymi”. IBRiS ocenił, że „zaufanie społeczne pozostaje na niskim poziomie, chociaż zaobserwowano niewielką poprawę w tym obszarze”.
77,3% ankietowanych uważa, że „należy być ostrożnym w kontaktach z innymi” – spadek o 6,5 pkt proc. od 2023 r. Z kolei 21,4% Polaków uważa, że „większości ludzi można zaufać”, co oznacza wzrost o 5,7 pkt proc. 1,3% ankietowanych nie wyraziło zdania w tej kwestii.
– Badania pokazują, że społeczność coraz bardziej koncentruje się na indywidualnych strategiach przetrwania. Podczas gdy poczucie zagrożenia rośnie, skłonność do reagowania w sposób zbiorowy, taki jak pozostawanie z rodziną, angażowanie się w walkę lub pomaganie sąsiadowi, maleje – zauważył Kamil Smogorzewski, dyrektor ds. komunikacji studia, cytowany w komunikacie prasowym IBRiS.
– Stopniowy spadek poziomu solidarności sąsiedzkiej i niski poziom zaufania społecznego mogą osłabić zdolność społeczeństwa do radzenia sobie w czasach kryzysu – ocenił.
Według IBRiS badanie przeprowadzono 22 kwietnia 2025 r. na reprezentatywnej próbie 1068 dorosłych Polaków, wykorzystując metodę CATI (wywiady telefoniczne). Badanie porównawcze przeprowadzono w dniach 19-20 maja 2024 r. na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych Polaków, również wykorzystując metodę CATI.
WIDEO: Dlaczego Sławomir Mentzen ucieka na hulajnodze? Odpowiedź została udzielona

jkn/ar / PAP/Polsatnews.pl
Źródło