Biznes Fakty
PKB Polski na tle świata. Tak wygląda sytuacja w naszej gospodarce
Gospodarka Polski będzie nadal rosła w roku 2025, o czym świadczy poziom produktu krajowego brutto (PKB). Nasza pozycja na mapach Europy i świata umacnia się, choć pod pewnymi względami wciąż nie osiągnęliśmy szczytu. Jakie dane dotyczące PKB pokazują różne podejścia i co to oznacza dla przeciętnego obywatela? Wyjaśniamy.

Czym jest PKB i dlaczego jest ważne?
Produkt krajowy brutto (PKB) to całkowita wartość wszystkich dóbr i usług finalnych wytworzonych w danym kraju w danym okresie, zazwyczaj roku. Jest to ważny wskaźnik mierzący wielkość gospodarki i jej kondycję finansową.
PKB można obliczyć w wartościach nominalnych (z wyłączeniem wahań cen) oraz według parytetu siły nabywczej (PPP), który uwzględnia różnice w poziomie życia między krajami. Drugi wskaźnik ma bardziej praktyczne znaczenie dla mieszkańców poszczególnych krajów.
Polska w światowym rankingu PKB
Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego nominalny PKB Polski do 2025 r. wyniesie 980 mld dolarów , co da Polsce 20. miejsce na świecie . W ujęciu PPP PKB osiągnie 2,02 bln USD, co da Polsce 19. miejsce w światowym rankingu.
Oznacza to, że Polska wyprzedziła Szwecję, Argentynę i Hiszpanię i ma zamiar dogonić Szwajcarię i Tajwan . Jest to znaczący postęp, świadczący o rosnącej sile nabywczej Polaków i zrównoważonym wzroście gospodarczym. Bank Światowy klasyfikuje Polskę jako kraj o wysokich dochodach, podczas gdy Międzynarodowy Fundusz Walutowy nadal uważa ją za gospodarkę wschodzącą.
Pozycja Polski w Unii Europejskiej
W 2024 r. Polska odnotowała realny wzrost PKB na poziomie 2,9%, co jest wynikiem znacznie wyższym od średniej w strefie euro (0,8%) i średniej w UE (1,2%). Prognozy na rok 2025 przewidują wzrost na poziomie ok. 3,3%, co nadal plasuje nas w czołówce gospodarek europejskich pod względem tempa wzrostu . Warto jednak zauważyć, że prognozy te zostały skorygowane w dół; Międzynarodowy Fundusz Walutowy początkowo spodziewał się wzrostu na poziomie 3,5 procent. Wynika to z niepewności wywołanej decyzjami politycznymi w USA.
Jeśli chodzi o PKB na mieszkańca, Polska osiągnęła 79 proc. średniej UE . Pokazuje to, że stopniowo zbliżamy się do krajów Zachodu, choć wciąż mamy przed sobą długą drogę. Mimo wszystko prognozy pozostają optymistyczne, zwłaszcza jeśli tempo wzrostu utrzyma się w kolejnych latach i nie wystąpią żadne nieoczekiwane zmiany makroekonomiczne lub wydarzenia o charakterze globalnym. Dotyczy to wojen i nagłych zmian w umowach handlowych. Warto też wziąć pod uwagę, że PKB Polski rośnie, bo na początku jest niewielkie i można je porównać np. z PKB Niemiec.
Porównanie z innymi gospodarkami według PKB
W światowym rankingu nominalnego PKB Polska znajduje się tuż za Szwajcarią i Tajwanem, a przed Szwecją i Argentyną. Jeśli chodzi o PPP, wyprzedzamy Hiszpanię i Koreę Południową. Jak wypadamy w porównaniu z naszymi najbliższymi sąsiadami? Nominalny PKB Niemiec jest ponad czterokrotnie wyższy niż PKB Polski . Pod tym względem nasze kraje dzieli znaczna odległość. Jednak w porównaniu z Czechami sytuacja wydaje się mniej kontrowersyjna: nasi południowi sąsiedzi mają wyższy PKB na mieszkańca, ale jeśli chodzi o ogólny PKB, Polska ich przewyższyła. Ukraina i Białoruś wyraźnie odstają od nas pod względem obu wskaźników.
Inne wskaźniki makroekonomiczne: nie tak różowe
PKB nie jest jedynym wskaźnikiem makroekonomicznym odzwierciedlającym stan gospodarki . Należy wziąć pod uwagę inne podobne wskaźniki. Jednym z nich jest inflacja, która w 2024 roku w Polsce wyniosła 3,6%. Prognozy na 2025 r. wskazują na możliwy wzrost nawet o 4,3%, co wymaga czujności ze strony Rady Polityki Pieniężnej i rządu. Stopa inflacji jest wyższa niż w UE (2,8%) , ale są kraje, które znajdują się w trudniejszej sytuacji (Węgry i Rumunia).
Tymczasem stopa bezrobocia pozostaje jedną z najniższych w UE i wynosi około 3% . Na przykład w Niemczech wskaźnik ten wynosi 3,3 procent, we Francji –
Źródło